Tipy na grafiky

Dnes sdílím něco netradičního. Jelikož nejde o běžný článek, nečekám na sobotu (kdy mám pro vás jiné překvápko) a sdílím to dnes. Navíc si nejsem jist, kolik z vás dokument využije, nicméně věřím, že mnohým pomůže.

Také se vám stává…

…že přijde zakázka, která není váš šálek čaje? Anebo po vás klient žádá něco, co neumítetrápíte se s tím, jen abyste ho neodmítli? Když člověk řekne “ne”, je to tvrdé. Ale máte-li po ruce kontakt na člověka, který se na danou věc zaměřuje a nejspíš rád pomůže, je to o něčem jiném. Klient to pak nevnímá jako odmítnutí. Naopak. V jeho očích zazáříte, protože jste mu pomohli. Kdybyste řekli “pardon, to neumím, zkuste webtrh”, radost by asi neměl. Ale když doporučíte správného člověka, najednou vypadáte jako profesionál, který má přehled.

Často ke mně chodí zakázky, které jsou mimo a dlouhou dobu jsem ztrácel čas tím, že jsem googlil a hledal v katalozích grafiky, kteří by klientovi mohli pomoct. V jednu chvíli mě to přestalo bavit a řekl jsem si, že si sestavím přehledný seznam s šikovnými lidmi, kteří odvádí svou práci dobře a ze kterých pak mohu vybírat, ať už bude klient potřebovat cokoli.

A o tento seznam se s vámi dnes chci podělit. Je to tedy katalog grafiků, který obsahuje více jak 100 šikovných grafiků a grafiček, které jsem přehledně rozřadil dle grafických podoborů. Někdo má přesah do více oblastí a proto jsou v dokumentu vícekrát.

Více jak stovka grafiků v jednom PDF

Ukázka úvodní dvoustrany, zbytek pokračuje ve stejném stylu:

NahledDvoustrany

Proč seznam sdílím a dělám stovce lidí reklamu?

Chci vám ušetřit čas, který možná (jako dříve já) ztrácíte hledáním vhodných lidí k doporučení. Chci vám ušetřit nervy, které vám už možná při některých zakázkách dochází, když jste nuceni tvořit něco mimo vaše zaměření. V tuto chvíli z toho nemám prakticky nic, snad jen dobrý pocit, že doporučuji lidi, kteří si zaslouží být doporučeni.

Zastávám názor, že by každý měl dělat jen to, co ho nejvíce baví a co mu jde nejlípe. To, v čem je profesionál. A že by se neměl mořit s něčím jen proto, že to po něm klient chce a on ho nechce zklamat. Nejenže trpíte vy, protože vás to nebaví, ale trpí i klient, který dostane (pod)průměrný výsledek. Jasně – jsou situace, kdy si zkrátka člověk nemůže (třeba z finančních důvodů) dovolit práci odmítnout. Ale, pokud to jde a pokud na vás tlačí spousta dalších zakázek, které už jsou přesně dle vašeho gusta, měli byste se naučit říkat ne a v některých případech doporučit někoho jiného.

Doporučením další osoby totiž…

zaprvé získáte její respekt a vděčnost a může vás doporučit v budoucnu zpět. Zadruhé budete spokojenější, páč nebudete tvořit něco, co vám nejde. A spokojenost a absence stresu, jak jistě tvůrci potvrdí, posiluje kreativitu a tudíž vám o to lépe půjde práce na ostatních zakázkách. A zatřetí – tímto přístupem budujeme mezi sebou jakousi profesionální kolegialitu a pomyslnou síť grafiků, která je k nezaplacení.

V ideálním vesmíru by každý dělal jen to, co mu jde a co ho baví a vše ostatní by delegoval těm, které zas baví to, co je delegováno. Představte si dvojici: webdesigner a logotvůrce. K logotvůrci přijde zakázka na webdesign – on/a ji odmítne a klientovi doporučí webdesignera. Ten/ta má radost a jakmile mu/jí přijde požadavek na logo, pošle jej na logotvůrce.

Rád bych v rámci oboru docílil něčeho podobného avšak na širší úrovni. Abychom si takto navzájem pomáhali a každý dělal to, co nás baví a co nás naplňuje – protože to je to, co nám jde nejlépe a odvádíme tam nejlepší výsledky. Proto, pokud se budeme na danou věc zaměřovat, budeme nejen spokojenější, ale kvalitativně porosteme daleko rychleji.

K obsahu seznamu

Do seznamu jsem nezahrnoval ty úplně největší guru oborů, jelikož ti jsou obvykle zahlceni zahraničními zakázkami, anebo by na ně nestačil ani roční rozpočet běžného klienta. Ten, kdo hledá tzv. „dream team“ (Honza Řezáč, Jirka Tvrdek, Adam Hrubý atd.), si ty špičky v oboru jistě dokáže najít. V mém seznamu jsem tedy zahrnul především ty běžné smrtelníky – ať už profesionály s letitou praxí, anebo nadšence a šikovné jedince, kteří si dle mého zaslouží být doporučeni.

