V půlstém sedmeru se naučíme zkratku na přepínání mezi dokumentama, poté se naučíme oblíbený Dragan efekt, následně transformaci výběrů, rychlé zesvětlení expozice, vytvoříme si čistou animaci, jednoduše aplikujeme poslední filtr a v Illustratoru se seznámíme s perspektivní mřížkou.
Přepínání mezi otevřenýma dokumentama
CTRL + TAB
Dragan efekt
Tato technika je pojmenována po polském fotografovi jménem Andrzej Dragan, jehož fotografie využívají vysokého kontrastu k vytvoření dramatického vzhledu. Lze samozřejmě pracovat i s barevnými fotografiemi – v takovém případě je potřeba fotografii trochu odbarvit, respektive oslabit sytost. Případně trochu dobarvit do žlutějšího odstínu.
Pro nastínění postupu jsem si vybral tuto černobílou fotografii.
Podobný efekt je velmi oblíbený například v reklamním retušování a je možné jej vídat například na plakátech či kdekoli jinde. Nejlépe je tento efekt vidět na fotkách starších lidí. Postup není nijak komplikovaný:
- Přes [ CTRL + L ] zapněte nástroj úrovně a levý posuvník posuňte mírně doprava, čímž obraz ztmavíte.
- Přes [ CTRL + M ] zapněte nástroj křivky a vyvořte klasickou S-křivku (viz obrázek).
- Výslednou vrstvu duplikujte a použijte Filtr > Jiný > Horní propust, kde nastavte hodnotu alespoň 10 bodů.
- Vrstvě s horním propustem nastavte styl krytí Překrýt na 70%.
- Vyberte vrstvu s horním propustem a vrstvu podkladovou a přes [ CTRL + E ] tyto vrstvy slučte.
- Výsledek duplikujte.
- Aktivujte nástroj Zesvětlit, v horním panelu nastavte Režim: Světla, Expozice: 100 % a zesvětlete oblast očí.
- Aktivujte nástroj Ztmavit, v horním panelu nastavte Režim: Stíny, Expozice: 100 % a ztmavujte veškeré možné vrásky.
- Krytí této vrstvy snižte dle uvážení.
- Výslednou vrstvu duplikujte a aplikujte Filtr > Jiný > Vlastní. Zde nic nenastavujte a jen potvrďte. Této vrstvě poté opět snižte krytí dle uvážení, aby nebyl efekt moc drastický.
Transformace výběru
Pokud někdy potřebujete například natočit právě vytvořený výběr, anebo jej trochu velikostně doupravit, nemusíte znovu vytvářet výběr nový, ale stačí na stávající výběr kliknout pravou myší, zvolit Transformovat výběr a doupravit jej přímo.
Rychlá expozice
Dnes si ukážeme rychlý způsob, jak zesvětlit expozici určitých částí scény bez nástroje Expozice. Výsledek sice nebude žádná sláva, ale třeba se vám tento postup někdy hodí.
Je to prosté – stačí duplikovat základní fotografii, nastavit styl krytí na Závoj a zamaskovat místa, která zesvětlit nechcete. Poté si případně můžete hrát s procentuálním krytím této vrstvy, ale jinak je to vše. Jak říkám, není to žádný profesionální efekt, je to spíše taková drobnost, jak nedestruktivně a rychle zesvětlit části scény.
Animace bez zpoždění
Tvorbu animací jsme si představili v 27. sedmeru. Nebudu zde tedy znovu popisovat, jak se každému kroku přiřadí daný obraz, ale budu se soustředit již na ukládání animace.
U jednotlivých kroků animace lze nastavit, jak dlouhé budou. Vy můžete kliknout na danou cifru s šipečkou (levou i pravou myší) a vyskočí vám nabídka dalších přednastavených časových délek, anebo můžete kliknout na Jiný a nastavit vlastní časový údaj. Je ale také možné kliknout na Bez zpoždění.
Co to znamená? Znamená to, že pauza mezi kroky bude nulová a budou na sebe tedy čistě navazovat. Asi nikdy nedocílíte tak čistých přechodů, jako kdybyste tvořili animaci ve Flashi, ale pokud vytvoříte dostatek přechodných kroků, můžete dojem této čistoty navodit. Jediný problém je, že v každém prohlížeči je rychlost přechodu mezi snímky trochu jiná, protože každý si to „bez zpoždění“ vykládá trochu jinak. 🙂
A zde je ukázka samotné animace:
Poslední použitý filtr
Již dříve jsme se učili zkratku [ CTRL + F ] na „znovuaplikování“ posledního filtru se stejným nastavením. Pokud by někdo neměl na zkratky dobrou paměť, nezoufejte, ono stačí kliknout na panel Filtr a hned v prvním řádku se poslední použitý filtr zobrazí.
Perspektivní mřížka
Už jste se někdy omylem překlikli a vyskočila na vás tato obluda v podobě jakési 3D mřížky a nemohli jste se toho zbavit? Použijte následující zkratku, a vše se vrátí do normálu:
CTRL + SHIFT + I
Abych ale aspoň vysvětlil, oč se jedná, tak jde o perspektivní mřížku, která umožňuje kreslit anebo vytvářet tvary v perspektivě. Stačí tedy vzít do ruky například nástroj obdélník, kamkoli kliknout a táhnout (stejně tak, jako byste tvořili obdélník na běžném plátně) a daný tvar se ihned vnoří do perspektivy. Někde nalevo anebo napravo je navíc takový malý kruhovitý panýlek, kde můžete překlikávat mezi jednotlivými stranami této 3-bodové perspektivy. Doporučuji vyzkoušet, třeba se vám to někdy hodí.
Tomáš Vachuda
Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)
- 600 grafických tipů - 28.4.2020
- Sedmero tipů: 57 - 8.7.2017
- Sedmero tipů: 56 - 10.9.2016