Sedmero vrstev: 6

V šestém sedmeru vrstev se naučíme tvořit průhledný text, rychle přejmenovávat vrstvy, nastavovat výchozí styl vrstvy, specifikovat inteligentní filtry v seznamu u smart objektu, vybírat a přidávat vrstvy k výběru přímo na plátně, převádět na inteligentní objekt přímo na plátně a vytvářet pozadí z vrstvy.

vrstvy

  1. Upravovatelný průhledný text

O prolínání za pomocí vyseknutí jsme si již kdysi říkali. Nyní si v praxi ukážeme, k čemu to může být užitečné. Možná jste někdy maskovali vrstvu podle textového nápisu – tedy že jste například do dřevěné cedule „vykrojili“ nápis tak, aby byl průhledný. Vytvořit něco takového není složité, stačí na to běžná maska. Problém nastává tehdy, když chcete posouvat pozici nápisu, anebo ještě hůře – když chcete měnit samotný nápis. Tam nezbývá nic jiného, než vytvořit masku znovu.

Existuje ale rychlejší řešení a je velmi jednoduché:

  1. Umístíme do skupiny (jinak to nebude fungovat) navrch textovou vrstvu a pod ní vrstvu, do které chceme text vyříznout.
  2. Textové vrstvě nastavíme Výplň 0 %, přejdeme do stylu vrstvy a hned v první záložce (která se zobrazí automaticky jako první) v Rozšířených volbách prolnutí změníme jedinou věc – Vyseknutí: Mělké.
  3. Základní vyříznutí je kompletní. Nyní ještě můžete textu přidat vržený stín, obrys, anebo cokoli jiného, co zlepší jeho čitelnost. To už je na vás.
  4. To je celé. Nyní můžete prokliknout textovou vrstvu a vesele ji upravovat anebo celou vrstvu posouvat a text bude automaticky průhledný.

Ukázka nastavení:

MelkeVyseknuti

Ukázka změny textu:

Knockout-Animace

 

  1. Rychlé přejmenovávání vrstev

Chcete-li přejmenovat více vrstev pod sebou, bylo by zdlouhavé prokliknout název jedné vrstvy, napsat nový název, zmáčknout [ENTER] a poté prokliknout název další vrstvy, napsat nový název a tak dále. Místo toho stačí prokliknout název první vrstvy, napsat nový název a místo klávesy [ENTER] použít klávesu [TAB], která název uloží a přesune vás do názvu hned té další vrstvy. I tam napíšete nový název a opět se tabem přesunete dál.

Díky Jardovi za koment – přejmenovávání funguje i směrem nahoru, jen k [TAB] přidržíte [SHIFT]. 🙂

TabTabTab

 

  1. Výchozí styl vrstvy

Pokud pravidelně používáte nějaký styl vrstvy nestandardně (například že používáte Vnitřní stín opačně, tedy jako osvětlení), anebo neustále přenastavujete vámi odzkoušené ideální hodnoty u vrženého stínu apod., můžete si tyto hodnoty uložit jako výchozí. U každého stylu vrstvy je dole tlačítko [Jako výchozí]. Cokoli zde nastavíte a uložíte jako výchozí, zobrazí se vám automaticky pokaždé, když otevřete nový styl vrstvy.

Zároveň můžete využít tlačítka [Obnovit výchozí], které vás vrátí k těmto uloženým hodnotám (například pokud byste dále experimentovali s nastavením, ale nebylo to ono, tak se jednoduše vrátíte).

Vychozi-styl-vrstvy

 

  1. Specifikace inteligentních filtrů

Jestli někdy pracujete s inteligentními filtry (tzn. máte inteligentní vrstvu a té přidáte nějaký filtr), konkrétně s těmi z galerie filtrů, možná váš štve, že použijete-li jich více naráz, tak se vše (u vrstvy) popíše jako Galerie filtrů (viz obrázek níže).

Tento problém má jednoduché řešení. Vejděte do Úpravy > Předvolby > Zásuvné moduly a zde zaškrtněte [] Zobrazit všechny skupiny a názvy galerie filtrů. Nyní už jen stačí přidat efekty ručně přes nabídku filtrů (tedy ne přes Galerii filtrů) a u vrstvy se vypíšou skutečné názvy filtrů.

Galerie-Filtru-Fix

 

  1. Výběr a přidání vrstvy k výběru na plátně

Pokud z nějakého důvodu nepoužíváte automatický výběr na plátně za pomocí nástroje posun  a rádi byste vybrali více objektů / vrstev na plátně, ukážu vám, jak na to.