Velká část grafiků ze seznamu nevyniká ve všem (což je dobře, absolutní univerzálnost není ideální) a kupříkladu, jde-li o 3Dčkaře, nemusí být jejich webdesign žádná sláva anebo u webdesignerů zas mohou stát loga za starou belu (ale nemusí). Ale v tom, na co se zaměřují, zkrátka vynikají a jsou v tom lepší než ostatní – a to je hlavní.

Neprošel jsem každé grafické portfolio. Prošel jsem jich maximálně tisícovku. Je mi jasné, že tam mnoho šikovných grafiků chybí. Proto, kdykoli narazím na další šikovné grafiky, dokument aktualizuji. Ovšem nechci, aby byl dokument až příliš rozsáhlý. Dokument s tisícovkou lidí různé kvality je nesmysl, to už může jít člověk rovnou na google.

Neberte seznam jako dogma

Určitě nevnímejte seznam grafiků jako dogma. Znáte-li další šikovné grafiky, doporučujte je samozřejmě také. Můj seznam by vám měl jen sloužit jako záchranná berlička, když vám na stole přistane zakázka z oblasti grafiky, kterou nemáte zmapovanou a vůbec nevíte, na koho se obrátit.

Ale vždyť už existujou katalogy grafiků, ne?

Ano, existuje mnoho katalogů, kam se lze zdarma či placeně zaregistrovat, ovšem ne všichni o nich ví, anebo ne všichni se do nich registrovat chtějí (za sebe to mohu doporučit, ale někomu to zkrátka nevoní). Můj dokument seskupuje více jak stovku lidí, z nichž někteří jsou na chcigrafika.cz, ceskygrafik.cz anebo navolnenoze.cz, anebo třeba také vůbec v žádném katalogu nejsou, ale to nic němení na situaci, že jsou v něčem šikovní a že stojí za to na ně mít kontakt.

Vidíte se v seznamu?

Pokud se v seznamu najdete a třeba nebude sedět kontakt, anebo budete chtít změnit popis či přehodit do nějaké jiné kategorie, stačí říct. Anebo, pokud by vám snad umístění v dokumentu vadilo a nechtěli byste dohazovat zakázky od ostatních, odmažu vás.

Chcete přidat do seznamu? Dejte vědět.

Pokud se v seznamu nevidíte a myslíte, že máte co nabídnout, pošlete sem do komentů odkaz na váš web + případně mail (pokud není uveden na webu) a rád některé z vás do seznamu dodám.

Jste Slovák? Taky dejte vědět.

V seznamu seskupuji kontakty i na slovenské grafiky. Někomu nevadí pracovat mezistátně, ale jiní, kvůli nesmyslným byrokratickým překážkám, raději pracují pouze v rámci svého státu. A tu a tam za mnou chodí i Slováci a já bych jim moc rád měl koho doporučit. Pokud jste ze Slovenska a v seznamu najdete kategorie, kde žádného Slováka nezmiňuji, určitě dejte vědět. Je pak prakticky stoprocentní šance, že vás v daném případě doporučím, jelikož budete jediní, kdo může být doporučen. 🙂

Více jak stovka grafiků v jednom PDF

Šiřte dle libosti. Veškeré weby a maily jsou dogooglitelné, takže to doufám nikomu z těch, kteří jsou v seznamu, vadit nebude, jelikož nesdílím žádné citlivé údaje, jen jsem “zestručnil internet” a těm, kteří budou shánět grafika, ušetřil čas a poskytl dokument s těmi nejlepšími z vás.

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

69 thoughts on “Tipy na grafiky

  1. Díky za tip, má opravdu příjemné portfolio a v nejbližší revizi ji přidám k webdesignerům a jak koukám, tak má i velmi pěkné designy etiket, takže i tam ji někde zmíním. Ještě jednou díky. 🙂

 1. Zdravím,

  ráda bych byla přidána do seznamu, pokud by to šlo. 🙂 Dosud jsem si nevytvořila webové stránky (už na nich pracuji), jelikož jsem pracovala pro digitální agenturu 2Fresh, ale také mám zkušenost z reklamní agentury WMC/Grey a McCann. Momentálně se však nacházím v kanadském Torontu, kde si zlepšuji dovednosti, a právě proto jsem momentálně Freelancer.

  Zajímám se o Art Direction, letáky a plakáty, montáže a retuše.
  Na Instagramu mě také můžeš najít pod “alenadaniela”.

