Sedmero vrstev: 2

V dnešním, druhém sedmeru vrstev, se naučíme z(ne)viditelňovat vrstvy držením, násobit místo vyřezávání, odemykat vrstvy tahem, přetahovat styly vrstev klasicky i na plátno a to jak plné styly tak i dílčí styly a naučíme se v rychlosti vypínat / zapínat masky vrstev.

vrstvy

Z(ne)viditelnění vrstev držením

Toto je tak základní tip, že jsem ho plánoval zmínit úplně na začátku, ale očividně jsem na něj zapomněl. Podle mě to bude znát téměř každý z vás, ale ikdyby to pomohlo pár jednotlivcům, stojí za to se o to podělit, jelikož si vzpomínám na sebe, jak jsem jásal, když jsem následující tip zjistil.

Pokud skrýváte / odkrýváte vícero vrstev či skupin, není potřeba postupně klikat na jednotlivá „očka“ pro odkrytí / skrytí. Stačí kliknout na libovolné „očko“ a pak táhnout libovolným směrem a všechny vrstvy a skupiny, co stojí v cestě vašemu kurzoru, se zviditelní či zneviditelní.

ViditelnostTahnuti

 

vrstvy

 

Násobení místo výřezů

Toto je fajn vychytávka pro ty, kteří častěji manipulují například s produkty nafocenými na bílém pozadí a které pak následně umísťují do kompozice, která má také bílé pozadí. Pokud nejsou obrázky natolik blízko, aby se překrývaly, nemusíte řešit prakticky nic (žádné ořezy) a umístíte na plátno obrázky tak, jak jsou (tedy s bílým pozadím). Pokud však skládáte obrázky blízko sobě, budou se vždy nějakým způsobem překrývat a není možné je v základní podobě (tedy s bílým pozadím) ponechat. Tím pádem asi člověka jako první napadne vzít masku anebo gumu a odgumovat části bílého pozadí tam, kde se produkty překrývají. Ale to je otrava. 🙂

Pokud totiž máte něco na bílém pozadí a umisťujete opět na bílé pozadí, není potřeba řešit masku. Místo toho stačí změnit styl krytí na Násobit. Poté můžete obrázky umisťovat klidně i nad text (což bude působit, jakoby byly obrázky na pozadí) a není tedy potřeba maskovat nic.

NasobeniMistoVyrezu

 

vrstvy

 

Odemčení pozadí tahem

Kdysi dávno jsme se naučili odemykat vrstvu pozadí přes držení ALTu a dvojklik na vrstvu. Pro ty, kteří neradi sahají na klávesnici, je zde ještě další řešení – stačí myší chytnout zámek u vrstvy pozadí a táhnout na ikonku koše.

OdemceniPozadi

 

vrstvy

Přetahování stylů vrstev

Nyní zmíním trojici tipů vážících se k přenosu stylů vrstev. Doufám, že tento první z trojice jsem ještě nezmiňoval (už v tom mám trochu guláš :)).

Potřebujete zkopírovat styl z jedné vrstvy na druhou? Stačí podržet [ ALT ], chytnout malou ikonku fx u původní vrstvy a přesunout ji na cílovou vrstvu. Pokud byste [ ALT ] nepodrželi, tak od původní vrstvy styl odeberete – což se ale také občas hodí, když pečlivě nastavíte styl vrstvě a pak zjistíte, že jste jej nastavili vrstvě jiné, než jste plánovali. V takovém případě tímto způsobem jakýkoli styl snadno přesunete.

PresunStyluALT

vrstvy

 

Přetahování stylů na plátno

Tento úžasný tip mám od Jardy Berezy a využívám jej prakticky neustále (takže díky, Jardo) a snad si tip zamilujete i vy.

Věděli jste, že je možné „chytnout“ styl vrstvy a zkopírovat tento styl jiné vrstvě tak, že styl „přetáhnete“ na danou vrstvu na vašem plátně? Zkuste to. 🙂

PresunEfektuNaPlatno

 

vrstvy

 

Přetahování dílčích stylů mezi vrstvama

I za tento tip vděčím Jardovi a také jej často využívám.

Tak, jako se dá přetahovat na celý styl, dá se přetahovat i dílčí kus stylu – například (jako na následujícím náhledu) pouze překrytí přechodem. Opět – pokud chcete daný kus stylu zkopírovat a nikoli odebrat od původní a přidat k nové vrstvě, je potřeba držet [ ALT ].

PresunDilcihoStylu

 

vrstvy

 

Vypnutí masky

Toto je také takový základ a popravdě ani zde si nejsem jist, zda jsem to už nezmínil. 🙂 Ale tak mám to v poznámkách neodškrtnuté, takže to tedy zmíním.

Jak (dočasně) vypnout masku vrstvy? Stačí podržet klávesu [ SHIFT ] a kliknout na náhled libovolné masky. Tím se dočasně vypne a zapne se opačným způsobem – tedy podržením [ SHIFT ] a opětovným kliknutím.

VypnutiMasky

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero vrstev: 2

  1. Násobení místo výřezů používám rád. Když zrovna nedávám věci na bílé pozadí, tak si vezmu bílí štětec hodím si pod to vrstvu a tu bílou si tam dodělám. Je to super, pokud se chci zbavit bílého pozadí, ale zachovat stín toho předmětu. Dobré to je taky na maskování vlasů. Vnější vlasy mají režim násobit a střed hlavy je podbarven bílou. Takže okolo vlasů nejsou bílé okousané okraje. V případě světlých vlasů a tmavého pozadí se dá použít režim krytí závoj.

Napsat komentář