Sedmero zkratek: 2

Ve druhém sedmeru zkratek se naučíme vyplňovat historií, spouštět poslední použitý filtr ale s možností nastavení,  zpřesňovat okraje, pohodlně zoomovat odlepená okna, skrývat pravé panely, prolínat okraje a efektivně se pohybovat na plátně.

 

 1. Vyplnění historií

CTRL + ALT + BACKSPACE

V případě, že pracujete s klasickým vytvořeným dokumentem, který měl na začátku bílé pozadí, tak zkratka provede výplň bílou barvou.

V případě, že pracujete s obrázkem, který jste pomocí Photoshopu otevřeli a nad ním prováděli úpravy, tak provede výplň tímto obrázkem.

Nejlepší bude, když si zkratku odzkoušíte. K čemu může být zkratka užitečná? Když máte například nastavené barvy popředí i pozadí (dejme tomu červenou a modrou) a chcete nějakou vrstvu vuplnit bílou barvou bez toho, abyste museli měnit barvu popředí / pozadí a také bez toho, abyste museli jít do Úpravy > Vyplnit (SHIFT + F5) a volit bílou barvu.

 

 1. Filtr znovu ale jinak

Pravděpodobně ze starých sedmer víte, že zkratka CTRL + F zopakuje poslední použitý filtr. Je to skvělé, pokud chcete provést například dvojnásobné rozmazání o stejné intenzitě. Ale někdy byste rádi hodnoty trochu doupravili. Jenže proklikávat panel Filtr a znovu tam lovit daný filtr je zdlouhavé. Místo toho použijte zkratku, která okamžitě spustí poslední filtr, ale nyní s možností přenastavení hodnot:

CTRL + ALT + F

 

 1. Zpřesnění okrajů

Máte aktivovaný výběr, chcete přejít do úprav zpřesnění okrajů a nechcete neustále klikat na horní ikonku [ Zpřesnit okraje… ], která vás do nastavení dostane? Stačí stisknout následující klávesu:

CTRL + ALT + R

 

 1. Zoomování odlepených oken

Máteli ‚odlepený‘ dokument a chcete-li ho zvětšovat či zmenšovat, jistě vás otravuje to, že musíte neustále roztahovat i samotné okno dokumentu. Na to existuje jednoduché řešení. Pro přibližování a oddalování používejte zkratky, které nejen zmenší obraz dokumentu, ale také jeho velikosti přizpůsobí velikost ohraničujícího okna.

CTRL + ALT + mínus (oddálení)

CTRL + ALT + plus (přiblížení)

ZoomOkno

 

 1. Skrytí pravých panelů

Ruší vás někdy panel vrstev a ostatních panelů po pravé straně? Můžete stisknout klávesu TAB. Jenže tato klávesa skryje i nástroje po levé straně, které třeba naopak vidět chcete. K vyřešení tohoto problému poslouží následující zkratka, která skryje pouze panely napravo a nástroje nalevo ponechá viditelné.

SHIFT + TAB

 

 1. Prolnutí okrajů

Používáte možnosti prolnutí okrajů? Nemusíte je spouštět přes Výběr > Změnit > Prolnout okraje. Zkuste následující zkratku:

SHIFT + F6

 

 1. Pohyb na plátně

Osobně pro pohyb na plátně nejčastěji používám nástroj Ruka (podržím mezerník, chytnu plátno a přesunu si pohled), ale občas se hodí i následující zkratky:

Page Down ~ posune vás o jednu obrazovku níže

Page Up ~ posune vás o jednu obrazovku výše

 

SHIFT + Page Down ~ posune vás o 10 px níže

SHIFT + Page Up ~ posune vás o 10 px výše

 

CTRL + Page Down ~ posune vás o jednu obrazovku doprava

CTRL + Page Up ~ posune vás o jednu obrazovku doleva

 

CTRL + SHIFT + Page Down ~ posune vás o 10 px doprava

CTRL + SHIFT + Page Up ~ posune vás o 10 px doleva

Dodatek od Jardy:

Home ~ levý horní roh
End ~ pravý dolní roh
Alt + Home ~ pravý horní roh
Alt + End ~ levý dolní roh

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

4 thoughts on “Sedmero zkratek: 2

 1. ad 7)
  Home ~ levý horní roh
  End ~ pravý dolní roh
  Alt + Home ~ pravý horní roh
  Alt + End ~ levý dolní roh

  jinak tyhle zkratky jsou docela zajímavé… ani bych se nedivil, kdyby ta dvojka byla jednou z “tajných” zkratek, které normálně nedají nikde najít v nápovědě Photoshopu nebo v nastavení zkratek.

  1. Díky, mám pocit, že ten klasickej a altovej home a end jsem už někdy zmiňoval, ale tak abychom to měli pohromadě, doplnil jsem to tam. 🙂

   Jinak asi tě pobaví, kde jsem tyhle zkratky vyhrabal – našel jsem lejstra, která jsem si vytiskl někdy v roce 2004, kdy jsem s PS naplno začínal. Tyto “tajné” věci jsem našel konkrétně v “Adobe Photoshop CS3 Keyboard Shortcuts”. 🙂 (A koukal jsem se do přehledu zkratek v nastavení a opravdu tam ta dvojka není, je tam jen klasické CTRL + F, zajímavé.)

Napsat komentář