  Zde najdeš mé portfolio, které je ke stažení: https://www.dropbox.com/s/l047pzaewxfs8fm/Portfolio_extended_3.pdf?dl=0

  Nebo doporučuji Behance, kde mám něco navíc a Snickers klient je v animovaném Gifu s detaily: https://www.behance.net/alenadaniela

  Těším se na odpověď, přeji krásný den a posílám pozdrav ze zámoří,
  Alena

  1. Ahoj Aleno,

   tak to je luxus.. Pravděpodobně doputuješ do všech těch tří kategorií (Art Direction, Letáky, Postprodukce), protože tvá práce je úžasná. 🙂 Portfolio jsem stáhl, pokud možno ho na dropboxu nech, budu na něj odkazovat, dokud nebudeš mít ty webovky. Plus u toho samozřejmě nechám behance. A pak, jak budeš mít web nový, mi třeba jen napiš na mail a já to tam upravím.

   Jediná věc, co bych potřeboval, je mail na tebe (aby ti případní zájemci měli kam napsat :)).

   Ať se ti v Torontu daří! Nepochybuji o tom, že ti někdy nějakou zakázku dohodím.

   Tomáš

 2. Zdravím Tě Tomáši,

  pravidelně sleduji tvůj blog a díky za veškerou inspiraci v podobě tutoriálů. Musí to být neskutečná “piplačka” vytvořit jeden kompletní tutoriál od screenů, přes textový obsah – znám to z vlastní zkušenosti, když jsem vytvářel pro klienty nějaké návody v PDF aj. Docela mě překvapilo, kolik velice schopných grafiků a grafiček je u nás a i když nespadají do zmiňovaného dream teamu, odvádí skvělou práci.

  Jestli budeš někdy rozšiřovat seznam grafiků, mrkni na mé portfolio http://www.jirimares.com a jestli uznáš za vhodné, tak určitě budu rád za zařazení. Zaměřuji se spíše na grafiku pro e-commerce a také hlavně na tvorbu produktových Aukro šablon. Nechám na tvém zvážení.

  Ať se daří a těším se na další tutoriály.

  Díky a zdraví Jirka Mareš.

  1. Zdravím Jirko,

   díky za zprávu, jsem moc rád, že tutoriály inspirují. Piplačka to rozhodně je a proto mě to vysílilo natolik, že už není možné udržit pravidelná sobotní sedmera. Ale průběžně si sepisuju další tipy a v dohlednu se o ně rád o další podělím. Nejvíce času mi dává to sepsat. Nafocené je to za pár minut, ale psaní je horší – vše, co jsem dělal tak nějak od oka a intuitivně, musím najednou obhájit a srozumitelně vysvětlit. 🙂

   Souhlasím. Také jsem byl překvapen. Ještě před pár měsíci, když klient sháněl ilustrátora, tak jsem nikoho neznal a netušil, koho doporučit. Teď jich „znám“ desítky. Opravdu jsou u nás hodně šikovní grafici a grafičky, jen o sobě nedávají moc vědět. Tak snad je seznam trochu zviditelní.

   Na portfolio jsem mrknul a uložil jsem si ho. Problém je, že webdesignerů / e-shopařů je v seznamu už asi 40. Takže se nad tím budu muset ještě zamyslet, kam bych tě vnořil. Zajímavé jsou ty Aukro šablony, to slyším prvně, takže pokud by je někdo potřeboval, odkážu ihned na tebe.

   Ještě jednou díky za komentář a ať se daří i Tobě,

   Tomáš

  1. Zdravím, ta kaligrafie je super a nikoho jiného, kdo tento styl zvládá, neznám, takže vás tam moc rád přidám. Jen bych potřeboval kontaktní e-mail, aby se vám případní zájemci mohli ozvat. Ideálně i jméno, anebo mám ponechat “Dotch Burger”? Předem děkuji za dodání infa, jedno místo u logařů se uvolní, takže vás tam rád dodám.

 3. Děkuji převelice, do tohoto seznamu se bude možná více hodit moje jméno Jan Dočekal, Dotch Burger je pozůstalý pseudonym z dob, kdy jsem se věnoval Street Artu. Tak vám nevím co je zvučnější k mému stylu. Zkuste posoudit. Některé práce mám i veřejně na osobním fb (Dotch Burger), chtěl bych založit i fb jako umělec nebo tak něco ale také dumám nad jménem 😀 Mail je jan.doc@email.cz.

