Vlastní

Dnes si ukážeme, co všechno si uvnitř programu můžete vytvořit dle sebe pro budoucí používání. Kupříkladu vlastní styly vrstev, vlastní přechody, anebo třeba vlastní rozpoložení pracovní plochu. Asi nezmíním úplně vše, jelikož do všech tajů programu jsem zatím nepronikl, ale sepíšu vše, co v tuto chvíli znám.

V rámci speciálu ukáži i to, jak si tato vlastní nastavení / styly / přechody apod. uložit tak, abyste si je mohli načíst na jiném zařízení a nemuseli vše vytvářet a nastavovat znovu. Hodí se to tedy zejména pro ty, co střídají například stolní počítač a notebook, anebo počítač doma a v práci.

Nicméně doporučuji si tyto věci zálohovat pro jistotu průběžně, přestože více zařízení třeba nemáte. Ano, pokud počítač omarodí anebo odejde do křemíkového nebe, asi budete mít plno jiných starostí, než jen zprovoznění Photoshopu, ale i tak je fajn tyto věci připravené, abyste nemuseli začínat úplně od nuly.

Rozcestník:

 

Vlastní plocha

Co je ze všeho asi nejúžasnější je, že si můžete nastavit vlastní plochy a uložit si třeba profily pro práci s textem, pro montáže, pro retuše.. A každý profil může mít zobrazené jiné panely (na co třeba bude panel Text u retuše) a jiné rozmístění. A kdykoli bude potřeba, tak mezi nimi můžete během vteřiny přepnout.

Jak na přizpůsobení plochy? Nebudu se snažit znovu vytvořit žárovku, když to již skvěle rozepsal lefiath na tutoriarts. Pokud si nejste jisti, jak s panelama na ploše programu manipulovat, určitě si tento článek přečtěte.

Já se tedy zaměřím pouze na ukládání plochy, což je velmi snadný úkon. V pravém horním rohu klikněte na vysouvací nabídku (pokud jste zatím s plochou nijak nekouzlili, budete tam mít nastavené nastavení Výchozí) a klikněte na Nová pracovní plocha a nějak si ji pojmenujte. Od té chvíle ji budete mít v nabídce uloženou.

VlastniPlocha

Pokud si budete chtít své plochy zálohovat a přesunout například na notebook, je k tomu zapotřebí skript, který naleznete na této stránce.

Jednoduše jej stáhněte, rozbalte a buďto spusťte přes dvojklik v průzkumníkovi, anebo ve Photoshopu přes Soubor > Skripty > Procházet… Poté zaškrtejte plochy, které si chcete zálohovat a klikněte na Export. Na druhém zařízení spusťe skript stejným způsobem a zvolte Import.

ExportPlochy

 

Vlastní dokumenty

Zakládáte často dokumenty určité velikosti? Není problém. Spusťe zakládání nového souboru (CTRL + N), nastavte požadované hodnoty a poté napravo klikněte na [ Uložit přednastavení… ]. Od této chvíle naleznete tuto velikost v nabídce přednastavení.

VlastniDokument

 

Vlastní přechody

Po nastavení přechodu uvnitř nastavování stylu vrstev stačí kliknout na tlačítko [ Nový ], čímž se přechod uloží do nabídky a je možné jej kdykoli a rychle použít. A pokud si budete chtít své přechody zálohovat, klikněte na [ Uložit… ] a pokud budete chtít načíst přechody na jiném zařízení, klikněte na [ Načíst… ].

VlastniPrechod

 

Vlastní vzorky

Pokud potřebujete pracovat s nějakou opakující se texturou, jistě sáhnete po vzorcích. Vlastní vzorek vytvoříte jednoduše tak, že buďto vyberete nástrojem výběr požadovanou oblast, anebo plátno přímo oříznete tak, aby na něm zůstala daná oblast a poté vyberete Úpravy > Definovat vzorek. Poté jej naleznete při nastavování stylů vrstvy v záložce Překrytí vzorkem.

Zálohovat vzorky je možné přes Uložit vzorky po prokliknutí ikonky ozubeného kolečka – viz náhled.

VlastniVzorek

 

Vlastní styly

Jakmile nějaké styly využíváte častěji, vyplatí se je uložit. Ať už se nacházíte kdekoli v nastavení (třeba Tah, Vnější záře, Vržený stín.. na tom nesejde), na pravé straně uvidíte vždy ikonku [ Nový styl… ]. Nastavte tedy vše, co potřebujete a jen co jste spokojeni, klikněte na toto tlačítko.

Pokud budete chtít tento styl kdykoli aplikovat, stačí v nastavení Stylu vrstvy kliknout na první záložky Styly a kliknout na ikonku stylu v nabídce.

Jestliže budete chtít své styly zálohovat, stačí kliknout na ikonku ozubeného kolečka a vybrat Uložit styly.

VlastniStyl

 

Vlastní tvary

Do zásoby si můžete vytvořit i vlastní tvary. Nakreslete si perem daný tvar a přejděte do Úpravy > Definovat jiný tvar… Poté, pokud budete chtít tvar znovu použít, vyberte nástroj Jiný tvar, v horní části klikněte na ikonu náhledu tvaru a vyskočí vám nabídka tvarů, na jejíž konci naleznete svůj tvar.

Zálohování úplně stejně, jako dříve – ozubené kolečko > Uložit tvary.

VlastniTvar

 

Vlastní štětce a stopy

Další fajn věcí, která stojí za to být uložena, jsou štětce. Uložit štětec je možné buďto v nástroji Stopa, anebo v Přednastavení stop (Okno > Přednastavené stopy). Od chvíle, co jsem zjistil, že Stopa tak nějak neukládá například dynamiku tahu a velikost, tak ukládám přes Přednastavení stop. Uložení je snadné – přes ikonku nové stopy viz náhled.

Zálohovat stopy do budoucna je možné přes ikonku v pravém horním rohu a výběr Uložit stopy… Anebo v hlavní nabídce stop, kterou uvidíte v horní části programu po aktivování nástroje štětec. Po vyskočení nabídky klikněte na ozubené kolečko a vyberte Uložit stopy…

VlastniStopy

 

Přednastavené nástroje

Ještě lepší ukládání štětců je možné přes přednastavené nástroje. Zde si totiž program pamatuje dokonce i barvu štětce. Vlastně.. zde si můžete uložit prakticky cokoli.. schválně zkuste odškrtnout [] Pouze platný nástroj a uvidíte, kolik přednastavených nástrojů program nabízí již v základu.

Záloha je úplně stejná, jako všude jinde – ikonka vpravo nahoře > Uložit přednastavené nástroje.

PrednastaveneNastroje

 

Vlastní políčka barev

Pokud si chcete uložit konkrétní barvy, zapněte okno Vzorník (přes Okna > Vzorník), v popředí mějte nastavenou danou barvu a v panelu vzorníku klikněte na ikonku pro tvorbu nového políčka. Vyskočí okno k pojmenování barvy a ihned potom se vaše barva objeví na konci seznamu.

Zálohování políček je stejné, jako všude jinde – klik na ikonku vpravo nahoře v panelu Vzorník a vybrat Uložit vzorky barev…

VlastniBarvy

 

Vlastní nastavení nástrojů

Nastavit si můžete i přednastavení všemožných nástrojů, kupříkladu nástroje křivky. A to přes – kdo by to čekal 🙂 – ikonku v pravém rohu, kde vyberete Uložit přednastavení pro Křivky… a uložíte pod konkrétním názvem. A pokud budete chtít v budoucnu tyto křivky načíst, načtete je přes možnost Načíst přednastavení pro Křivky.

VlastniNastroje

 

Vlastní akce

Nahrávání akcí jsme si rozebrali v pátém sedmeru, takže to zde není třeba důkladně rozepisovat. Jen v rychlosti připomenu, jak se akce nahrávají – stačí kliknout na ikonku kolečka, nastavit název, začít nahrávat, provést nějakou akci (třeba rozostření obrazu), po skončení kliknout na ikonku čtverečku (= stop) a akce je nahraná. Lze ji poté kdykoli spustit tlačítkem play.

TvorbaAkce

A nyní si ukážeme, jak se akce zálohují.

Je potřeba kliknout na složku dané akce (či akcí, uvnitř té „hlavní složky akce“ může být tucet dalších samostatných akcí) a poté kliknout na ikonku v pravém horním rohu panelu Akcí a zvolit Uložit akce. Pokud si pak daný soubor přenesete na jiné zařízení, kliknete na stejnou ikonu, ale tentokrát vyberete Načíst akce.

VlastniAkce

 

Vlastní zkratky

Máte také možnost upravovat si klávesové zkratky. Do jejich nastavení se dostanete přes [ ALT + SHIFT + CTRL + K ].

Zálohu jsem našel pouze ve formě HTML. A co jsem se dočetl, tak přenos zkratek přes nějaký zdrojový soubor dělává neplechu, takže toto je asi potřeba nastavovat na každém zařízení zvlášť.

VlastniZkratky

 

Správce přednastavení

A zakončím to správcem přednastavení. Naleznete ho v Úpravy > Přednastavení > Správce přednastavení. A o co se jedná? Nu, o správce přednastavení. 🙂 Téměř vše, co jsme si výše zálohovali, lze zálohovat i touto přehlednější cestou. Jen to, tedy aspoň mně, ukládá pouze jednotlivé položky, takže se to hodí spíše pro případy, že potřebujete zálohovat pár konkrétních věcí. V horní nabídce vyberete Typ přednastavení, například Stopy štětce, kliknete na libovolnou položku z výpisu a kliknete na tlačítko [ Uložit sadu… ].

SpravcePrednastaveni

 

Tak, toť z mé strany vše. 🙂 Doufám, že nyní si budete vaše nejpoužívanější techniky aktivně ukládat a šetřit tak čas. Pokud byste měli pocit, že jsem na něco velmi důležitého zapomněl, dejte vědět v komentářích.

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář