Sedmero tipů: 54.

V čtyřiapadesátém sedmeru se naučíme vymazávat předvolby programu přes zkratku, extrahovat a přebarvovat bitmapové tvary, vytvářet efekt pastelkokresby, rozostříme si světla a stíny při retuši, naučíme se základní možnosti kombinací tvarů, uložíme si obrázek do 8bitového PNG a v Illustratoru se naučíme transformovat jednotně více tvarů najednou.

zkratka

Vymazání předvoleb

CTRL + ALT + SHIFT

Pokud tuto zkratku přidržíte ihned poté, co kliknete na spouštěcí ikonu programu (ještě předtím, než se zobrazí klasické načítací okénko), vyskočí vám nabídka vymazání všech předvoleb. Někdy se stane, že Photoshop nechce nastartovat kvůli nějaké chybě nastavení – toto by to mělo vyřešit.

ZkratkaPredvolby

 

efekt

Pastelkokresba

Nevím, zda je to přímo pastelkokresba, ale nevěděl jsem, jak jinak efekt pojmenovat. 🙂 Jdeme rovnou na věc:

 1. Duplikujte si obraz, na který chcete efekt aplikovat.
 2. Přes [CTRL + I] invertujte
 3. Přes [CTRL + SHIFT + U] odbarvěte
 4. Přidejte Filtr > Jiný > Minimum. Hodnotu nastavte dle velikosti dokumentu. Toto byl 1920×1080 obrázek a jako ideální mi přišla hodnota 3 obrazové body.
 5. Vrstvě nastavte styl krytí na Zesvětlit barvy.
 6. Vraťte se k podkladové vrstvě a duplikujte ji.
 7. Na duplikát také použijte Filtr > Jiný > Minimum. Zde jsem hodnotu poloměru navýšil na 4 body, aby nebyl poloměr totožný, jako u vrstvy nad tím a efekt se čistě nepřekrýval.
 8. Nad touto vrstvou můžete přidat vrstvu přizpůsobení – Křivky a doupravit kontrast známým způsobem přes S-křivku.

PastelkyCiCo

 

vrstvy

Snížení krytí táhnutím

Kdysi dávno jsem tuším dával tip, že když podržíte [ CTRL ] a umístíte kurzor tam, kde se vyskytuje procentuální hodnota krytí / výplně, tak se vám změní kurzor na “tažítko” a je možné při pohybu doleva snížit krytí a při pohybu doprava ho zvýšit.

Existuje ale rychlejší, ne-CTRL-ové řešení: jednoduše klikněte vlevo od procent na textové označení Krytí anebo Výplň a táhněte doleva pro snížení a doprava pro zvýšení dané hodnoty.

 

KrytiProcentaDrag

 

 

montaz

Rozostřování světel a stínů

Používáte při retuši velmi oblíbenou metodu, kdy ve vrstvě vyplněné 50% šedou s nastaveným krytím na Měkké světlo (anebo Překrýt) za pomocí nástrojů Zesvětlit a Ztmavit doupravujete světla a stíny? Používáte-li u obou nástrojů hladký štětec, bude vše asi v pořádku. Používáte-li ale štětce s ostřejšími hranami, nezapomeňte ve finále vrstvu trochu rozostřit, aby nebyl mezi stíny a světly takový kontrast, jelikož to pak vytváří nepřirozené hrany (leda by to bylo vaším cílem).

Blug-Dodge-Burn

 

nastroj

Kombinace tvarů

Vytváříte tvar a potřebujete od něj odečíst jiný tvar? Anebo k němu jiný tvar přičíst? Anebo vytvořit průsečík anebo naopak zobrazit vše kromě průsečíku? Jednoduše přepněte styl kombinování tvarů v horní liště, která se zobrazí po aktivaci nástroje tvaru.

TvaryKombo

 

bonus

8bitové PNG

Potřebujete ušetřit co nejvíce kB na webu? Máte tam hodně jednoduchých ilustrací / log na bílém pozadí? Uložte je do 8bitového PNG oproti standardnímu 24bitovému. Uložení je možné skrze Uložit pro web [ALT+SHIFT+CTRL+S]. V ukládacím okně jednoduše napravo přepněte do PNG-8, případně si pohrajte s dalším nastavením počtu barev apod. Datově bude výsledek několikanásobně menší, nežli ten původní.

8bit

 

illustrator

Jednotná transformace

Potřebujete transformovat vícero objektů tak, aby ale zároveň zůstaly na stejném místě? Objekty vyberte, klikněte na ně pravou myší a zvolte Transformovat > Transformovat jednotně. Nyní nastavte v horní části procentuální velikost, na kterou chcete objekty zvětšit / zmenšit a je to.

TransformovatJednotne

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero tipů: 54.

 1. Vymazání předvoleb… chtěl bych upozornit, že to v podstatě vrátí Photoshop do stavu těsně po instalaci. Běda tomu, kdo si neudělá zálohy nastavení. 😀

  Snížení krytí táhnutím… ono to funguje snad u všech polí. A pokud držíte CTRL, tak to lze udělat i nad polem a nemusíte trefovat popisek pole. Když si k tomu přidržíte ALT tedy CTRL + ALT + táhnutí, tak to zpomalí přičítání a CTRL + SHIFT to zase zrychlí. V případě např. velikosti textu budete s Altem přičítat desetiny a se shiftem přičítat desítky. Shift funguje i na točení kolečkem myši. Ale Alt mi už na to nefunguje.

  Kombinace tvarů… pokud nechcete líst do nabídky, tak stačí stisknout “+” “-” nebo “*” (v některých verzích to prý blbne v CC2015.1 to funguje) Zkratku na vyloučení se bohužel nepodařilo najít.

  Bonus… do photoshopu se dá taky něco takového dostat pomocí skriptu. http://blog.kam88.com/en/transform-each-20.html Akorát nevím jak moc je to stabilní. Když jsem to zkoušel tak mi to shodilo Photoshop, ale třeba to byla výjimka.

  1. Vymazání > Jj, já to zatím nikdy nepoužil, protože si sice ty věci zálohuju, ale nechci to vše vracet.. Ono bohatě stačí, když se mi jednou za čas sekne PS, musím vypnout přes správce úloh a to (někdy jo, někdy ne) vyresetuje nastavení taky.

   Snížení krytí > Jj, jak jsem psal, tak dřív jsem to zmiňoval i s tím CTRL. Tohle mi přijde pohodlnější. To s tím SHIFTem ALTem jsem nevěděl (nebo možná věděl, ale zapomněl), dík.

   Tvary > Supr, já sice s tvarama moc nepracuju (raději v AI a pak vkládám jako smart object), ale kdybych náhodou pracoval, tak se to hodí, dík. 😉

   Transform each někdy vyzkouším, taky díky za tip. 😉

Napsat komentář