  1. Super, děkuji za upřesnění a přidal jsem vás na stranu 9. 🙂 Ty fotky na FB jsou taky super a určitě by stálo za to ještě něco přihodit na behance. Co se týče skupiny na fb, tak ideální řešení je použít zkrátka své jméno s dovětkem Art, anebo Calligraphy. Aspoň lépe vplujete lidem do povědomí. Dřív jsem taky fungoval spíše pod přezdívkou, ale jakmile začnete více používat vlastní jméno, je to takové osobnější a lidi na to více slyší. Ale mluvit vám do toho nebudu. Každopádně jsem rád, že jste odkaz zaslal, ta kaligrafie je opravdu super a do seznamu jste zapadl. Jakmile ke mně doputuje nějaká zajímavá zakázka na toto téma, bez rozmyšlení doporučím Vás. 🙂

 4. Paráda, ještě jednou děkuji. Určitě chápete, jak je pro samouka těžké si všechno zjistit, sehnat a vyhledat. Natož sehnat nějakou tu zakázku. A to vše při práci (bohužel mimo tento obor). Vaše stránky již mám v záložkách a také doporučím ostatním 😉

  1. Ahoj, v dokumentu sdružuji pouze grafiky, marketing je něco trochu jiného. Nicméně děkuji za odkaz, uložil jsem si ho a když bude někdo potřebovat markeťáka, tak ho na web odkážu.

  1. Zdravím, webdesignerů je v seznamu už příliš, takže přidávám pouze ty opravdu TOP webdesignery. Logařů je tam už také spousta. Rozmyslím si ty tiskoviny. Případně až v portfoliu budete mít více firemních identit, tak bych vás mohl přidat tam.

   Tomáš

  1. Pěkný den Táňo, logařů a tiskovinářů je v seznamu již příliš moc, ale vaše ilustrace a kresby se mi líbí, takže jsem vás dodal alespoň k illustrátorům a zmínil jsem tam, že tvoříte i loga a tiskoviny a doplnil oba odkazy. Snad to takto postačí. 🙂

   Tomáš

 5. Dobrý den Tomáši,

  mohl bych Vás poprosit o přidání odkazu na naše stránky studia do Vašeho katalogu? Jsme dva grafici na volné noze, kteří se specializují na webovou grafiku a samozřejmě i na starou dobrou tištěnou grafiku a DTP práce, jejichž kvalitu garantuji mým odborným vzděláním. To co děláme, najdete na našich stránkách včetně referencí.

  Děkuji a ať se daří!

  1. Zdravím,

   jelikož jsou v seznamu spíše specialisté a webdesignerů je tam již příliš, tak jsem Vás přidal do kategorie ke konci: Full servis, jelikož toho poskytujete opravdu hodně. 🙂 Ať se daří i Vám.

   Tomáš V.

  1. Zdravím Dominiku,

   díky odkazy. V tuto chvíli je dokument ilustrátorů plný, ale založím si tě do vlastního seznamu do budoucna. V tuto chvíli mi navíc přijde, že máš na webu prakticky jen osobní tvorbu, která je líbivá, ale možná až příliš jednoduchá (i na minimalismus :)) a nevím, jak moc je něco takového uplatnitelného v praxi. Pokud by klient něco takového hledal, doporučím tě. Ale jinak s dovolením počkám, až se tvé portfolio trochu vyvine a přibudou tam konkrétní komerční projekty. Pak tě přidám i do hlavního seznamu.

   Ať se daří,

   Tomáš

 6. Martina Chromá

  Ahoj Tomáši,
  jenom jsem si všimla, že na str. 6 máš u Nguyena Romana mailový kontakt na Jana Kyzlinka.
  Martina

 7. Ahoj Tomáši,
  prima nápad se s ostatními navzájem doporučit. Popsal si to výstižně, cítím a praktikuji to podobně. Pokud by se “uvolnilo” místo u ilustrátorů, rád bych Tě poprosil o posouzení mé práce a případné přidání do katalogu.
  Jirka

  1. Ahoj Jirko,

   jsem rád, že nejsem sám, kdo to praktikuje. Ilustrátorů je tam teď už šíleně moc. Ale tvá práce se mi líbí, takže jsem si tě uložil do seznamu a jakmile se uvolní místo anebo budu seznam nějak rozšiřovat, přidám Tě tam.

   Ať se daří,

   Tomáš

 8. Ahoj Tomáši,
  děkuju a hodně úspěchu i v Tvé práci. Poprvé jsem Tě vlastně objevil skrz tvou příručku Vstup do světa logotvorby. Opravdu zajímavé a přínosné čtení zdaleka nejen pro zadavatele, tak tedy ještě díky za to co děláš pro komunitu!

