Zdroje

Sestavil jsem pro vás souhrn zdrojů všeho druhu. Zejména z oblasti grafiky, ale také i z oblasti podnikání. Pokud by se vás tedy někdo ptal, jak začít s grafikou a odkud čerpat, měl by bohatě stačit odkaz na tento seznam. 🙂

Info do začátků

Předně, buďte v klidu, drtivá většina lidí v našem oboru jsou samouci, takže nepanikařte, že nemáte grafiku vystudovanou. Moderní grafika a techniky se neustále vyvíjí a školy, natož pak české, nemají šanci na trendy reagovat a nějak je do svých studijní plánů vměstnat. Takže se učí spíše jen základy, které najdete kdekoli na internetu a naučíte se za jedno odpoledne více, než za semestr na škole.

Samozřejmě se nyní nebavíme o kresbě / malbě apod., tam jistě nějaké workshopy ve školách pomáhají, ale jinak, co se týče digitální grafiky, je na internetu možností k učení spousta. Jdeme si je ukázat – jak české tak zahraniční. Kromě grafiky zmíním i odkazy okolo podnikání a motivace.

Na začátek doporučuji si pustit toto video pro pobavení. Na podobné situace (týká se těch, co si grafikou vydělávají) budete jako grafici narážet relativně častoThe Expert.  🙂

Povinný zdroj: Kreativní kreatury

Než přejdete k čemukoli jinému, přihlašte se k odběru Kreativních kreatur. Je to jedinečný český pořad o kreativním byznyse a tudíž povinnost pro každého, kdo se plánuje grafikou aspoň částečně živit.

Web: https://kreativnikreatury.cz/
Hlavní YouTube kanál: https://www.youtube.com/c/KreativniKreatury
FB komunita: https://www.facebook.com/groups/KrativniKreatury

A teď už k ostatním zdrojům.


Rozcestník


Software

Předně je třeba si ujasnit pojmy vektor a bitmapa. Pokud víte, oč jde, supr. Pokud nevíte, přečtěte si rozdíly zde.

Profesionální software

Sehnání “necloudových” verzí Adobe

Velmi častým dotazem na internetu je, zda jdou ještě sehnat „krabicové“ verze Adobe produktů, anebo je potřeba platit Cloud. Zde je k tomu samostatný krátký článek.

Software zdarma

Zdroje webové

Návody – české

Návody – zahraniční

  • Tutsplus – Asi nejznámnější zahraniční rozcestník tutoriálů všeho druhu (od webdesignu, přes grafiku, fotky, 3D, hudbu až po byznys) naleznete na  a pro nás konkrétně je nejzajímavější je podkategorie s Photoshopem. Je tam tolik tutoriálů a skvělých článků, že už to ani nestíhám sledovat. Pokud by vás zajímala jiná grafika či jiné články než tutorialy, stačí kliknout nahoře na Categories a vybrat, co potřebujete.
  • Abduzeedo.com – Další fajn portál s tutoriály i inspirace.
  • 101 Photoshop Tutorials – Sada 101 tutoriálů, které vás provedou Photoshopem skrz naskrz.
  • TutorialStorage – Velmi kvalitní tutoriály!
  • DesignStacks.net – Opět spousta návodů, inspirací a zdrojů.
  • SmashingMagazine.com – Tolik supr článků nejen okolo grafiky, že už to také nestíhám sledovat.
  • PhotoshopTutorials.ws – Tutoriálů není nikdy dost.
  • PhotoshopLady – A.. další tutoriály.
  • Spoongraphics – A další tutoriály k Photoshopu i Illustratoru.
  • PhotoshopDaily – Copak to tu máme? Zase tutoriály.
  • FreeImages.com/tutorials – Drobné tutoriály k naleznutí i na tomto webu, který slouží primárně jako zdroj free fotografií.
  • Pxleyes – A pokud byste se nudili, tak tady jsou prozměnu ještě nějaké tutoriály.
  • 60 skvělých – a teď to přijde – tutoriálů!
  • PSDVault – Mnoho tutoriálů a článků okolo Photoshopu, inspirace a všemožné zdroje.
  • 3DTotal.com – Hodně tutoriálů ke 3D grafice.
  • 3dm3.com – Další spousta návodů a zdrojů ke 3D grafice.
  • Sigtutorials.com – Návody na tvorbu „sigů“, tedy podpisů např. na internetová fora.
  • VecTips.com – Vektorové tipy.
  • w3schools – Největší internetová “škola” okolo webů. Vše snadno vysvětlené, stručné a plno ukázek. Kdo potřebuje naučit základy HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL anebo JQuery, zkuste to.
  • Adobe Lightroom Tutorial (Udemy.com) – Přehledný úvod do programu Adobe Lightroom.

