Já a blog

720NewUVOD

 

Stručně o mně

V grafickém světě se pohybuji jako lVlorf3us. V reálném světě se jmenuji Tomáš Vachuda a jsem autorem tohoto blogu. Jsem INFJ narozený 5. června 1990 v Praze. Mám rád filmy a seriály v originálním znění, rád chodím do fitka a nedám dopustit na svůj Kindl a na čtení (ať už jde o oddychové fantasy, nebo o odbornou literaturu o podnikání či grafice). Absolvoval jsem dvouobor Informatika a Pedagogika na Pedf UK v Praze, ale to není důležité a rád bych se zde zaměřil pouze na to podstatné – tedy na to, co umím a co vás (snad) naučím.
 

Než přejdu dále, tak můžete mrknout na můj rozhovor Na volné noze:

 

Kontakt

Pokud byste měli nějaký dotaz (anebo byste chtěli osobité logo na míru), neváhejte mi napsat na T.Vachuda@seznam.cz

 

Já a grafika

Jsem zapálený logotvůrce. Loga jsou mé hlavní zaměření a věnuji se jim již přes 9 let.

loga

Photoshopu se věnuji přes 10 let a Illustratoru přes 5 let. S Photoshopem (verze 7?) jsem se poprvé seznámil ve svých asi 12 letech, ale “sáhl” jsem si naň až o dva roky později. Mám pocit, že prvních pár měsíců jsem tvořil takové příšernosti, že jsem se (i v té době) styděl něco ukládat. Mé první uložené “dílo” je z 12. září 2004. Pro pobavení jej sdílím:

Mesic

V té době mi Photoshop přišel děsně nepřehledný a komplikovaný. Navíc jsem tehdá ještě neměl nonstop internet a ikdyž jsem jej pak měl o rok později, tak mě Photoshop ještě nebral natolik, abych si k němu něco aktivně vyhledával. Když už jsem v něm něco tvořil, tak jsem se učil metodou pokus-omyl. Asi se teď opravdu zasmějete, ale první minimálně rok, možná dva, jsem vůbec netušil, že v programu existuje něco jako vrstvy. Po celou dobu jsem tedy u veškerých montáží měl otevřeno více dokumentů a přes klonovací razítko kopíroval do jednoho hlavního dokumentu s tím, že jsem si musel dávat opravdu bacha, abych někde nepřetáhl. Jelikož jsem neznal vrstvy, tak jsem neznal samozřejmě ani masky. No, byla to vážně legrace. 🙂

V následujících letech už jsem si o programu začal něco vyhledávat, ale ten hlavní zlom přišel až na konci 3. ročníku na střední škole, tedy někdy na konci června roku 2008. V tomto roce jsem narazil na český web Tutorials (nyní Tutoriarts). Nebýt tohoto webu, tak myslím, že se nikdy nedostanu tam, co jsem teď. Takže tímto bych rád poděkoval celému týmu Tutorials a hlavně ‘vedoucímu portálu’ Lefovi.

Angličtina mě už tehdá dost bavila, ale ještě jsem si neosvojil tu odbornou ‘grafickou’ angličtinu, abych se mohl učit ze zahraničních tutoriálů. Proto jsem byl omezen pouze na české weby a co si budem povídat, většina tutoriálů sdílených na osobních blozích či na grafika.cz, byly v té době na opravdu zoufalé úrovni a navíc se nastokráte opakovala tematika 3D emboss efektů a neskutečně cool září okolo textu. A občas také retuš. Ale nikde jsem nenašel ucelený balík návodů, které by mě kompletně seznámily s Photoshopem, vysvětlily veškeré nástroje a hlavně samotné principy vrstev, masek a filtrů.

Až jsem tedy, jak jsem již zmínil, jednoho dne narazil na Tutorials, kde byly nejen skvělé úvodní články do programu samotného, ale také konkrétní skvělé a neokoukané návody – poprvé jsem se setkal s něčím zvaným Space Art a okamžitě mě to uchvátilo. I zde musím poděkovat a to Jesusovi, za jeho úžasné tutoriály, díky kterým jsem se naučil základy Space Artu a které doporučuji i ostatním, kteří začínají a mají rádi vesmír.