  Jirka

 9. No já žasnu, co jsem to nenašla za blog. Je to tu super,už málokdy zabrousím jinam, odtud se dostanu kam potřebuji. Jsem amatér DTP, kreslím pohlednice, dětské knihy, pokoutně sem tam nějaký lehký web, tu a tam reklama na cosi, o čem ani nic nevím. Občas něco napíši, občas opravím fotky k tisku. Jsem fotošopanda, DTP dětských záležitostí, kreslím obrázky. Myslíš, že bych se někam zařadila? Potřebuji hlavně něco dělat, cvičit, učit se a ráda. Kdyby náhodou…

  1. Zdravím Evo. V tuhle chvíli bych doporučil sledovat třeba webtrh, jestli někdo nepotřebuje ilustrátorku, případně zkoušet nějaké soutěže na topdesignerovi / logopro. Hlavní je sestavit si širší portfolio. V tuhle chvíli nevím, kam bych tě zařadil, jelikož je tam těch ukázek málo. Určitě bych doporučil i upravit web, zvolit třeba wordpress a nějakou líbivou šablonu zdarma. Narovinu, dnes je grafiků spousta a klienti na webech netráví moc času, takže je musíš zaujmout co nejrychleji svou prací + moderností (anebo zajímavostí) webu. Vím i z vlastní zkušenosti, že grafici web tolik neřeší, ale je to v dnešní době nutnost. Pak už jen stačí sledovat příležitosti (ať už na tom webtrhu anebo třeba na facebooku ve skupině Práce v reklamě anebo Hledám dodavatele) a zkoušet a zkoušet.. a ono to časem půjde. 🙂 Držím palce, ať se daří.

 10. Hezký večer, Tomáši,
  vypadá to, že máte kolonky už dost plné, ale i tak – uměl byste mě někam zařadit? 🙂 Věnuji se logotypům, ilustracím i sazbě všeho možného. Uvítám zprávu/zpětnou vazbu.
  Děkuji
  Kristýna – Beep

  1. Zdravím Kristýno,
   ano, katalog už je naplněný až po okraj. Každopádně váš styl zejména tradičních ilustrací mě oslovil – jsou pozitivní, nápadité, příjemné.. takže jsem vás přidal mezi ilustrátory/rky dolů na stranu 21. Tak třeba vám díky katalogu nějaká zakázka dorazí, držím palce a ať se daří.

   Tomáš V.

 11. Dobrý den Tomáši,

  oceňuji Váš přístup. Jako obchodník jsem takto fungoval řadu let a vím, že je to dobrá cesta. Zatím se nejsilněji cítím v klasické firemní grafice, ale blbnu i s animacemi, mám za sebou pár jednoduchých spotů. Sem tam i nějaké logo. Pokud se najde kolonka i pro mě, budu vděčný, pokud ne, budu alespoň vědět jak si stojím 😉

  Díky za váš čas a přeji vše dobré!

  Adam Bartoň

  1. Dobrý den Adame,

   děkuji za komentář. Na portfolio jsem mrknul a popravdě jsem poněkud rozpolcený, jelikož toho nabízíte příliš moc a proto se v portfoliu ztrácím. Portfolio by mělo ideálně jasně ukázat, s čím klientovi pomůžete a to bohužel na Vašem webu nevidím. Stejnou radu jsem dostal před lety i sám, web překopal a opravdu to pomohlo a počet zákazníků se zněkolikanásobil, proto doporučuji zvážit nějaké “překopání” i Vám.

   V tuto chvíli bych nevěděl, do jaké kolonky Vás zařadit, jelikož je “katalog” zaměřený na specialisty a ta mi u Vás chybí (nebo jen není z ukázek vidět). Třeba Vás někdy doporučím napřímo klientovi, který toho potřebuje více najednou, ale v tuto chvíli tedy s dovolením počkám, až bude web jasnější.

   Děkuji za pochopení a ať se daří!

   Tomáš V.

  1. Ahoj Jirko, rádo se stalo. Sice nevím, o kterého konkrétního Jirku se jedná (v seznamu vás je více), ale všechny jsem tam přidal s vědomím, že jste všichni šikovní. Tak snad díky seznamu dorazí nějaká zakázka. 🙂

  1. Ahoj Katko,

   máš dobře našlápnuto a uložil jsem si tě do seznamu lidí k přidání. V tuhle chvíli tam ale už pro dalšího 3Dčkaře bohužel místo není, takže tě tam přidám, až budu zas někdy seznam rozšiřovat o další stránky. Do té doby věřím, že ti budou chodit zakázky tak jako tak, jsi šikovná. 🙂 Ať se daří.

   Tomáš

  1. Zdravím Jirko, vaše tvorba mě okamžitě oslnila a pak jsem si říkal, moment, tenhle styl už jsem někde viděl. Tak jsem mrknul na vaše dA a zjistil jsem, že jste Pixx. 🙂 Před dávnými lety jsme si tam tuším vyměnili nějaké komentáře, už nevím zda u mé anebo vaší tvorby. Každopádně na dA už jsem prakticky neaktivní, takže jste se mi vůbec nevybavil, ale teď jsem to napravil a naopak mně je ctí mít vás na seznamu – dal jsem vás téměř na začátek u kategorie ilustrací (strana 18). 🙂

  1. Ahoj Tomáši, webdesignerů už je v seznamu víc než dost a ilustrátorů ještě více, ale až se dostanu k revizi, tak se podívám, jestli bych tě nemohl aspoň mezi ty ilustrátory vnořit, protože tví maskoti a další ilustrace jsou super. 🙂

 12. Ahoj Tomáši,

  nedávno jsem dodělala své nové webové stránky a odhodlala se opustit pevné pracovní místo a vyrazit na volnou nohu, tedy jsem začínající volnonožec :).

