Sedmero tipů: 44.

Ve čtyřiačtyřicátém sedmeru se přes zkratku naučíme měnit kurzor na přesný terčík, vytvářet psycho efekt, zvětšovat styl vrstvy, přerušovaně záplatovat, vytvářet vlastní proporce ořezu, ulehčíme operační paměti a v Illustratoru se naučíme zvětšovat efekty.

zkratka

Jak změnit „kurzor“ štětce z průměru na přesný „terčík“?

[ CAPS LOCK ]

efekt

Psycho efekt

Pokud se vám při pohledu na podobný efekt motá hlava, tento tip přeskočte. 🙂 Pokud nemotá, anebo motá, ale přesto jej chcete vyzkoušet, zde je postup:

  1. Aktivujte nástroj Přechod.
  2. V nastaven v horním panelu vyberte duhový přechod, který je v programu již od počátku. (Pokud jej tam nemáte, měly by jít načíst přes ikonku ozubeného kolečka a z výběru kliknout na Speciální efekty.)
  3. Taktéž v nastavení změňte režim z Normální na Rozdíl.
  4. Vykreslujte přechody jeden přes druhý v různých směrech a v rámci jedné vrstvy. Každý další přechod přidá psycho-textuře na detailech.

PsychoEfekt

 

vrstvy

Zvětšování stylu vrstvy

Osobně jsem toto nikdy nevyužil, ale třeba se to někomu hodí. Pokud byste rádi procentuálně zvětšili či zmenšili veškeré efekty u dané vrstvy, lze to provést následujícím způsobem:

  1. Pravý klik na vrstvu v panelu vrstev.
  2. Vybrat: Změnit velikost efektů.
  3. V okénku nastavit procentuální zvětšení či zmenšení.

VelikostStylu

 

montaz

Přerušování před záplatováním

Možná to znáte. Na fotografii se potřebujete zbavit nějaké nežádoucí oblasti. Jen je tu problém – při retušování pomocí klonovacího razítka to není ono, textura není tak věrohodná. Jenže na retuš za pomocí záplaty je ta oblast moc velká a nelze ty obrazové body odkud zkopírovat. A pokud byste chtěli záplatovat jen kousek, tak se okraje záplatované oblasti rozmáznou a slejou s původní oblastí a je to nehezké – viz obrázek.

Takže jak na to? „Přeruště“ danou oblast tím, že klonovacím razítkem naklonujete jakési rozdělovníky tak, aby vám vzniklo několik menších oblastí, které už jsou dostatečně malé pro záplatování a které můžete obkroužit kolem dokola a tudíž se výsledek záplaty nesleje s původní oblastí – špatně se to vysvětluje, ale z obrázku to bude, věřím, jasné.

 

nastroj

Vlastní proporce ořezu

Máte rádi nějaký konkrétní proporční poměr? Anebo jen často nějakým určitým poměrem ořezáváte? Uložte si tento poměr do nástroje ořez.

  1. Aktivujte nástroj ořez.
  2. V nastavení v horním panelu do okénech napište požadovaný číselný poměr.
  3. Klikněte vlevo od okének na tlačítko [ Vlastní ] a z výběru vyberte Uložit přednastavení.

Pamatujte si však, že nástroj si pamatuje poslední nastavení a budete-li potřebovat ořezávat jiným poměrem anebo volně, je potřeba přepnout na Bez omezení – viz obrázek.

VlastniProporce

 

bonus

Ulehčení operační paměti

Pokud se vám někdy program seká a potřebujete ulehčit operační paměti, snižte počet kroků historie. Do nastavení se dostanete přes Úpravy > Předvolby > Výkon.

HistorieRAM

 

illustrator

Zvětšování efektů

Potřebovali jste někdy v Illustratoru zvětšit objekt, který má například nastavený obrys, ale po zvětšení vám zůstal obrys původní velikosti a musteli jste ho ručně přenastavovat? Zde je řešení, jak zvětšovat i efekty:

  1. Přes [ CTRL + K ] vejděte do všeobecných předvoleb
  2. Zaškrtněte [] Změnit velikost tahů a efektů.

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář