Sedmero vrstev: 5

V pátém sedmeru vrstev se naučíme maskovat závoj, ztmavovat mřížku průhlednosti, vylepšovat masku rozmazáváním, vynucovat název nové vrstvy, hledat neviditelné a další speciální vrstvy, zachycovat hrany při proporční transformaci a bezdeformačně zvětšovat právě zmenšené vrstvy.

vrstvy

  1. Maskování závoje

Víte o tom, že když máte vrstvu nastavenou na režim krytí Závoj (anebo jiný režim ze skupiny zesvětlení) a připnete k němu přes ořezovou masku novou vrstvu, do které budete kreslit černou, tak vlastně budete spodní vrstvu maskovat?

Pokud bych to vysvětloval nesrozumitelně, mrkněte na náhled níže. Na modrý podklad jsem chtěl přenést hvězdy, kterým jsem nastavil režim Závoj, aby se přenesly pouze hvězdy, nikoli černá barva vesmíru. Tuto vrstvu jsem zamaskoval přechody, takže základní masku už měla. Nad ní jsem připnul (přes CTRL + ALT + G) vrstvy přizpůsobení a nakonec zmiňovanou vrstvu pro maskování, kde stačilo vzít do ruky štětec, zakreslit vybraná místa černou barvou a tadá, spodní vrstva se na těchto místech zamaskovala.

Tato metoda se hodí především do situací, kdy už základní vrstva masku má a vy byste chtěli vytvořit masku další. Anebo klidně 20 dalších masek. Stejně tak můžete maskovat vrstvy, které mají nastavený styl krytí například Násobit – v tomto případě k nim připnete vrstvu, do které budete kreslit naopak bílým štětcem.

MaskovaniZavoje

 

  1. Ztmavení mřížky průhlednosti

Šachovnici průhlednosti už každý z nás dobře zná. Vnímáme ji jako samozřejmost při práci ve Photoshopu a jako něco, s čím se „nedá hnout“, co tam zkrátka vždy bude v této šedobílé podobě.

Ale ono tomu tak není, barevnost této šachovnice jde libovolně měnit, což se hodí například tehdy, pokud pracujeme s bílými tvary, které v miniaturách v panelu vrstev nelze rozeznat, anebo jen špatně. A pokud se pak potřebujeme probrat například 50 skrytými bílými vrstvami a najít tu správnou, tak si musíme vytvořit vespod tmavé pozadí a pak všechny vrstvy postupně zviditelnit, dokud nenajdeme tu, kterou hledáme.

Jde to ale snadněji – jednoduše ztmavíme šachovnici a už z náhledu v panelu vrstev zřetelně poznáme, co dané bílé vrstvy obsahují a pomůže nám to se rychle zorientovat. Jak na to?

  1. Úpravy > Předvolby > Průhlednost a gamut
  2. V horním nastavení průhlednosti proklikněte Barvy mřížky a zvolte Tmavá. Případně můžete kliknout na Jiná… a nastavit si vlastní barvy (třeba modrou, zelenou..).
  3. Pokud se náhledy samy neaktualizují, proveďte nějaký úkon, například vytvořte novou vrstvu, rázem se náhledy převedou na tmavé (a samozřejmě se ztmaví i podkladová šachovnice na plátně).

MrizkaTmava

 

  1.  Vylepšování masky rozmazáváním

Pokud budete někdy potřebovat vyhladit hrany masky, nemusíte to řešit přes klasický bílý či černý štětec, jednoduše vezměte do ruky nástroj Rozmazání a.. rozmazávejte. 🙂

SmudgeMaska

 

  1. Vynucení názvu nové vrstvy

Chcete vynutit název nové vrstvy, anebo vrstvy přizpůsobení? Při klikání na danou ikonu podržte ALT.

VynucenyNazevVrstvy

 

  1. Hledání neviditelných vrstev

Promazáváte soubor a chtěli byste najít například všechny neviditelné, zamčené, anebo třeba prázdné vrstvy? Nahoře v panelu vrstev rozklikněte hledání [Atribut] a vpravo rozklikněte seznam a zvolte typ vrstev, které chcete najít.

HledaniNeviditelnych

 

  1. Zachycení proporční transformace

Ne, neděste se, nebudu vás učit fyziku. Jen vám nabídnu řešení problému, se kterým jsem dlouho bojoval. Automatická vodítka asi znáte (Zobrazení > Zobrazovat > Automatická vodítka). Pokud ano, tak víte, že zvětšíte-li třeba jednu vrstvu na výšku druhé, objeví se vám fialová čára, která značí „hele, tahle hrana je zrovna přesně tam, kde je hrana téhle vrstvy“ a zároveň se vám transformace automaticky „zasekne“ a když ji pustíte, hrany budou v jedné linii.

Problém ale nastává, pokud potřebujete transformovat vrstvu tak, aby se zachovaly proporce. To je totiž potřeba držet klávesu SHIFT. Jenže držíte-li klávesu SHIFT, tak se (alespoň ve verzi CS6) z nějakého důvodu potlačí automatická vodítka a pokud se ocitnou hrany ve stejné linii, žádná čára se nezobrazí a transformace se nezasekne. Co tedy s tím? Po zapnutí transformace v horním panelu zaklikněte tlačítko řetězu, který zachování proporce vynutí. Vy tak nemusíte držet SHIFT a automatická vodítka se konečně zobrazí a vám se na první dobrou povede transformace tak, jak potřebujete.

