Sedmero tipů: 7.

V sedmém sedmeru se naučíme vytvářet mořské vlny, připomeneme si základní zkratky pro manipulaci s barvami popředí a pozadí, naučíme se odemykat vrstvu pozadí, dodávat kontrast bez přesycení barev, vytáhnout štětcem cestu vytvořenou perem, naučíme se vyresetovat jezdce u nástrojů a ukážeme si, jak vytvářet X-úhelník v Illustratoru.

zkratka

Toto je takový základ, ale stále se najdou lidé, kterým tato zkratka uniká.

Jak střídat mezi barvou popředí a pozadí?

Klávesa X

Jak vyresetovat barvy popředí a pozadí?

Jinými slovy, jak nastavit do popředí černou a pozadí bílou?

Klávesa D

efekt

Jak ručně vytvořit odraz světla na vlnách?

Jednoduše, vytvoříme si k tomu štětec.

 1. Buďto můžeme vlny vytvořit na existující fotografie moře, anebo vytvoříme jednoduchou vrstvu, kterou překryjeme modrým barevným přechodem.
 2. Vybereme nástroj štětec [B] a přejdeme do nastavení štětce [F5]
 3. V hlavním nastavení Tvaru špičky stopy zvolíme Zaoblení mezi 1-3%, Tvrdost 0% a mezery 100%
 4. V Dynamice tvaru nastavíme Kolísání velikosti 58%, Minimální průměr 38%, Kolísání úhlu 0%, Kolísání zaoblení 1% a Minimální zaoblení 1%
 5. V nastavení Rozptylu nastavíme 450% (pozor, pokud máte zaškrtnuté Obě osy, tak odškrtnout), Počítání nastavíme na 1-3 a Kolísání počtu 0%
 6. Štětec si můžeme uložit kliknutím na ikonku vpravo dole – viz náhled
 7. Nyní už jen stačí zvolit bílou barvu a kreslit a měnit poloměr v závislosti na tom, jak daleko odrazy kreslíme
 8. Jakmile máme dokresleno, je ideální nastavit vrstvě s odrazy styl krytí Překrýt (Overlay)
 9. Pokud by se hrany odrazů zdály moc ostré, použijte nástroj Filtr > Gaussovské rozostření s hodnotou 1px, případně 0.5px
 10. Nyní můžete přidat nebe, upravit kontrast nástrojem Křivky apod.

moreee

vrstvy

Jak odemknout vrstvu pozadí?

ALT + dvojklik na vrstvu (v panelu vrstev)

Pokud někdy potřebujete pracovat s vrstvou pozadí (pokud je to například fotografie), tak sice můžete pozadí duplikovat, aby se z něj stala plnohodnotná a lépe manipulovatelná vrstva a následně originální pozadí smazat, ale toto je daleko rychlejší cesta.

montaz

Dodání kontrastu bez přesycení barev

Chcete někdy fotografii dodat kontrast a oživit světla a stíny přes nástroj Křivky či Úrovně, ale výsledek má sytější barvy, než byste chtěli? Někdy je tento efekt žádoucí, ale je možné docílit toho, aby se oživily světla a stíny, aplikoval se daný kontrast a přesto zůstaly barvy (víceméně) nedotčené?

Postup je jednoduchý:

 1. Vytvořte vrstvu přizpůsobení (Křivky či Úrovně) a proveďte úpravu
 2. Této vrstvě přizpůsobení nastavte styl krytí na [ Světlost ]

Toť vše. Tento princip můžete využít kdykoli. Šlo mi o to, abyste si tuto možnost uvědomili a aplikovali ji vždy, když potřebujete zachovat odstíny a stačí přenést pouze hodnoty světlosti.

kontrast-snek

nastroj

Jak ‚vytáhnout‘ štětcem cestu, kterou jste nakreslili Perem?

Nejprve vytvořte cestu, ale ujistěte se, že máte v horním panelu nástrojů zvolený styl Cesta a nikoli Tvar. Jakmile je cesta vytvořena, zvolte v nabídce nástroj štětec (nebo jej vyvolejte klávesovou zkratkou B), vyberte si v nabídce libovolný štětec, jeho velikost a tvrdost (případně můžete změnit i nastavení štětce – zkratka F5) a jakmile jste se štětcem spokojeni, stačí jen stisknout klávesu [ Enter ]. Tím se cesta vytáhne daným štětcem.

Pokud jste s vytáhnutím spokojeni a chcete odstranit danou křivku od Pera, zvolte nástroj pro Výběr cesty (zkratka V), klikněte kamkoli na cestu a stiskněte klávesu [ Delete ]

cesta-brush

bonus

Jak vyresetovat konkrétní „jezdec“ u nástrojů, aniž byste anulovali nastavení ostatních jezdců? Odpovědí je dvojklik na název daného jezdce – například v nástroji Odstín a sytost vyresetujete odstín dvojklikem na text H-odstín.

resetslideru

illustrator

Tento tip je tak základní, že mě jej původně ani nenapadlo zmiňovat. Ale tu a tam si všímám, že s tím někdo obeznámen není. Tak tedy – jak vytvořit například trojúhelník přes Nástroj mnohoúhelník? Anebo jak vytvořit třeba dvacetiúhelník? To samé u hvězdy, jak vytvořit z Nástroje hvězda netradiční, třeba 7-cípou hvezdu? Nástroj mnohoúhelník i Nástroj hvězda jsou v základu, tuším, pětiúhelník.

Podobným způsobem změníte počet segmentů u nástroje terče anebo tabulky.

mnohouhelniky

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero tipů: 7.

 1. To s tím odemykáním vrstev funguje zdá se jenom na té jedné vrstvě pozadí. Nikde jinde mi to nefunguje (CS5.1)
  Já bych docela ocenil tip, jak odemknout více vrstev najednou. Vrstvy zamykám docela často.

  1. Jj, je to odemykání jen vrstvy pozadí. Pokud jde o odemykání více vrstev najednou, tak nevím, jak u CS5, ale v CS6 to jde jednoduše tak, že vybereš dané vrstvy a kliknutím na ikonu zámku se vše zamkne anebo naopak odemkne. Obecně má CS6 fajn věci pro práci a třídění vrstev, které rozvedu v budoucnu.

Napsat komentář