  Na mých webových stránkách je na úvodní stránce taková směska, ale dá se třídit portfolio podle kategorií, podle kterých je vidět asi mé hlavní zaměření.

  Co se týče grafiky, zabývám se tvorbou log, letáků, billboardů, katalogů ale i online grafiky. Dále 2D vizualizace a montáže. Dělala jsem v agentuře, kde jsme vytvářely vizualizace finálních výrobků, pro představu klienta o finální velkovýrobě. Většinou se jednalo o nějaké promo předměty nebo dárky pro klienty.

  Kromě tvorby katalogu mohu nabídnout i profesionální nafocení fotografií produktů. Ve fotografii se též zabývám glamour focením a portréty. Mou zvláštností je i fotografování pod vodou, ale nevím, jaký klient by si zrovna něco takového objednával, ale člověk nikdy neví 🙂

  A v neposlední řadě se zabývám i digitální ilustrací. Mám za sebou celý soubor ilustrací do jedné knihy, ilustrace dětského pexesa nebo když nejsou kreslící zakázky, tak si kreslím i jen tak pro radost, když je zrovna čas.

  Budu moc ráda, když se podíváš na mé portfolio a případně zvážíš mé zařazení do svého seznamu.

  Díky moc

  Petra Lil 🙂

  1. Ahoj Petro,

   gratuluji ke vstupu na volnou nohu. 🙂 Teda.. ty děláš věcí. Podle mě až moc. Co z toho tě baví nejvíce? Do seznamu totiž dávám výhradně specialisty (na 1-2 oblasti). Ty jsi spíš generalista a kontakt si určitě uložím pro případ, že bude klient potřebovat komplexní řešení (zejména u propagační grafiky), ale nevím, kam s tebou do seznamu.

   Nejvíce se mi od tebe líbí asi fotky produktů, ty jsou profesionální. Akorát kategorie s fotografama je momentálně naplněná do posledního pixelů, takže bych ji musel rozšířit a přeházet hodně věcí, což bude na dlouho.. ale jakmile se k tomu dostanu, přidám tě tam. Ilustrace máš zajímavé, ale většina mi přijde jako osobní tvorba, je tomu tak? Neduvedu si moc z toho představit v komerci, což je to, co zákazníci v seznamu hledají. Ale rozhodně si kontakt na tebe ukládám.

   Jinak na webu rozhodně doporučuji počet prací ubrat, je jich příliš moc a většina lidí to vzdá po pár obrazovkách. Vyber z každé kategorie jen ty nejlepší práce, web bude působit daleko lépe, uvidíš. A doporučuji zvětšit písmo u těch kategorií. Já nejprve rozklikl web a až pak četl tvůj příspěvek a zjistil, že tam ty kategorie jsou, jen jsem je neviděl. 🙂

   Mimochodem podvodní fotky máš nádnerné. Doporučuji se začít potápět a vyrazit třeba na Palau, tam budeš mít žně. 🙂

   A přeji ať se daří na volné noze.

   Tomáš

   1. Ahoj Tomáši,

    co mě z toho, co dělám, baví nejvíce? To je složitá otázka… 🙂 Kdybych to věděla… asi by mi to usnadnilo spoustu věcí, ale se mnou to nikdy není tak prosté, takže jeden den mě víc baví nejvíc fotka, jiný den kreslit a jindy zase grafika. Asi mě baví ta rozmanitost a to, že se to občas dá krásně propojit.

    Co se týče ilustrací, jak jsi se ptal, tak většina z toho jsou ilustrace do knížek, je tam pár PFek, pár kreseb na zakázku, dětské pexeso, cedule, pozvánka a pak pár mých osobních projektů, abych nevyšla ze cviku. 🙂

    To zúžení portfolia rozhodně zvážím. Je pravda, že je tam toho hodně a poslední projekty jsem tam ještě nestačila dát, tak si moc nedokážu představit, kolik by tam toho ve finále bylo. Díky za tip i co se týče zvětšení písma u těch kategorií. Nejsi právě první, kdo si těch kategorií díky tomu nevšiml. 🙂

    Jsem ráda, že se Ti líbí mé podvodní fotky, ani si nikdo nedokáže představit, kolik jich mám ještě nafocených “do šuplíku”, ale stále to odsouvám kvůli jiným projektům, mám tam daleko lepší kousky než ty, co jsou online. Takhle daleko jako je Palau jsem ještě nebyla. Koukala jsem na fotky a vypadá to tam jako ráj, tak doufám, že se tam taky někdy podívám, protože ty fotky a zážitky by určitě stály zato. 😉