K designu obecně – všehochuť

Zdroje webové – videokurzy

  • Lynda.com – Na začátek musím zmínit Lyndu. Je to nejrozsáhlejší databáze videokurzů ke všemu, co vás napadne. Na začátky jsou nejlepší Essential Trainingy. Pokud se nepletu, první minimálně týden má člověk zdarma (jinak se platí asi 25$/měsíc) a proto všem, kteří začínají, doporučuji se na Lyndě zaregistrovat a ten týden zdarma využít (pak si klidně účet zrušte). Nikde jinde nenajdete kvalitnější videokurzy. Nikde.
  • Mám-li vypíchnout nejlepšího tutora, tak je to Deke McClelland, který je expert na Photoshop, Illustrator, InDesign a především jeho kurzy obsahující klíčové spojení One-on-One jsou pravděpodobně to nejkvalitnější, co na Lyndě najdete. A jelikož je Lynda nejkvalitnější portál, tak se dá říct, že tyto kurzy od Deke McClellanda jsou ty nejlepší na světě. Kromě klasických kurzů vede tzv. Deke’s Techniques, kde se pravidelně dělí o cca 10-minutová videa se zajímavými tipy především kolem Photoshopu a Illustratoru. Jeho tipy už mají v součtu přes 84 hodin.
  • AdobeTV – Krátké videokurzy přímo od Adobe.
  • Skillshare.com – Mnoho pěkných videokurzů. Některé jsou dobré, některý ne. Je tam například dost pěkných kurzů ohledě tvorby log. (Cena za premium: 10$/měsíc, případně 8$/měsíc při ročním předplatném – po registraci máte 2 týdny sledování kurzů zdarma a posléze můžete účet klidně zrušit.)
  • Udemy.com – Internetová akademie naplněná více jak 22.000 kurzy. (Ceny jsou k vidění hned u daných kurzů.)
  • SkillEdup.com – Mnoho kurzů okolo grafiky, některé i zdarma.
  • PluralSight – Supr návody okolo všech možných oblastí designu i mimo design.
  • Gnomon – Asi nejkvalitnější návody v oblasti efektů, 3D, montáží apod.
  • VideoCopilot.net – Návody z oblasti vizuálních efektů u videí.

Youtube

 

Nezapomínejte na youtube, je to totiž skvělý zdroj znalostí zdarma. Zkoušejte tedy vyhledáva různá klíčová slova s dodatkem „photoshop tutorial“ a věřím, že toho naleznete spoustu. Samozřejmě, ne vše je kvalitní, ale je tam plno skrytých klenotů. Například:

A ještě pár kusovek:

České videopřednášky

Knihy o designu a grafické magazíny

V češtině

Zde je několik českých knih. Četl jsem jen některé, ale ty zbylé lidé neustále doporučují, tak snad budou dobré. 🙂

V angličtině

Knih seženete na internetu spoustu. Některé jsou kvalitní více, některé méně. Už jsem toho projel tolik, že nedokážu zpětně zhodnotit, co bylo kvalitní a co ne. Co mi utkvělo v paměti je tato velmi obsáhlá a zajímavá kniha o designu: Design for Hackers (David Kadavy)

Dále zmíním nakladatelsví, které tvoří nejlepší knihy okolo designu: Nakladatelství Rockport Publishers

E-booky okolo grafického designu:

  • Pixel Perfect Precision – vynikající a stručná e-kniha zdarma o digitálním designu s mnoha ilustračními ukázkami. Odhadem od poloviny knihy je spousta užitečných tipů k Photoshopu – zejména k práci s vrstvami.