Pokud neradi ztrácíte čas pojmenováváním vrstev a někdy potřebujete vybrat více vrstev najednou (přičemž byste museli v panelu vrstev vše proklikat a zjistit, kde se nacházejí ty, které potřebujete), tak snad uvítáte následující tip. Osobně bych doporučil nastavit nástroji Posun automatický výběr vrstev (jak jsem popsal ve třetím sedmeru, u bodu Nástroj). V takovém případě stačí držet [SHIFT] a myší poklikat vrstvy přímo na plátně a vše je vybráno. Ale vím, že někteří grafici z různých důvodů tuto možnost zapínat nechtějí. Pro ty existuje ještě jeden způsob:

  1. Aktivujte nástroj Posun [V].
  2. Pravou myší klikněte přímo na plátně na vrstvu, kterou chcete vybrat. Vyskočí vám seznam vrstev, které se na tom místě nacházejí (včetně pozadí). Úplně navrchu seznamu bude ta vrstva, která je nejvýše v hierarchii vrstev, což znamená ta, která je vizuálně navrchu a kterou chcete vybrat. Takže klikněte na hned na první položku a tím se vrstva vybere.
  3. A hlavní důvod, proč tento tip píšu je ten, že jde tímto způsobem k výběru přidat i další vrstvy. Stačí podržet [SHIFT] + kliknout pravou myší na další vrstvu, vybrat ji ze seznamu jako v předchozím kroku a je hotovo – tato vrstva se přidá k výběru. Tímto způsobem můžete vybrat přímo na plátně třeba 10 různě poházených vrstev, které byste jinak museli zdlouhavě hledat.

VyberPresShiftRightClick

 

  1. Převedení na inteligentní objekt na plátně

Pokud neradi lovíte věci v panelu vrstev, ale upřednostňujete vše nastavovat přímo na plátně, snad se vám zalíbí tento tip. Pokud chcete převést aktuální vrstvu na inteligentní objekt, není potřeba klikat do seznamu vrstev. Stačí aktivovat nástroj Výběr [M], kliknout pravou myší kamkoli do plátna a vyskočí vám podobná nabídka (ale stručnější), jako v panelu vrstev a hned čtvrtá možnost shora je Převést na inteligentní objekt.

SmartObjectPrimoNaPlatne

 

  1. Vytvoření pozadí z vrstvy

Bez mučení se přiznám, že jsem následující tip zatím nevyužil (vím o něm pár měsíců), ale třeba se někomu hodí. Oč jde? Následující tip přesune aktuální pracovní vrstvu úplně dospod, tedy na pozadí a udělá z ní.. pozadí = uzamkne ji a nazve ji Pozadí. Stačí u vybrané vrstvy přejít do Vrstva > Nová > Pozadí z vrstvy. Jen je předtím potřeba odemknout původní pozadí (podržet [ALT] a dvojkliknout na vrstvu pozadí – viz obrázek níže), bez toho by to nefungovalo.

Pozadi-z-vrstvy

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

6 thoughts on “Sedmero vrstev: 6

  1. Dobrý díl…
    jinak to přejménování funguje i s SHIFT + TAB ale jde to o vrstvu nahoru místo dolů. Můžeš to doplnit jeslti chceš.

    ad 5) tohle budu muset ještě trochu prozkoumat… měl jsem za to, že tam jsou vždycky jenom složky
    ad 7) od nějaké verze CC stačí kliknout jednou na zámeček bez dvojkliku a ALTu

    1. Díky. Ten SHIFT + TAB mě také dříve napadl, ale z nějakého důvodu mi nefungoval.. asi jsem to správně nepromáčknul. 😀 Teď už funguje, díky, dodal jsem to do článku.

      ad 5) Tak to musíš hodně prozkoumat, protože tam jde vybrat, zda chceš vybírat skupiny anebo vrstvy. 🙂 Tohle jsme tuším řešili už na Tutoriarts v tom starém topicu s tipama, kde na to Lef odpověděl, že o tom přeci psal článek. A ty jsi se té diskuse také mám pocit účastnil. Plus jsem tenhle tip zmiňoval někdy ve 3. sedmeru.. Takže to určitě odzkoušej, já bez toho už neumím fungovat.

      ad 7) Tak to se máte, my CS6káři musíme obtěžovat nebohý ALT.

    2. ad 5) Dneska jsem to zkusil při práci a docela dobrý… asi si na to časem zvyknu, ale vadí mi absence náhledů a ikonek o jaký typ vrstvy jde. :-/ Já jsem si původně myslel, že tam je seznam úplně všech složek v celým dokumentu bez vrstev… prostě jen složky.

Napsat komentář