    Díky moc Tomáši za zpětnou vazbu a těším se, že až budeš “přeskládávat”, tak se ve Tvém katalogu také najdu. Sama jsem vlastně zvědavá, kam se mě rozhodneš ve finále zařadit. 🙂

    Petra Lil

    1. Ahoj Petro,

     za zpětnou vazbu není zač. Chápu, zkrátka tě baví propojovat různé disciplíny. I tak tě ale něco z toho musí bavit nejvíce, nicméně chápu, že chvíli trvá, než zjistíš, co to je. 🙂

     Co se týče ilustrací, tak mi naopak přijde, že většina je osobní tvorba. Třeba ty “sexy ilustrace”, pohádky, čarodějky atd., to bylo opravdu do knih?

     Určitě je důležité mít tam aktuální práce, takže doporučuji se k portfoliu průběžně vracet, ať je v nejlepší možné podobě (tzn. je to pro tebe nejlepší možná prezentace / reklama). Jinak konečně jsem se dostal k přeskládávání seznamu. Každopádně stále nevím, kam tě umístit. Největší problém je opravdu v tom, že máš všechny práce pohromadě a že kdo hledá jednu konkrétní věc, tak ho třeba ta rozmanitost, anebo některá témata odradí.

     Kdyby tvé portfolio bylo rozdělené tak, že by každá kategorie měla vlastní podstránku (třeba http://www.petralil.com/produktova-fotografie) tak je to v pohodě a odkážu přímo na tyto podstránky. Tímhle stylem jsem to udělal i u ostatních lidí, kteří toho tvoří více a u kterých jsem chtěl vypíchnout ty hlavní (a pro čtenáře seznamu nejlákavější) dovednosti. Tady to ale bohužel není + tedy to malé písmo u kategorií tomu moc nepomáhá. 🙂

     Takže v tuhle chvíli ti budu v seznamu držet místo (minimálně u těch fotografů, u ilustrátorů ještě nevím, ty se teď spíše snažím redukovat) a přidám tě tam ve chvíli, když s tím něco provedeš. 🙂 Neber to jen jako otravování z mé strany, ale ber to tak, že ti to pomůže i obecně. Věř mi, že zákazníci nemají čas a že jsou vysazení na přehlednost a na základě ní si i vybírají.

     Palau opravdu rájem je. Má jedno z nejrozmanitějších (možná úplně nejrozmanitější) podvodních světů na planetě. Jsou tam asi 3000 druhů korálů a 2000 druhů ryb (anebo naopak, teď nevím), takže odtamtud bys měla nádherné a rozmanité podvodní fotky a přeju ti, aby ses tam někdy podívala. 🙂

     Tomáš

 13. Petr

  Ahoj Tomáši.
  Tímto Tě žádám o odstranění mého příspěvku/komentáře.
  Více v emailu, a telefonicky.

  Předem Ti děkuji

  1. Ahoj Danieli, díky za zájem, na základě tvých prací ale bohužel nevím, kam bych tě přidal. V mém seznamu sdružuji především specialisty, u tebe zatím nedokážu určit, v čem jsi nejlepší a tudíž kam by ses hodil. Loga ti jdou, ale spíše bych s dovolením počkal, až se více vyprofiluješ.

   PS. Ze zákona musíš mít na webu zmíněné fakturační údaje, doporučuji je tam tedy přidat. PS2. Osobní tip, doporučuju změnit i doménu, jelikož z mnoha zkušeností vím, že klientům nepřijdou podobné názvy důvěryhodné. Doporučuji budovat osobní značku na doméně nesoucí tvé jméno. Ale jak říkám, je to jen osobní tip. 😉

 14. Ahoj Tomáši,
  líbí se mi co děláš a moc za děkuju. Kdyby jsi naznal, že moje tvorba je hodná k umístění do Tvého katalogu, budu za to moc rád. Držím palce i nadále a děkuju 🙂

  1. Ahoj Davide,

   díky za komentář. Tvá práce se mi líbí, je taková “čistá”, uhlazená, minimalistická. Problém je, že seznam je zaměřený na specialisty, kteří se naplno věnují jedné nebo dvěma oblastem. Čímž neříkám, že nejde dělat skvěle více oblastí, jen říkám, jak je seznam aktuálně nastavený.

   Po namátkovém projetí Tvého webu mám zkrátka dobrý dojem z kvality a určitě působí celá prezentace důvěryhodně, ale upřímně nevím, s jakou zakázkou bych se na tebe v případě potřeby obrátil. Snad jen pokud by klient potřeboval vícero rozmanité grafiky od jednoho člověka, tak to ano. Uložil jsem si tě do vlastního interního dokumentu, odkud občas čerpám, ale do toho veřejného seznamu bych tě přidal třeba později, až si vyběreš nějakou užší dráhu (protože z mojí zkušenosti i zkušenosti ostatních nejde dlouhodobě naplno dělat tolik různorodých typů grafiky, tedy jde, ale v žádné pak člověk naplno nevynikne, protože každá si žádá spoustu úsilí a sebevzdělávání, kdyžtak doporučuji an tohle téma můj článek o specializaci: https://logotvurce.cz/specializace/).

   Ale je to jen můj osobní tip, řídit se jím nemusíš. Je zkrátka ale dobré navenek působit nějak “jednoznačně”. Jak říkám, já na první pohled nezjistil, v čem jsi “ten nejlepší” a co konkrétně nabízíš. Tohle může vyřešit změna nadpisu na něco specifičtějšího. Ale opět, je to jen tip, čerpám ze svých zkušeností, řídit se tím nemusíš.

   Ať se daří

   Tomáš

 15. Renata Jírová

  Dobrý den Tomáši,
  po více než patnáctiletém úvazku v tiskárně jsem se rozhodla pracovat sama na sebe. Při hledání příležitostí jsem narazila na Vaše stránky a ráda bych se stala součástí katalogu grafiků. Ze všeho nejvíc mě baví zlom, čili vše, co má alespoň čtyři stránky 🙂 Sazba časopisů a knih je mou nejoblíbenější činností ze všech grafických prací. Webovky mám bohužel těžce prehistorické a neaktuální, takže mohu prozatím nabídnout alespoň odkaz některých prací: http://www.renografik.cz/download/reference-2019-zlom.pdf
  Velice mě potěší, pokud posoudíte mou práci jako dostatečnou pro zařazení mezi knižní a časopisové grafiky.
  Posílám i odkaz dalších prací: http://www.renografik.cz/download/reference-2019x.pdf
  Děkuji za zprávu
  Renata

  1. Dobrý den Lenko,

   děkuji za zájem a odkaz. Cítím, že jdete dobrým směrem, akorát máte v portfoliu zatím jen pár děl. S dovolením Vás zatím do seznamu nepřidávám, přidal jsem si Vás pouze do svého osobního seznamu, který jednou za čas procházím a sleduji, kam se tvůrci posunuli.

   Z Vašeho portfolia ještě necítím tu “komerčnost”, jde spíše o osobní tvorbu. Což je v pořádku, nicméně ilustrátorů je v seznamu už příliš moc, takže se snažím tam prezentovat ty, kteří mají portfolio bohatší. Ty ostatní třeba tu a tam doporučím soukromě některým klientům přes e-mail.

   Pokud se tedy někdy hodí doporučit právě Vás, rád tak učiním. A průběžně budu sledovat, jak se vyvíjíte a jakmile budu mít pocit, že už do seznamu zapadnete, tak Vás tam přidám.

   V každém případě přeji hodně štěstí na cestě ilustracemi. Ať se daří.

   Tomáš

 16. Ahoj Tomáši,

  dostala jsem tip na Tvé stránky a musím říct, že mě velmi zaujaly. Se zájmem jsem si početla o tvorbě loga a těším se, až načerpám další užitečné info z ostatních stránek.

  Já se také živím grafickým designem, ale více se zaměřuji na malbu exteriérů a interiérů (např. v restauracích/hospodách, na venkovní zdi jako reklama, ale ráda zrealizuji i soukromé malby v pokojích či v kancelářích). Všimla jsem si, že ve Tvém katalogu grafiků v této oblasti malování (“Interiéry, malba, spray”) není moc kontaktů, tak bych Tě chtěla poprosit, aby ses podíval na mé stránky, kde najdeš ukázky malby na zdi a zvážil přidání mezi své tipy.

  Ještě mám jednu specializaci, a tou je malba portrétů. Prosím i o zvážení přidání v této kategorii. Koukni prosím na mé stránky http://www.malba-portretu.cz

  Vím, že tyto stránky jsou zaměřené na grafický design, tak nevím, zda má pro Tebe vlastně smysl rozšiřovat tipy na výtvarníky – malíře. Ale za přidání bych byla určitě ráda.

  Děkuji
  Olga

 17. Dobrý den, Tomáši,
  líbí se mi, jak bojuješ za to, aby všichni věděli, že udělat dobré logo je kus poctivé práce!
  Grafikou se živím už roky, ale pracoval jsem pro jednoho klíčového klienta, pro ostatní jsem dělal jen příležitostně. Musel jsem se naučit spoustu věcí, a tak jsem schopný prototypovat, vytvořit web, zlomit i ilustrovat knihu… Nicméně se chci postupně zaměřit na logo a vizuální styl. Mohu Tě poprosit, jestli bys mě zařadil do svého seznamu?
  Abys mohl posoudit moje práce

  jakubklein.com

  Děkuju za Tvůj čas
  Jakub

Napsat komentář