Magazíny okolo Photoshopu, digitální tvorby, webů i designu obecně:

Magazíny okolo focení vypisuji zvlášť:

UX design

Logotvorba – web, knihy, video

VstupDoSveta-HEAD

Předem bych vám doporučil svou knihu Vstup do světa logotvorby, ve které jsem se snažil celou tematiku přehledně shrnout a můžete ji stáhnou zdarma. Anebo můžete prohlédnout její online verzi zde.

Blog Logotvůrce.cz

Dále můžete sledovat i můj blog logotvůrce.cz, kde najdete mnoho tipů kolem tvorby log, tipy jak trénovat logotvorbu, vysvětlená rizika používání log z fotobank, tipy jak hecovat svou kreativitu anebo do hloubky rozebrané téma specializace.

Další zdroje kolem logotvorby

Předně doporučuji omrknout plný seznam zdrojů k prostudování v mé knize. Dále můžete čerpat odtud:

Knihy pro logotvůrce

Knihy – anglické

    • Logo Design Love: a Guide to Creating Iconic Brand Identities (David Airey)
    • Smashing Logo Design: The Art of Creating Visual Identities (Gareth Hardy)
    • Logo Design Workbook: A Hands-on guide to creating logos (Rockport – AdamsMorioka)
    • The Complete Graphic Designer: A Guide to Understainding Graphics and Visual Communication (Rockport – Ryan Hembree)
    • Logo Creed: The Mystery, Magic, and Method Behind Designing Great Logos (Bill Gardner)
    • Brand Identity Essentials: 100 Principles for Designing Logos and Building Brands (Rockport – Kevin Budelmann, Yang Kim, Curt Wozniak)
    • Really Good Logos Explained: Top Design Professionals Critique 500 Logos and Explain What Makes Them Work (Margo Chase, Rian Hughes, Ron Miriello, Alex W White)
  • Design for Hackers: Reverse Engineering Beauty (David Kadavy)

Knihy – anglické (zdarma online)

Zpětné vyhledávače log

Při tvorbě log je potřeba kontrolovat, zda vámi vytvořený symbol už někoho nenapadl. Čím jednodušší tvar, tím vyšší pravděpodobnost, že už logo existuje. Stoprocentní originality jde už dnes dosáhnout těžko, ale měli byste se postarat alespoň o to, aby vámi vytvořená loga někde neměla 1:1 kopii.

Stejně tak je dobré, aby toto vyhledávání znali i klienti, aby si mohli své budoucí logotvůrce proklepnout, zda náhodou nekradou a stejně tak proklepnout výsledky, které jim logotvůrce dodá. Zlodějů je bohužel mnoho a pro klienta (ale i toho, kdo symbol ukradl) mohou být velké problémy. Jste-li klient a nějaké logo už máte, doporučuji si ho zkontrolovat, abyste pak nebyli překvapeni, až se vám ozvou něčí právníci. Pokud byste nezvládli kontrolu sami, rád vám s ní pomůžu.

Nejlepší algoritmy mají v tuto chvíli Yandex obrázky v kombinaci s Google obrázky.  Dobrý je též TinEye.com, který často najde věci, které Yandex a Google přehlédnou, ale většinou to je naopak a TinEye trochu pokulhává. Ale to nevadí, jistota je jistota.

Jak vyhledávat? Vyřízněte z loga symbolickou část (někdy si vyhledávače poradí i s logem včetně textu, ale a poté ji jednoduše z průzkumníka přetáhněte do vyhledávacího panelu. Tím spustíte obrázkové vyhledávání, které vám najde duplicity daného symbolu. Pokud Yandex, Google ani TinEye nic nenajdou, anebo jen vzdáleně podobné výsledky, máte tak 90% jistotu, že logo z fotobanky stáhnuté není. Zde je rychlá ukázka, jak takové nahrávání do vyhledávačů vypadá. Je to opravdu snadné.

Pro ještě vyšší jistotu doporučuji symbol zrcadlit (v Malování: Otočit > Překlopit vodorovně), abyste ošetřili, že daný symbol neexistuje v zrcadlené podobě. Tuto metodu doporučuji zejména jste-li klient a kontrolujete dodané logo. Mnozí zlodějíčci jsou totiž fikaní a ví, že když symbol zrcadlí, sníží se šance na dohledání. U siluet je vhodné odzkoušet i prohození barev (negativ) – světlé logo na tmavém pozadí převést na tmavé na světlém a naopak.

Inspirace

Inspirace všeobecná

Inspirace webdesign

Inspirace log

Zdroje

Předně zmíním seznam 50 free zdrojů pro designery, který sestavil Sketcher.sk a ještě jeden užitečný seznam bezplatných designerských nástrojů od Plotbase. Dále už konkrétní kategorie:

Šablony, ikony, vektory, patterny

  • GraphicRiver – Asi nejnadupanější (placený) zdroj grafiky, textur, vektorů, ikon, mock-up šablon a dalších věcí.
  • ThemeForest – Kvalitní (placené) webové šablony, wordpress šablony a další.
  • VectorStock.com – Spousta vektorových obrázků, hodně i zdarma.
  • SubtlePatterns – Decentní free patterny (vzory) na pozadí vašich webů.
  • Pixeden.com – Mock-up šablony, textury, efekty.. free i placené.
  • 1000 free mock-up šablon
  • MockupDeals – Plno parádních a levných mock-up šablon.
  • Freebiesbug – Mnoho kvalitních věcí zdarma, od ikon, přes mock-upy až po webové šablony.
  • WeGraphics.net – Spousta pěkných zdrojů štětců, textur, vektorů atd. za levné ceny.
  • GraphicBurger – A další supr zdroj všeho možného.
  • DesignBeep – Spousta free věcí.
  • PsdCovers – Spousta mock-up šablon, které se spouštějí přes Akce.

Fonty

Fotobanky

Předně doporučuji nejrozsáhlejší český web o tomto tématu: Fotobanky.cz

  • Pexels – Parádní fotky zdarma.
  • PicJumbo – Spousta pěkných fotek zdarma pro osobní i komerční užití.
  • Pikwizard – databáze přes 100.000 vysoce kvalitních fotografií zdarma.
  • dipixioIzolované fotky na průhledném / bílém / černém pozadí zdarma.
  • Yernju – Fotografie ve vysokém rozlišení zdarma pro osobní i komeční užití.
  • FreeImages.com – Obrázky všeho druhu, nutná registrace a čtení licencí, zda je daný obrázek zdarma jen k osobnímu, anebo i ke komerčnímu užití.
  • Pixabay – Mnoho fotek, vektorů a ilustrací pro komerční užití zdarma.
  • Pond5.com: public domain project – tisíce historických fotek / zvuků / videí a 3d modelů zdarma.

Textury

  • CGTextures.com – Je potřeba registrace, ale i tak je to dle mě nejlepší databáze zdarma dostupných textur. Jako free uživatel máte sice limit 15mb/den, ale stačí to. Pokud budete na web chodit pravidelně, tak si dříve či později vybudujete pěknou zásobu textur.
  • 3DTotal textury – Hromada textur zdarma, není ani potřeba registrace.
  • Dřevěné textury – Pokud potřebujete vysoce kvalitní fotografie různých typů dřeva a chcete podpořit někoho z našich končin, mrkněte sem.

Skripty

Online nástroje

Obecné

Vyhledávače a převodníky barev

Barevné kombinace a schémata

  • ColorHunter – Vytváření barevných palet z fotografií.
  • ColorSchemeDesigner – Respektive nyní již paletton, online nástroj pro zkoušení různých barevných kombinací.
  • Kuler – Nástroj přímo od Adobe na vyhledávání a zkoušení barevných kombinací.
  • ColourLovers – Komunita sdílející barevná schémata.
  • HailPixel – Hrátky s barevnými kombinacemi.
  • Color Supply – Další zajímavý nástroj na zkoušení barevných kombinací.
  • Coolors – A další nástroj pro zkoušení barevných kombinací.  Mačkejte mezerník. 🙂