ProporceTransformace

 

  1. Zmenšit a pak zvětšit

Když jsme u těch transformací, tak to zakončím ještě jedním drobným tipem. Pokud vkládáte do obrazu obrovskou vstvu, kterou následně zmenšujete, tak asi víte, že je často potřeba absurdně oddálit plátno, abyste chytli okraje vrstvy a mohli ji transformovat. A poté ji pomalu a se SHIFTem (pro zachování proporcí) zmenšujete a zároveň průběžně přibližujete plátno, dokud vrstvu nezmenšíte na velikost, jakou potřebujete. Také jsem to tak dělal.

Daleko snažší způsob je ten, že zaškrtnete zachování proporcí (z minulého tipu) a vrstvu zmenšíte od oka tak, aby byla od menší, než velikost plátna. Aniž byste transformaci potvrdili, tak si následně v klidu přiblížíte plátno, chytnete některý roh transformace a vrstvu zvětšíte či zmenšíte, jak potřebujete.

Pro mnohé je tento postup samozřejmostí. Někteří se ale třeba bojí, že se jim vrstva deformuje, když ji nejdřív zmenší a pak zvětší – nedeformuje, dokud transformaci neodsouhlasíte,program si pamatuje pixely originální vrstvy, takže se není čeho obávat.

ZmenseniZvetseni

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

6 thoughts on “Sedmero vrstev: 5

  1. ad 4) další možnost je CTRL + SHIFT + N

    Na přejmenování vrstev jsem si udělal zkratku, kterou si nemůžu vynachválit.
    Vrstva > Přejmenovat vrstvu
    Nezobrazí to dialog, ale je to jakobyste klepli dvakrát na jméno pro přejmenování. Mám to nastavené na “Ctrl + , ”
    Pracuje se s tím dobře a rychle.

    1. J, zkratkou to jde taky (tu jsem zmiňoval už někdy dříve), ale k tipu jsem ji nepřidal, jelikož mi šlo o to, že tenhle postup funguje i na vrstvy přizpůsobení, které se přes zkratku (pokud není nastavená přes akci) vytvořit nedají, takže jsem to tam nechtěl motat. 😉

      Co se týče rychlého přejmenovávání více vrstev, tak jeden fajn způsob zmíním v budoucnu. Ale zkratka na přejmenování jedné vrstvy mi přijde redundantní, ten dvojklik nikoho nezabije, možná bude naopak trvat déle, než na klávesnici narafičíš prsty na ctrl a čárku, nebo ne?

      1. No jde o to, jak mám postavené svoje workflow. Já totiž nově vytvořené vrstvy pojmenovávám vzácně. Většinou přejmenovávám vrstvy již vytvořené a jen v okamžiku, kdy to je nevyhnutelné. Mám dovolený nepořádek v PSD od kodérů v práci. Pokud to jde ven, tak samozřejmě PSD uklízím. Já na ty ikony dole ani moc neklikám, jsou hrozně mrňavé a než to vylovím myší tak mám rychlejší to udělat přes zkratky.

        Backspace – mazání
        CTRL + SHIFT + ALT + N – nová vrstva
        CTRL + G – vytvoření složky
        No a třeba u zkratky na novou vrstvu mám obě ruce na klávesnici a nechce se mi přehmatávat na myš kvůli dvojkliku lovit tu aktivní vrstvu někde a pak se zase vracet zpět. A u dvojkliku na jméno je ještě ošidné, že se musíš trefit přesně, jinak ti vyskočít ten dialog s efekty vrstvy, který pak musíš zase zavřít. A to jméno není jasně ohraničené. Zkratka je jistota.

        Další věc je, že když pojmenovávám věci, tak vrstvy vybírám přes ctrl + klik a když se vybere, tak nemusím přejíždět na panel vrstev. A zase zpět do plátna. Když používám zkratku a přejmenovávám vícero vrstev, tak kurzor zůstává na plátně.

        Btw když klikneš s controlem na masku, tak se ti přidá vektorová místo bitmapové.

      2. Právě jsem objevil ještě jeden tip na přejmenování. Když přejmenováváš vrstvu v tom panelu vrstev a dáš tab tak ti současnou uloží a skočí to na přejmenování další. (je nevím jestli jsem ti nevyfoukl co sis přichystal) zdroj: https://feedback.photoshop.com/photoshop_family/topics/photoshop_please_let_me_rename_layer_via_a_keyboard_shortcut?topic-reply-list%5Bsettings%5D%5Bfilter_by%5D=all&topic-reply-list%5Bsettings%5D%5Breply_id%5D=16307772#reply_16307772

        1. Ano, vyfouknul. 😉 Zmíním to v nějakém dalším sedmeru.

          Co se týče zkratky na novou vrstvu, tak si máš pořídit myš s postranníma tlačítkama a mít to jako já nabindované. 🙂 Já už nesáhl na “CTRL + SHIFT + ALT + N” asi 2 roky, vše zvládnu přes jedno kliknutí palcem. Ale jinak chápu a v tvém workflow to dává smysl.

Napsat komentář