Sedmero tipů: 53.

Ve třiapadesátém sedmeru se naučíme resetovat styl textu přes zkratku, ukážeme si texturované rozostření, vycentrování vkládaného obrazu, naučíme se snadno prolnout objekt do scény, seznámíme se s nástrojem pro přesouvání podle obsahu, nastavíme si barevné kanály a v Illustratoru se seznámíme s jeho pamětí na přiblížení.

zkratka

Vyresetování stylu textu

Stylem textu se rozumí podtrhnutí, přeškrtnutí, umělá tučnost, umělá kurzíva, aplikace verzálek, kapitálek, anebo horních či dolních indexů. Stačí vybrat text uvnitř textové vrstvy (přes CTRL + A) a použít klávesovou zkratku:

CTRL + SHIFT + Y

 

efekt

Texturované rozostření

Efekt rozmazávání je poslední dobou velmi oblíbený. Často se rozmazávají fotografie a umísťují například pod text. Ale ona ta rozostřená „hladkost“ po čase omrzí. Je možné rozostřit obraz tak, aby zároveň rozostření dostalo nějakou texturu? Například jako když se koukáme skrz nějaké texturované plexisklo? Jde to následovně:

  1. Filtr > Seskupení > Fragmentovat.
  2. Poté držte CTRL a klikejte na písmeno F tolikrát, dokud nebudete s efektem spokojeni.

Plexisklo

 

vrstvy

Vycentrování vkládaného obrazu

Jestli občas něco mezi dokumenty kopírujete přes CTRL + C, (anebo například zrovna kopírujete obrázek z webu), a chcete obraz vložit do svého plátna přes CTRL + V, tak asi víte, že se vždy vloží tak nějak ledabile, kam se mu zachce. A pokud chcete vložený obraz vycentrovat, musíte tak učinit až posléze.

Nešlo by to ale vycentrovat už při vkládání? Šlo. Stačí před vložením stisknout zkratku [ CTRL + 0 ] (nula, nikoli ó), čímž plátno dokumentu v prostředí programu vycentrujete. Pokud v tomto stavu cokoli vložíte, vloží se to na střed.

VycentrovaneVlozeni

 

montaz

Prolnutí do scény

Na tento geniální tip jsem narazil v jednom zahraničním magazínu. Jeho genialita tkví v tom, že je daleko efektivnější, než jakékoli jiné metody a zároveň je tak snadný a rychlý, že by člověka ani nenapadl.

Pokud někdy sestavujete montáž (ideálně krajiny) a chcete některým objektům dodat nádech okolní atmosféry (ideálně nebe), aby do scény lépe zapadly, tak jste to do této chvíle možná řešili podobně jako já, například tak, že jste vzali kapátkem barvu pozadí a touto barvou jste daný objekt překryli se sníženým krytím. Sice nic extra složitého, ale proč to dělat složitě, když to jde jednoduše. Takže.. jdeme na to:

  1. Snižte krytí daného objektu / skupiny na 90%.

Cože? To je vše? Ano. 🙂 Tím, že snížíte krytí na 90%, tak propustíte 10% pozadí. Nejlepších výsledků se dosahuje, pokud je pozadí pokud možno jemná textura či žádná textura (např. nebe). Pokud je za objektem jiný objekt, je to už horší, ale jelikož se sníží krytí jen o těch 10%, tak se textura druhého neprojeví a první objekt pouze ztratí na kontrastu a nasaje nádech podkladu, o což nám jde. Pokud je na pozadí zmíněné nebe, můžete snižovat krytí, jak se vám zachce. Čím nižší krytí bude, tím více atmosféry objekt nasaje – s nižším krytím se bude zdát, že je objekt dále od pozorovatele.

KrytiScena

 

nastroj

Přesun podle obsahu

V kategorii spolu s Klonovacím razítkem anebo třeba Záplatou je ještě pár nástrojů. Určitě stojí za to vyzkoušet si všechny. Dnes si ukážeme nástroj Přesun podle obsahu. Co jsem vyzkoumal, tak se to hodí asi jen do situací, kdy je pozadí téměř konstantní a neměnné, protože výsledné ‚zasazení‘ do scény po přesunutí není zrovna dokonalé.

Ale pokud potřebujete rychle posunout nějaký objekt, například v našem případě mrak na nebi, je to super nástroj. Bez něj by byla potřeba mrak vyříznout, duplikovat, duplikát posunout na vhodné místo, zamaskovat okraje a poté v původní fotografii zaretušovat místo, kde byl mrak dříve.