Po tomto osudovém setkání jsem již vnímal Photoshop zcela jinak – nejen jako nějakou příležitostnou hračku, ale jako nástroj, který má budoucnost a s kterým je možné dosáhnout neuvěřitelných výsledků. Pravidelně jsem se tedy snažil vyhledávat nové informace k programu a zlepšovat se v angličtině, abych byl co nejdříve schopen studovat i zahraniční zdroje. Dá se říct, že neuplyne týden (dříve den), kdy si nepročtu nějaký nový tutorial či článek a nenarazím na nějakou novinku.

Space art mě po pár letech tak nějak přestal bavit a pokud jde o tvorbu, tak jsem se přesunul k montážím a později k matte paintingu. Bohužel (naštěstí?) množství tvorby klesalo s přibývajícím množstvím zakázek. Nyní tvořím opravdu jen rekreačně. Bohužel mám pocit, že ze mně škola vycucla neskutečné množství kreativity a upřímně nemám poslední dobou ani žádné nápady, které bych zrealizoval. Ale když už jednou za čas mám, tak si na tom dám opravdu záležet. 🙂

Pro srovnání s mým úplně prvním výtvorem dávám ukázku výtvorů posledních (k datu 29.4.2015):

tranq

Dreamland

Caveland

A ještě bych přidal o trochu starší práci, ale moji zatím nejnáročnější a zároveň tu, na kterou jsem nejvíce hrdý – textový portrét Scarlett Johansson. Níže je pouze méně kvalitní výřez, zde je vyšší rozlišení. (Plné získáte kliknutím na ne moc šťastně umístěné tlačítko [Download] po pravé straně).

scarlett

Mé další práce a více infa naleznete na: vachudatomas.cz, na deviantArtu a na Behance.

Toť by myslím ke mně i grafice stačilo, přesuňme se k blogu.

 

Proč blog vznikl?

Od prvního dne, kdy jsem narazil na Tutorials, jsem okamžitě popadl nejbližší prázdný nelinkovaný sešit a začal si do něj psát poznámky. Nyní je to tedy 6 let, co si tyto poznámky vedu. Nepředstavujte si ale žádný extra nabouchaný stostránkový sešit, spíše jen směs krátkých poznámek a tipů, které usnadní a zefektivní práci.

A o tyto tipy se s vámi chci podělit. A proč? Protože dostávám opakovaně všemožné otázky na rady, na které mě už nebaví (nebo spíše není čas) sepisovat odpovědi. Zároveň často narážím na cizí tutoriály, nebo někoho vidím při práci a všimnu si toho, že věc, kterou jde provést jedním krokem daný člověk provátí třemi (i více) kroky. Ano, mohl bych takové jedince ponechat v nevědomosti, ale upřímně mě jak má osobní tak cizí nevědomost provokuje a znervózňuje, takže naopak radím rád.

Navíc jsem si během projíždění a třídění poznámek uvědomil, že některé tipy jsem si “zapamatoval” asi tak na týden a od té doby jsem na ně dočista zapomněl a danou věc provádím zbytečně složitě. Takže tím, že vám to tu odbloguji, si vše připomenu a tak nějak si ucelím veškeré znalosti tohoto programu a následně bude má práce zas o něco efektivnější. Vlastně o dost. Upřímně, za poslední týden, co si ty poznámky třídím, tak jsem si připomněl tolik věcí, že pracuji tak o 20% rychleji, než před týdnem. 🙂

 

Co bude a nebude na blogu?

Ať jste začátečníci, pokročilí nebo expterti, tak co si budeme povídat – stále se je čemu učit. Občas jsem opravdu překvapen, na co po všech těch letech narazím a následně kroutím hlavou, jak jsem o té věci mohl do té chvíle nevědět. Každá klávesová zkratka a každý na oko malinký tip totiž dokáže z dlouhodobého hlediska neskutečně usnadnit a urychlit práci. A přesně tyto tipy budou předmětem mých příspěvků. Protože z těchto malých střípků, z těchto klíčových detailů se nakonec složí mozaika znalostí, které když umíte správně pospojit, tak se z vás stane skutečný expert.

Pro ty naprosté základy doporučuji již zmíněný web Tutoriarts, konkrétně tento vynikající seriál o začátcích s Photoshopem CS5. Pokud máte starší či novější verzi, nezoufejte – Adobáci jsou rozumní a pokud to není vyloženě nutné, tak program moc nepřekopávají, takže program by měl vypadat a chovat se stejně (s výjimkou některých chybějících filtrů ve starších verzích programu). Ovšem Tutorials nejsou pouze o základech, ale naleznete tam i kvalitní pokročilé tutoriály. (Mimochodem i já zde mám tutorial a pokud někoho zajímá, jak vytvořit textový portrét, zde najde návod.)

