Shrnutí prvního roku

Co máme za sebou?

 

Máme za sebou už více jak 1 rok. Jak jsem zmínil při zakládání blogu, měl jsem materiály tak akorát na ten rok. 🙂 Zatím vyšlo:

 • 53 sedmer

 • 6 speciálů

 • 1 ultimátní seznam grafických zdrojů

 • 1 e-book o Matte paintingu

Pokud počítám čistý text sedmer a speciálů, sepsal jsem pro vás dohromady 203 stran A4. Pokud bych přičel i obrázky, no.. to by byla velmi tlustá kniha. 🙂

 

Co dál?

 

To je ve hvězdách. Mám tu hromadu (asi 150) e-magazínů a e-booků, ve kterých se jistě nějaké tipy najdou, ale je toho všehovšudy asi 15 000 stran. Na prostudování bych si tedy musel vzít minimálně měsíc volna od všeho ostatního, což nehrozí. 🙂

Momentálně bych se rád posunul osobně i profesně, rád bych se sebevzdělával v oblasti brandingu a ty cca 4 hodiny týdně strávené nad blogem (tak dlouho +- trvalo najít informace, nafotit screeny, vytvořit tutoriály a sepsat články) jsou tedy v týdenním časovém harmonogramu velmi znát.

Nechci vás ale nechat na suchu, takže se pokusím i nadále vydávat další články. Jen nám jaksi dochází tipy a budu od vás potřebovat odezvu a případné náměty, o čem by se ještě dalo psát. Ono se to nezdá, ale za ten rok jsem vám předal většinu mého know-how. Respektive naučil jsem vás střípky, klíčové tipy, které se již vy sami musíte naučit během své práce efektivně kombinovat. Ale rád vás naučím ještě více.

 

Co mám po ruce?

 

Zde je odhad počtu tipů v jednotlivých kategoriích, které mám ještě po ruce a které bych rád vydal prostřednictvím sedmer:

 

Zkratky: 9

Zkratky už opravdu docházejí. Ač jich existuje mnoho, není jich nekonečno. Ty, které znám, jsem již zveřejnil. Zkusím dohledat ještě dalších 5, aby z toho byly aspoň 2 sedmera zkratek.

 

Efekty: 0

Nula. Efekty došly. Mám postahovaných hodně tutoriálů na různé efekty, ale většinu jsem zkoušel a výsledek mi přišel amatérský. Zkusil jsem, jako v drtivé většině již zveřejněných efektů, postupy ladit, aby byly zajímavější, ale i tak se mi to nelíbilo. Byla to nuda a o nudu se dělit nechci. Zároveň nechci jen slepě kopírovat cizí kvalitnější tutorialy a být ‘jen překladatel’. Ano, velkou část zveřejněných postupů jsem pochytil odjinud, ale buďto jsou to obecné věci nezneužívající ničí know-how, anebo jsem postupy překopal dle svého.

Takže u efektů nevím.. Leda v budoucnu v podobě nějakého speciálu (např. přeměna denní fotky na noční), anebo pokud mi dá někdo z vás tip na efekt, se kterým se třeba setkáváte a který nevíte, jak realizovat, tak bych se mohl pokusit jej reprodukovat.

 

Vrstvy: 13

Zde mě snad také něco napadne, aby z toho byly 2 sedmera vrstev. I tam už jsem své znalosti vyčerpal.

 

Montáže: 5

U montáží toho dlouhodobě už moc nenacházím, ale zkusím nějaké 2 tipy najít, ať máte sedmero montáží.

 

Nástroje: 13

Zde už mi také dochází nápady, ale ten jeden tip, aby vznikly 2 sedmera nástrojů, snad vymyslím.

 

Bonusy: 20

Tady je to těžké. Většina z té dvacítky je totiž spíše teorie k montážím, takže nic extra záživného a obecného a využijí to hlavně tedy ti, co se snaží tvořit fotorealistické montáže. Jedno sedmero bonusů by snad mohlo být ještě obecné a nad těmi dvěmi sedmery teoretických bonusů se ještě zamyslím.

 

Illustrator: 26

Na papíře 26, ale přidat mohu spoustu dalších, jen to nechci měnit na blog o Illustratoru, takový už existuje.

 

Speciály:

Mám v plánu proměnu denní scény na noční (ale to bude makačka a moc se mi do toho nechce :)), poté speciál na výběry a dále speciál na to, jakými všemožnými způsoby lze upravovat barvy. Problémem u posledních zmíněných speciálů je to, že jsem většinu podkapitol více či méně nakousnul či dokonce detailně rozvedl v některých sedmerech. Takže tak polovina informací pro vás nebude nová. Ale asi to bude fajn mít to přehledně na jednom místě.

 

Co až vše dojde?

 

Až sedmera a speciály dojdou úplně – co bude dál? Kdo ví. Pokusím se více sledovat svou práci a najít další tipy, které bych vám předal. Už to ale asi nebude každou sobotu, spíše jednou za X sobot, ale budu se snažit o to, aby se na blogu aspoň občas něco ‚dělo‘.

 

Co bych rád získal od vás

 

Od vás by se mi hodila odezva v podobě “tipů na tipy“. Zkrátka co si třeba myslíte, že jsem zanedbával a co by se hodilo v budoucnu zmínit. Podotýkám, že mám nerozšířenou verzi CS6, takže o Photoshopském 3D tu mluvit nemohu. Ale pokud by vám chyběla jiná oblast, nebo byste chtěli již zmíněnou oblast více rozšířit, protože vám třeba není jasná, pište prosím do komentů vaše návrhy. Zkrátka piště cokoli, co vás napadne, budu jen rád a prodlouží to životnost blogu (každopádně z hlediska domény a hostingu jej budu držet naživu, co to půjde.. klidně až do důchodu 🙂).

 

Předem za komentáře děkuji a děkuji za vaši přízeň!

 

Tomáš V.

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

4 thoughts on “Shrnutí prvního roku

 1. Tomáš

  Díky za skvělou práci 🙂
  Blog sleduju už od uplnýho začátku a všechna sedmera jsem pročetl, spoustu efektů vyzkoušel a zkratek si spoustu osvojil. 🙂

  Pokud bych měl nadhodit nějakou oblast, která by se dala pokrýt, myslím, že by bylo super udělat nějakej seriálek o úpravě fotek, kterážto je připraví k vyvolání a budou vpadat skvěle nejen na screenu, ale i na papíře. Spoustu věcí je tu aplikovtelný i sedmer, ale vidět to pohromadě by bylo fajn. 🙂
  Dovolenky jsou za námi, takže by to byl ideální timing. 🙂

  Měj fajn den
  Tomáš

  1. Ahoj Tome,

   díky za komentář. Jsem rád, že blog takhle aktivně sleduješ a že pomáhá. 🙂

   Jo, tak tisk je něco, čemu nerozumím téměř vůbec. Takže z tohoto pohledu nic popisovat nemohu, je mi to vzdálené. A pokud jde o efekty – úpravy křivek / sytosti a živosti / barevnosti atd., tak to už se v sedmerech, jak píšeš, objevilo. Takže nevím, zamyslím se nad tím, jestli mě ještě něco nenapadne. Se seriálem by to bylo těžké, protože ono se při úpravě fotek využívá čehokoli, takže bych jen zopakoval velkou část úprav, co jsem zmínil v předchozích 53 sedmerech. 🙂

   Nicméně tiskárny jsou už v této době kvalitní a pokud připravíš pěknou fotku, dobrá tiskárna by ji měla zvládnout vytisknout téměř 1:1 tak, jak ji vidíš na monitoru. Výjimkou jsou fotky nějakých halogenů a zářivých věcí, které jsou zobrazitelné jen v modelu RGB (na monitoru). Ale fotky z přírody by měly vyjít pěkně vždycky. 🙂

   Také se měj fajn a ještě jednou díky za komentář,

   Tomáš

 2. Tomáš Raibr

  Zdravím

  tady pro změnu taky Tomáš 🙂

  děkuji za skvělý web, taktéž sleduji od začátku, snažím se tipy pročítat poctivě, ale někdy je času málo, tak jen to o víkendu proletím a zjistím co je nového, naučím se zkratku, montáž či efekt a snažím se je použít při tvorbě bannerů (zatím jen brigáda, ale čím se člověk víc učí, tím může více získat).
  Co bych rád viděl? Klidně více tipů na Ilustrátor (třeba samostatný speciál) a nebo InDesign (pokud používáš).
  Dále klidně něco o používání barev a jejich kombinování a využítí při tvorbě, tak aby to vypadalo :), typografii atd., … to jsou věci s kterými bojuji.
  Jinak používám Photoshop CC a určitě to je velký krok vpřed;) – ber to jako jeden tip i od čtenářů.

  Psal si ať píšem co nás napadne 🙂 tak se stalo.

  Pokud tam jsou někde gramatické chyby, prosím za omluvu 🙂

  Hezký zbytek dne přeji

  ToM (ať se to tu mezi tolika Tomáši neplete)

  1. Ahoj ToMe (ať se to tedy neplete :)),

   díky za příjemná slova. Jsem moc rád, že ti články pomáhají a snad mají tvé bannery úspěch.

   O tom speciálu na Illustrator popřemýšlím. Jak jsem psal, tak Illustrator tu nechci zas tak moc rozepisovat, jsou na to jiné blogy. Ale mohl bych udělat třeba článek “33 tipů k Illustratoru”, nebo tak něco. 🙂 Dát tam ty tipy, co mám poznamenané a ještě nějaké přidat. On je problém v tom, že ty nejužitečnější tipy si ani nevybavím, páč je dělám tak nějak automaticky.. ale budu se sledovat a snad ten speciál vznikne. InDesign neumím, takže tam neporadím. 🙂

   Co se týče teorie barev, tak se přiznám, že ač jsem četl a viděl už hodně materiálů, tak o tom nedokážu nijak rozumně mluvit. Já to vnímám hodně intuitivně a pocitově. Barvy vždy volím tak, aby logo působilo tak, jak potřebuji (např. chladná atmosféra = chladné barvy, horko = teplé barvy.. toť základ, který chápe asi každý :)). Ale poznamenám si to a popřemýšlím nad tím. Jen bych nerad jen kopíroval cizí zahraniční články. To spíše mohu přidat třeba do odkazy seznamu Zdrojů, pokud nějaké pěkné články najdu.

   Typografie je můj dlouhodobý úhlavní nepřítel, takže o té bych také nedokázal mluvit. 🙂 Snad časem.

   Jinak vím, Photoshop CC je super, ale mám originálku CS6 a zatím se mi nechce investovat do CC, ikdyž to měsíčně tak hrozné není, pořád je to výdaj, který je znát. Takže časem, až bude CC ještě o pár kroků dále, tak po tom skočím. 🙂

   Měj se fajn, díky za komentář, ať se daří v grafice a snad tě ještě něco málo naučím,

   Tomáš

Napsat komentář