Kontrola kontrastu

Převody formátů, komprese a generátory ikon

Grafické hry

Bonus: zvuky k práci

Někomu pomáhá hudbam, někdo má rád ticho, ale někdo nemá rád ani jedno. Pro tyto případy je vhodná buďto klasická hudba (která je prý k práci to nejlepší, ale sám tomu moc neholduji), nebo třeba instrumentálky z filmů, anebo elektronická hudba. Zkrátka nic, kde jsou slova (slova ruší). V jednom článku jsem ale nalezl tipy na něco zajímavějšího – šum a déšť. Šum prý dokáže, oproti tichu, lépe stimulovat mozek a udržet ho “v pozoru”. A déšť je zkrátka.. déšť, příjemný na poslech. 🙂

  • Moje playlisty – přes 2.000 hodin ambientů (příroda, fantasy, sci-fi), epických instrumentálek (bez zpěvu), šumů, chillu, relaxu a další.
  • MyNoise – nejlepší databáze kvalitních zvuků, co znám.
  • AmbientMixer – rozsáhla databáze, jen zvuky nejsou tak dokonalé jako u MyNoise
  • RainyMood – zvuk deště a jako bonus je možné k němu pustit hudbu do pozadí (denně jinou).
  • Další zvuky: Noisli  + A Soft Murmur

Rozhovory s našimi grafiky

Ti nejlepší

Ostatní smrtelníci, šplhající vzhůru 🙂

Pro více podobných článků stačí sledovat blog Jakuba Straky. a také blog Ondřeje Musila, kterému jsem též poskytl rozhovor.

Weby a blogy o podnikání

 

  • Blog NaVolnéNoze.cz – Plno super článků okolo podnikání.
  • Youtube kanál NaVolnéNoze – Rozhovory s profesionálními freelancery.
  • Kreativní mentor – Blog Michaela Petruse o podnikání v kreativním oboru.
  • JakPodnikat.cz – Takový rozcestník do základů podnikání v češtině.
  • Školení NaVolnéNoze.cz – když jsme u volné nohy, tak vřele doporučuji jejich školení pod vedením Roberta Vlacha:  Sice dražší (pro studenty sleva), ale neskutečně přínosné a motivační.
  • Podnikatel.cz – Není třeba číst všechny články, ale občas tam nakouknout, zda nepíší něco relevantního pro vás.
  • MladýPodnikatel.cz –  Tak trochu neformálnější podnikatel.cz, spousta skvělých rozhovorů a článků k podnikání.
  • FirstClass.cz – Není to web pro všechny, ale je to velmi motivační web, kde vychází spousta pozitivních článků, které dokážou nakopnout. Často jsou tam i příběhy podnikatelů, které si také stojí za to přečíst.
  • Entrepreneur.com – Zahraniční web o podnikání, bývají zde zajímavé a užitečné články.

Knihy o podnikání

 

  • Okouzlení (Guy Kawasaki) – Skvělá kniha od býlavého markeťáka Applu o tom, jak dělat oproti konkurenci něco navíc, jak se odlišit a jak „okouzlit“ klienta.
  • Prodávat je lidské (Daniel H. Pink) – Zajímavá kniha okolo prodeje. Avšak prodej zde neznamená jen nějaké prodávání zboží, ale celkové umění „prodat“ sebe a své služby ostatním.
  • Hrdina nebo psanec (Margaret Mark, Carol Pearson) – Po přečtení této knihy už nikdy neuvidíte svět tak, jako dříve a naučíte se do své práce a i sebeprezentace vkládat něco, co vás do ní dříve vkládat nenapadlo. Vynikající kniha o archetypech především v oblastech brandingu a marketingu. Její principy se ale dají aplikovat skutečně na cokoli. Neberte však vše v knize jako dogma. Vnímejte to jako pomůcku, od které se odrazíte vlastním směrem.
  • Práce na dálku (Jason Fried) – Aktuální kniha o práci na dálku, tedy o něčem, co už začíná být – i v našich končinách – standardem.
  • Čtyřhodinový pracovní týden (Tim Ferris) – Haters gonna hate. Někdo to vnímá spíše jako utopickou anebo fantasy knížku, ale faktem je, že zde Tim rozepsal mnoho zajímavých a nadčasových nápadů (zejména z hlediska automatizace) a že určitě neuškodí, když si tuto knihu přečtete.
  • Breaking the Time Barrier (MikeMcDerment, Donald Cowper) – Free e-booky o naceňování práce bývají často o ničem a nic moc nenaučí. Toto je výjimka. Zajímavý pohled na to, jak od naceňování dle času přejít k naceňování dle kvality a významu práce pro klienta. má. Kniha je psána formou osobní příběhu a dialogu (od strany 16), který je opravdu hodnotný a donutil mě se nad hodnotou mé práce více zamyslet.
  • Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki) – Kniha, které jsem se celkem dlouho vyhýbal, protože jsem myslel, že to je jen o investicích. Velmi jsem se mýlil, je to skvělá kniha nejen o pohledu na finance, na práci, ale i na život. Je psána stylem, že by jí porozumělo i dítě.
  • … a spostu dalších skvělých knižních tipů naleznete na webu Roberta Vlacha CoCtu.cz

Životopisy – motivace

Kam se hrabou kdejaké vynuceně motivační knihy. Ano, pár kvalitních se jich najde, ale většinou se v nich opakuje to samé dokolečka dokola a vytržené z kontextu. Oproti tomu životopisy, kde vidíte sled událostí a důvody, proč lidi učinili která rozhodnutí a vidíte i jejich výsledky a chyby, z kterých se můžete poučit i Vy, to je hned o něčem jiném.

  • Total Recall – autobiografie Arnolda Schwarzeneggera – Je to velmi dlouhá kniha. Neskutečně mě namotivovala mě a Arnieho jsem s každou přečtenou stránkou respektoval víc a víc. První dvě třetiny jsou vyloženě motivační palba zaměřující se na jeho dětství a rannou dospělost, jeho první úspěchy a neúspěchy napříč bodybuildingem a herectvím. Poslední třetina se věnuje zejména politice, které osobně tolik neholduji, ale i tak je velmi zajímavé číst, oč se snažil a co se mu jako guvernérovi povedlo. Závěrečné strany jsou věnované 10 principům, kterými se v životě řídil, respektive 10 pravidlům úspěchu, chcete-li. Tento životopis si prostě chcete přečíst. Pokud vás nenamotivuje tato autobiografie, nenamotivuje vás už asi nic. 🙂
  • Steve Jobs (Walter Isaacson) – Stevových životopisů vzniklo více. Walter Isaacson sepsal vynikající a hluboký životopis jedné z nejdůležitějších osobností moderní doby. Žádná cenzura, ani přikrášlování. Pěkně ostré a realistické. Když pominu jeho nepopiratelný dopad na mnoho oblastí (v čele s hudebním a filmovým průmyslem a samozřejmě informačníma technologiema), tak se seznámíte s jeho povahou perfecionalisty, který chce mít dokonalé i to, co stejně nikdo neuvidí. Který je vždy několik kroků napřed oproti konkurenci a který dává zákazníkům co, to ostatní nedokážou. Ať už vám byl Steve sympatický či nikoli, je to velmi motivační knížka o tom nevzdat se a jít si za svým a hlavně o tom – dělat svou práci pořádně.
  • Screw It, Let’s Do It! (Richard Branson) – kraťoučká autobiografie Richarda Bransona, kterého asi není třeba představovat. Vypráví o svých začátcích v podnikání, nezdarech a vůbec o svém životě. Velmi inspirační četba psaná pohodovým stylem.
  • Shoe Dog, v češtině Umění vítězit (Phil Knight)  – Nike považuji ve světě brandingu za jednu z top značek. Možná úplně top. Příběh o tom, jak to všechno vzniklo, je velmi inspirativní, poučný, dobrodružný, emotivní i vtipný. Není to příběh o botách, ale o trnité cestě byznysem. Málokdo třeba ví, že trvalo nějakých 10 let, než byla firma v zisku anebo že prvních 5 let měl Phil vedle firmy i full-time práci. Ale Phil se nezastavil, překonal to, sestavil si úžasný tým a posouvali celý obor kupředu a každý den bojovali za to, čemu věřili. Nike pro ně byznys, bylo to jejich poslání. V knize uvidíte i krásnou ukázku toho, jak už před těmi 40 lety došli k tomu, oč usiluje většina nynějších firem – že to není jen o prodeji produktů či služeb, ale i o tom dát zákazníkům něco navíc a dát značce nějaký přesah, význam a duši. Přesně to Nike dělal a jak v knize vyčtete, právě díky tomu si je lidé zamilovali a právě proto udělali takovou díru do světa.

Co mě nejvíce ovlivnilo

Nakonec zmíním knihy, která mě ovlivnila nejvíce a věřím, že mohou může ovlivnit i vás:

  • So Good They Can’t Ignore You (Cal Newport) – Pro mě nejlepší kniha, co jsem kdy četl. To zkrátka proto, že jsem se díky ní rozhodl (asi po roce dumání), jakou cestou se vydat a změnila mi tedy život. Vynikající „demotivačně motivační“ kniha, jejíž poselství bych shrnul asi do věty „Nežeňte se jak šílení za svým snem, namísto toho dělejte to, v čem jste dobří (a co vás pokud možno baví), tak dlouho, dokud se to vaším snem nestane.“ Pokud si tedy nejste jisti, co přesně byste chtěli dělat, anebo dumáte nad více možnostma, doporučuji přečíst.
  • War of Art (Steven Pressfield) – Dodatečně přidávám knihu u které lituji jen toho, že jsem se k ní nedostal dříve. Steven vynikajícně popisuje něco, co ostatní označují za prokrastinaci – což je pojem, na který má už kdekdo alergii a který prakticky nikdo pořádně nepopsal (možná právě proto lidem vadí, jelikož to je jen slovo, kterým se kdekdo ohání, ale v dnešní době už jej lidé vnímají spíše jako synonymum pro lenost). Steven tomu říká Resistance (Odpor), což je negativní síla, která se ukrývá v každém z nás – i v těch produktivních a kreativních profících (zejména v nich). Je to síla, se kterou musíme aktivně bojovat. Odpor sice nikdy nezmizí, stále uvnitř nás bude, ale jakmile nad ním zvítězíme, nebude nás už tolik obtěžovat. Tato kniha mi naprosto změnila pohled na prokrastinaci, produktivitu i na samotný kreativní proces. Pomohla mi si uvědomit spoustu věcí a v situacích, kdy bych dříve sklouznul k prokrastinaci, si nyní okamžitě uvědomím “ha, to je Odpor, nene, ty mě nedostaneš” a pokračuji v práci. 🙂 Kreativní proces je zkrátka boj a kniha War of Art vám tento boj vyjasní a spolu s navazujícími knihami Do The WorkTurning Pro vám pomůže nad zmíněným Odporem “zvítězit”.

Zakázky okolo grafiky

Předně doporučuji článek Petra Václavka: Kde může začínající grafik získat první zakázky?

A můžete omrknout i obecný článek Jirky Rosteckého: Jak získávat první zakázky na volné noze.

Co sledovat u nás?

  • Webtrh.cz – Nejznámější poptávkový ČR/SK portál, spoustu poptávek najdete v sekci designu. Narazil jsem i na jiné poptávkové weby, ale webtrh vnímám jako nejpříjemnější (a hlavně je zdarma, narozdíl od různých jiných portálů).
  • Nakresli.To – říkejme tomu slovenský grafický webtrh. 🙂

Co sledovat v zahraničí?

  • UpWork – Největší zahraniční freelance trh, který vznikl spojením portálů oDesk a Elance.
  • Freelancer – Další zahraniční portál.

Kam se zaregistrovat?

  • ČeskýGrafik – Sem se určitě zaregistrujte, jen co budete mít nějaké reference.
  • ChciZakazku – Katalog ChciGrafika skončil, tento po něm přejímá žezlo.
  • NaVolnéNoze – Katalog profesionálů. Jelikož se za pobyt v katalogu platí, asi to nebude pro úplné začátečníky, ale pokud to s podnikáním myslíte vážně, dřív nebo později se zde určitě zaregistrujte.

