Sedmero vrstev: 3

Ve třetím sedmeru vrstev se naučíme skupinovou ořezovou masku, transformovat duplikát uvnitř vrstvy, vkládat do výběru, vkládat zamaskovaně, ukážeme si altovou duplikaci, duplikaci do jiného dokumentu a zbavíme se slova “kopie” u duplikovaných vrstev a skupin.

 

 1. Skupinová ořezová maska

Klasickou ořezovou masku jistě (nejen z mých sedmer) znáte. Víte ale o tom, že od verze CS6 je možné použít ořezovou masku i na skupinu? 🙂 Bomba, co?

GroupClippingMask

 

 1. Transformační duplikát uvnitř vrstvy

Asi znáte situaci, kdy chcete v rámci vrstvy něco jen trochu posunout. Například když máte pár objektů na bílém pozadí a chcete je k sobě navzájem přiblížit. Ale když něco vyberete, zapnete transformaci a chcete danou věc posunout, tak se sice přesune, ale na původním místě zůstane prohledná oblast. Ano, dá se to snadno vyřešit tím, že si samostatné objekty duplikujete do nových vrstev, napozicujete dle potřeby, pod nimi vytvoříte bílé pozadí a a pak vše sloučíte.

Existuje ale rychlejší způsob. Celé kouzlo je v tom, že po výběru oblasti nestisknete CTRL + T (klasická volná transformace), ale CTRL + ALT + T. Pak, když výběr posunete, jej jakoby duplikujete v rámci té dané vrstvy. Tím pádem se daná část nevyřízne a neprosvítá žádné pozadí, které byste museli dokreslovat.

TransformaceUvnitrVrstvy

 

 1. Vkládání do výběru

Věděli jste, že když odněkud kopírujete obrázek a chcete ho vycentrovat například vůči nějakému tvaru, tak stačí přes CTRL + klik vybrat oblast daného tvaru, vložit přes CTRL + V a vkládaný obraz se automaticky vycentruje vůči tomuto tvaru? Jinými slovy – vytvoříte-li jakýkoli výběr, po použití CTRL + V se obraz vůči tomuto výběru vystředí.

VkladaniDoVyberu

 

 1. Zamaskované vkládání

Když už jsme u kopírování a vkládání, přikládám ještě jeden tip. Představte si, že někam potřebujete vložit fotku a oříznout ji do kruhového výběru. Řešením by asi bylo tradiční vložení obrázku, vytvoření kruhového výběru a vytvoření masky obrázku dle tohoto kruhového výběru. Nu a víte o tom, že to jde vše udělat pomocí jedné zkratky?

Stačí vytvořit vybraný kruhový výběr a namísto CTRL + V použít zkratku CTRL + ALT + SHIFT + V. Tím se vloží obrázek na plátno, vloží se vycentrovaně vůči výběru a zároveň se okamžitě dle daného výběru zamaskuje. Žůžo, ne? 🙂

ZamaskovaneVkladani

 

 1. Altová duplikace

Možná jste z vektorů zvyklí na to, že když držíte klávesu ALT a táhnete objekt, tak se objekt duplikuje. Stejně tak je tomu ve Photoshopu. Ukážeme si chování s výběrem a bez výberu.

 1. Pokud vytvoříte výběr uvnitř vrstvy, podržíte ALT, aktivujete nástroj Posun [V] a výběr táhnete, chová se program úplně stejně, jako u dnešního tipu č. 2 – nakopíruje daný obraz v rámci vrstvy.
 2. Pokud výběr nevytvoříte, aktivujete nástroj Posun [V], chytnete libovolnou vrstvu (na plátně) a táhnete, vrstva se duplikuje.

AltovaDuplikace

 

 1. Duplikace do jiného dokumentu

Přidávám další tip od Jardy, konkrétně duplikaci do jiného dokumentu. Osobně jsem zvyklý na klasické CTRL + C a CTRL + V, ale tento tip se vám může hodit například i pro přesouvání skupin mezi dokumenty, protože to funguje stejným způsobem.

Postup je jednoduchý – pravou myší klikněte na vrstvu v panelu vrstev, zvolte Duplikovat vrstvu a v sekci Cíl vyberte název druhého dokumentu, do kterého chcete vrstvu duplikovat. Jak jsem zmínil, funguje to i pro skupiny (CS6+).

DuplikaceDoDokumentu

 

 1. Zbavení se slova „kopie“

Mně osobně to tolik nevadí (naopak se v dokumentu lépe orientuji), ale někoho vyloženě štve to, že po duplikování vrstvy (či skupiny) se vrstva pojmenuje „název staré vrstvy kopie *číslo*“. Pokud jste jedním z těch, které toto chování programu irituje, stačí v panelu vrstev kliknout na ikonku šipečky vpravo nahoře a z nabídky vybrat Volby panelu a dole odškrtnou [] Přidat slovo „kopie“ ke zkopírovaným vrstvám a skupinám.

KopieFuc

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero vrstev: 3

 1. Ta trojka a čtyřka se bude hodit. Díky.
  Jinak ten tip 5 dělá v podstatě to samé jako tip 2, pokud si vystačím jenom s přesunem bez transformace? Resp. ono potom stačí zmáčknout u výběru CTRL + T a můžu si to taky třeba natočit nebo zvětšit.

  1. Není zač. Tu pětku jsem tam dal spíš kvůli duplikaci celé vrstvy. Jen jsem si všiml, že když vytvořím výběr a podržím alt, tak to duplikuje už v rámci vrstvy, tzn. ano, stejně jako tip 2. Jinak právěže CTRL + T nestačí, to si zkus – můžeš to natočit / zvětšit, ale vyřízne se ti to a prosvítá ti tam pozadí (což ale, pravda, není vidět, když to bude zvětšené, ale u toho natočení by tam něco prosvítat už mohlo).

Napsat komentář