Co tedy bude zde? Při přepisování poznámek do mého krásňoučkého a voňavého černého Moleskinu jsem nakonec dospěl k rozdělení do následujících 7 kategorií:

  1. klávesové zkratky
  2. efekty
  3. vrstvy, masky a výběry
  4. montáže, retuše a jiné úpravy fotografií
  5. nástroje programu
  6. BONUS – obecné vychytávky k programu a občas nějaká ta stručná a užitečná teorie (například k fotomontážím)
  7. tipy k Illustratoru

Pro vizuální přehlednost bude každá kategorie rozlišena barevně:

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

K těmto kategoriím mám připraveny i speciály, z nichž pár bude obecných a zbylé budou dá se říct už čistokrevný tutorial, nebo detailní popis určitého nástroje, jenž by bylo dobré vypíchnout.

Tipy by měly být aplikovatelné na drtivou většinu verzí programu. Sám pracuji s verzi CS6 a proto budou veškeré screenshoty a postupy zaměřené zejména na tuto verzi, ale většina tipů je na 99% využitelná i v CS5, na 90% v CS4 a pokud jde o starší verze, tak tam se přiznám, že nevím. Budu se snažit přicházet s tipama, kde je využito nástrojů, které mají i starší verze. Takže se snad nikdo se starší verzí programu nebude cítit diskriminován. Nebudu se zaobírat ani 3D nástroji, jelikož nevlastním verzi Extended.

 

Kolik toho pro vás mám a jak často budou tipy vycházet?

V tuto chvíli mám v Moleskinu (44 v každé kategorii – výjimkou jsou vrstvy, kde jich mám 46):

310 tipů a 9 speciálů

Články budu vydávat týdně a po “sedmeru”:

každou sobotu 7 tipů

Pokud bych se nějakou sobotu nedostal k internetu, tak v jiný den, ale pokusím se udržet pravidelnost. Tu a tam místo sedmera sepíšu některý ze speciálů. Pokud to tedy sečtu a podtrhnu, tak mám materiálů na:

minimálně 1 rok

Tím to ale doufám neskončí. Do té doby se budu i nadále sebevzdělávat a všechny zajímavosti si zapisovat. Dle mě by tedy životnost blogu mohla být několik let. Jen se připravte na to, že dříve či později už vyčerpám tipy ke klávesovým zkratkám a vrstvám a namísto toho budu sdílet tipy k efektům a fotomontážím, jelikož pomyslná studna těchto tutoriálů je myslím nevyčerpatelná.

No a tím bych tuto slohovku ukončil. Snad se vám blog zalíbí a snad se něco přiučíte. 🙂

10 thoughts on “Já a blog

  1. Zdárek

    – zajímavý blog, jdu mrknout na sedmero a sebevzdělávat
    – sem začátečník, který má za sebou návod od Lefa z TUTORIÁLŮ (pro začátek práce z photoshopem ideální)
    – další pro mě užitečný zdroj jsou kurzy z LANDI.CZ (je tam sice nějaká ta finanční investice cca 700 KČ,- ), ale
    je to tam vysvětleno krok po kroku zvukem a obrazem a ze “znalostmi” z návodů od Lefa to funguje sqvjele :))
    – nevědomky sem tě poprvé zaregistroval právě při tvém tutoriálu na TUTORIAL.CZ 😉 a dále na TOPDESIGNERu
    a nutno dodat – VÝBORNÁ PRÁCE –
    – není nač čekat a vzhůru na tvůj blog a studovat

    1. Ahoj, díky moc, jsem rád, že se ti má práce líbí. 🙂 Snad tě můj blog naučí co nejvíce. O Landi.cz jsem vůbec neslyšel, v budoucnu si jej jistě prohlédnu, takže také díky za tip.

    1. Teď nevím, na co přesně narážíš. 🙂 Jinak ano, dá se léčit, sám jsem workoholik byl. Dle mě je to v začátcích potřeba a to jak v tvorbě (trénování a zlepšování se), tak v grafice jakožto práci (budování portfolia a svého jména v oboru). Po pár letech, když už člověk má natrénováno a má lepší portfolio, je to už klidnější.

Napsat komentář