S tímto nástrojem je to znatelně rychlejší – stačí nakreslit výběr, chytnout a posunout na nové místo. Hotovo.

PresunPodleObsahu

 

bonus

Barevné kanály

Drobná vychytávka, která však znatelně zpřehlední orientaci v kanálech. Běžně jsou kanály zobrazovány v odstínech šedi (jelikož reprezentují 8-bitové zastoupení dané barvy v obraze, tedy v 256 hodnotách = stupních šedi). Ale pokud přejdete do Úpravy > Předvolby > Uživalelské rozhraní, tak naleznete možnost zaškrtnout boxík [] Zobrazit kanály barevně. Zaškrtněte jej a provede se přesně to, co se dalo očekávat – zobrazení kanálů bude v barvách. 🙂

BarevneKanaly

 

illustrator

Paměť na přiblížení

Jen drobný tip, kterého jste si možná již sami všimli – Illustrator si při ukládání pamatuje pozici a přiblížení „zorného okna“. Tedy jste si tedy před uložením přiblížili nějaký detail a daný soubor někomu přepošlete, měl by se taktéž zobrazit daný přiblížený detail.

Nefunguje to ale v případech, kdy jen soubor otevřete, oddálíte / přiblížíte a uložíte. To nic neprovede. Pokud ale provedete jakoukoli úpravu, například něco odmažete / posunete, už to funguje a jakmile se daný soubor otevře znovu, bude přiblížen / oddálen na stejné místo.

Na toto je dobré myslet právě v případech, kdy někomu zasíláte různá zdrojová data. Ideální je vždy před uložením stistknout [ CTRL + 0 ], čímž se dokument přiblíží na velikost pracovního plátna.

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

4 thoughts on “Sedmero tipů: 53.

  1. Dneska dobré tipy. Vyresetování stylu textu jsem neznal. Bude se hodit.

    Neplánuješ někdy udělat tutorial o odstavcových a znakových stylech? Na tuhle funkci jsem se těšil, ale nějak se mi nepodařilo to začlenit do svého workflow. Buďto to Adobe blbě navrhlo a blbě se to používá anebo jsem dřevo já a neumím to správně používat, aby se mi s tím dobře dělalo 😀

    1. Díky. 🙂 Co se týče odstavcových a znakových stylů, tak jsem je zkoumal, ale nějak mi vůbec nefungovaly… nepochopil jsem je, takže ty asi nikam nezačlením. No nicméně tipy mi už docházejí a bude potřeba články trochu doupravit. Příští týden plánuji takový shrnující článek toho, co ještě zbývá a budu shánět feedback ohledě toho, co na blogu nebylo, anebo jaké tipy by ještě stály za to sepsat atd… Takže máš náskok a můžeš zatím přemýšlet. 🙂

  2. Já přemýšlím, že bych udělal video-návod o tom, jak si uklidit ve vrstvách, pokud jich je hodně. Kombinace různých fíglů, fint a na co si dát pozor. Mohli by to ocenit chudáci kodéři, kteří to budou řezat 😀 Nejspíše bych použil grafiku e-shopu, kde mám teda cca 837 vrstev. Když se vše rozbalí, tak v panelu to vypadá takto: http://jarda.be/vrstvy (jestli nic nevidíš, tak někde vlevo by měl být uzoučký proužek, který se dá přiblížit) 😀

    No nevím jestli se k tomu videu dostanu… pokud ano, tak si myslím, že bych ho mohl zveřejnit i u tebe na webu.

    Pokud by si měl možnost vyzkoušet trial Photoshopu CC, tak by ses mohl zaměřit na nové funkce a změny… to by ti na pár dílů stačilo. Adobe se například snaží nacpat Sketch do Photoshopu: http://sklad.bereza.cz/00-jarda/00_screenshot/2015-08-16_002043.jpg http://adobe-photoshop.github.io/whats-new/ Za zmínku stojí také Artboards a vylepšený export obrázků pro webdesignery.

    1. Hmm, video k protřídění vrstev zní fajn, to by tu určitě zveřejnit šlo. 🙂 Obrázek s vrstvama super, připomíná mi to můj typo-portrét Scarlett, kde bylo asi 1300 vrstev. 😀

      Trial CC zkoušet zatím nechci, to až někdy v budoucnu, až budou významnější změny v programu, tak přejdu naplno a pak bych mohl sepisovat nové články. Nyní už ani na to učení není čas, potřebuji se posouvat v jiných oblastech, takže střet s novou verzí PS by mě momentálně hodně zbrzdil.. Takže třeba časem.

Napsat komentář