Sedmero tipů: 9.

V devátém sedmeru se naučíme vytvářet efekt multiexpozice, naučíme se pokročilou techniku pro zbělení či zčernání barvy a vyčištění barevného nádechu, ukážeme si změnu několika textových vrstev najednou, nastavíme si praktičtější zobrazování akcí, seznámíme se se zkratkou pro slučování všechn viditelných vrstev, naučíme se zjišťovat, které vrstvy se nachází pod kurzorem a ukážeme si jak rychle duplikovat tvar či vrstvu v Illustratoru i Photoshopu.

zkratka

Jak sloučit vše viditelné do nové vrstvy?

CTRL + ALT + SHIFT + E

 

efekt

Multiexpozice

Na tento efekt jistě většina z vás již někde narazila. Do tvaru siluety z pozadí se vměstná nějaká textura. Případně je možné touto metodou docílit oblíbeného efektu, kdy je postava na pozadí nafocená z profilu, ale přitom na vás skrz siluetu kouká postava z čelního pohledu.

Postup je, jako vždy, stručný:

 1. je nutné vyříznout / zamaskovat siluetu tak, abyste pod ní mohli vytvořit bílé pozadí (jinak by se efekt přenášel i tam, kam by neměl)
 2. nad siluetu umístíte vámi zvolenou texturu či fotografii a nastavíte styl krytí této vrstvy na Závoj / Screen

 

multiexpo

vrstvy

Jak zjistit, jaké vrstvy se nachází pod kurzorem?

CTRL + klik pravou myší

Udává seznam kompletní. Nezáleží tedy na tom, zda se některé vrstvy překrývají a některé třeba nejsou vůbec viditelné. Zkrátka se vypíše seznam všech vrstev, co na daném pixelu nemají prázdný pixel.

 

montaz

Vyčištění barevného nádechu

Už se vám stalo, že jste vyfotili něco bílého, ale nebylo to bílé? Řešením může být použití desaturace za pomocí snížení sytosti v nástroji Odstín a sytost. Jenže výsledky ne vždy vypadají ideálně a působí tak nějak.. divně.

Následující postup taktéž využívá nástroj Odstín a sytost, ale jde na to z trochu jiné strany. Podobným způsobem můžete jakoukoli barvu převést na uvěřitelnou bílou, anebo naopak na uvěřitelnou černou.

Postup je jednoduchý:

 1. Vytvořte buďto vrstvu přizpůsobení Odstín a sytost, anebo tento nástroj spusťě rovnou přes zkratku [ CTRL + U ].
 2. Nad posuvníkem odstínu si všimněte, že je zde rozbalovací nabídka s nastavenou možností [ Vzor ] – na tuto nabídku klikněte a z výběru barev vyberte odstín, kterého se chcete zbavit. Na náhledu jsem vyobrazil více ukázek, aby byl princip jasný.
 3. Jakmile odstín vyberete (například červený), posuňte mu Světlost na +100%. Tím se daného odstínu zcela zbavíte a načervenalé plochy jsou rázem bílé.

Je to skvělá věc například při retuši očí (začervenalé), anebo zubů (zažloutlé). Taktéž ale můžete odbarvovat různé fotografie z fotobanky – například textury mléka bývají občas mírně zabarvené do červena apod. A podobným způsobem můžete provádět již zmíněné drastičtější úpravy, například změnit barvu šatů z červené na bílou či černou.

Pro zdokonalení můžete následně upravovat kontrast přes nástroj Křivky či Úrovně. V náhledu jsem sahal vyloženě jen na nástroj Odstín a sytost.

cisteni-zabarveni

nastroj

Víte o tom, že můžete upravovat atributy více textových vrstev najednou? Stačí požadované textové vrstvy vybrat v panelu vrstev a následně v panelu nastavení textu provést požadovanou změnu. Skvělé na sjednocování stulů textových vrstev.

zmena-textu-vice

bonus

Akční tlačítka

Víte o tom, že v panelu akcí jdou akce z klasického “složkového” vzhledu změnit na tlačítka? Po změnění nemusíte hledat ikonu [Play], ale stačí pouze jednou kliknout na libovolnou akci. Pokud je máte nějak obarvené, tak se v tom zorientujete daleko rychleji, než když rollujete v té složkové hierarchii.

akce-tlacitka

 

illustrator

Duplikace přesunem

Základů není nikdy dost. Bez znalosti tohoto elementárního úkonu musí být manipulace s tvary příšerná. Takže pro ty, co to ještě neznají – pokud chytnete a přesunete tvar za držení klávesy [ALT], tak se tvar duplikuje. Stejně to funguje u nástroje Přesun ve Photoshopu.

alt-drag

 

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero tipů: 9.

 1. PETR

  Dobrý den pane Vachudo.
  Jak vidím jste odborník na grafiku, tak jsem si řekl proč to nezkusit. Omlouvám se předem za svoji troufalost
  ala maxsimálně mě někam pošlete.
  Ale k věci, mám na vás prosbu, potřeboval bych spojit dva grafické obrázky s kruhy do jednoho. Samozřejmě to nechci zadarmo. Nejlépe když vám to pošlu na účet. Nobo jak navrhnete sám.

Napsat komentář