Soutěžní portály (zejm. loga, webdesign, tiskoviny)

Hodně lidí tyto portály zatracuje. Pro mě to bylo naopak nakopávající, jelikož na zmíněném webtrhu, kde se výsledky zasílají přes poštu, jsem nikdy nedostal konstruktivní odezvu. Někdy zadavatel ani neodepsal. Takže jsem stagnoval a navíc těch poptávek tam také nebylo tolik, abych se mohl průběžně trénovat. Poté jsem narazil na TopDesigner, zkusil pár projektů a ihned viděl odezvu jak designerů, tak zadavatelů a velmi mi ta kritika pomohla. Nehledě na to, že jsem díky portálu nalezl a stále nalézám plno stálých klientů.

Nyní už bohužel nejdou psát komentáře přímo k návrhům, takže vám nikdo nemůže přímo práci hodnotit (pouze lajknutím anebo zadavatel hvězdičkama), ale i tak máte alespoň místo, kde můžete trénovat (protože zkoušet vytvářet návrhy jen tak, z vody, bez zadání, je o ničem). Zároveň uvidíte zkušenější designery a můžete zkoumat jejich práci. A kdo ví, časem třeba také něco vyhrajete. 🙂

Určitě to není pro ty, co nemají skoro žádný čas a musí se naplno věnovat placeným zakázkám, nicméně pokud začínáte a potřebujete zkoušet různé techniky a potřebujete co nejvíce výzev, jsou tyto portály pro vás.

Toť vše, co mě napadá. Pokud vás napadne, že v seznamu něco důležitého chybí, neváhejte se ozvat do komentářů.

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

23 thoughts on “Zdroje

    1. Díky, obojí jsem do zdrojů přidal. O PicJumbo jsem již něco slyšel, ale zatím jsem jej neprozkoumal, vypadá to skvěle, díky za tip. 🙂

    1. Jo, popravdě jsem to v první verzi seznamu měl, ale když jsem viděl, kolik těch odkazů k barvám tam mám, tak jsem to trochu protřídil. Ale.. barev asi není nikdy dost. 🙂 Takže jsem to tam tedy vrátil, díky.

  1. Lucifer

    Rozhodně inspirativní knížka, která platí až do dneška je Ogilvy – O reklamě, jaké triky platí na zákazníky a jak jich využívat 🙂

    1. Jo, o té jsem už také něco slyšel. Z těhle specifičtějších knih jsem nechtěl doporučovat nic, co bych nepřečetl. Takže si to poznamenám a pokud se mi to bude líbit, tak to s čistým svědomím do seznamu přidám. 🙂

  2. Martin Burian

    Ahoj Tomáši. Musím uznat, že tvoje příspěvky jsou super. Je vidět, že si s tím dáš dost práce a že tě to baví. Dost tipů od tebe jsem již využil a těším se na další. Kéž by bylo více takových šikovných a produktivních grafiků, kteří se rádi podělí o své zkušenosti.
    Martin – Rachmaninov 🙂

    1. Není zač. U Honzy jsem tak trochu čekal, že kdokoli mrkne na jeho přednášku, tak ho zaujme natolik, že jeho web probrouzdají a knihu si najdou. Ale vlastně proč ji nezmínit hned. Do seznamu jsem ji tedy přidal. 🙂

  3. rejmank

    Ahoj,
    pro mě jako studenta a začínajícího grafika naprosto vyčerpávající a se spoustou tipů jak se co nejvíc zlepšovat. Díky

    1. Ahoj, PhotoshopLady už tam je. 😉 Jinak díky za tipy, ve slovenských webech se neorientuju. To nakoduj sem dávat nechci, jelikož programování už je daleko od grafiky, ale to nakresli.to jsem přidal vedle webtrh, díky. 🙂

    1. Děkuji za tip. Nicméně mrknul jsem na daný web a přijde mi to nepřehledné, loga jsou moc malá a hlavně kvalitou jsou loga povětšinou nedostatečná, zastaralá a někdy i těžko použitelná. Proto bych to asi začínajícím logotvůrcům jako inspiraci nedával.

  4. Thanks’ for all of these links. I didn’t have the time to look at all of the sources you wrote on your post.
    It very helpful to have a list like this.

Comments are closed.