Sedmero tipů: 43.

Ve třiačtyřicátém sedmeru se naučíme zkratky na posun vrstev v jejich hierarchii, naučíme se vytvářet jednoduchý 3D anaglyf, přesouvat veškeré texty navrch, odstraňovat chromatickou aberaci, snáze uzavírat laso, správně rozšiřovat obsah inteligentního objektu a v Illustratoru si ukážeme kombinaci textového nástroje a kapátka.

zkratka

Posun vrstev v hierarchii

Jak posunout vrstvu o jeden stupeň výše?

CTRL + ]

Jak posunout vrstvu o jeden stupeň níže?

CTRL + [

A jak posunout vrstvu úplně navrch?

CTRL + SHIFT + ]

A jak umístit vrstvu zcela na pozadí?

CTRL + SHIFT + [

efekt

Jednoduchý 3D anaglyf

Pokud se vám válí v šupleti červeno-azurové brýle (například z dob časopisů Kačera Donalda), můžete si zkusit vytvořit 3D anaglyf. Pokud brýle nemáte, můžete jej vytvořit také, ale nijak si funkčnost neověříte. 🙂

Ideální by bylo mít nafocené 2 fotografie, cca 6 centimetrů od sebe, abyste dosáhli realističtějších výsledků, ale do jisté míry to funguje ikdyž máte obrázek jeden. Jen to bude vypadat mírně uměle.

Jak tedy na to? Anaglyf využívá rozdělení obrazu na složku modrozelenou a červenou a jejich vzájemné posunutí od sebe.

  1. Duplikujeme základní vrstvu.
  2. Přes dvojklik vejdeme do nastavení stylu spodní vrstvy a hned v úvodním nastavení si všimneme sekce Rozšířené volby prolnutí a odškrtneme políčka G a B (tím odstraníme modrozelenou složku obrazu).
  3. Odsouhlasíme a nyní vejdeme do stylu kopie a zde odškrtneme pouze R (tím odstraníme červenou složku obrazu).
  4. Aktivujeme nástroj Posun anebo Transformace a za držení klávesy [ Shift ] (která zařídí rovný posun) posuneme výše položenou kopii mírně doprava. Pokud máte zrovna po ruce zmiňované brýle, nasaďte si je a sledujte, jak efekt vypadá v reálném čase a posuňte vrstvu tam, kde se vám zdá efekt nejostřejší.

anaglyf

 

vrstvy

Všechen text navrch

V návaznosti na zkratku zmíněnou v prvním dnešním tipu si ukážeme, jak je možné ji využít. V jednom starším sedmeru jsme si ukázali, jak lze od verze CS6 třídit vrstvy. Je tedy možné zobrazit si například zobrazit pouze textové vrstvy pomocí jednoho kliknutí – zatrhnutí ikonky filtrující textové vrstvy.

Nyní můžeme, běžným způsobem (přes SHIFT), vybrat veškeré textové vrstvy, poté odtrhnout třídění (čímž se opět zobrazí úplně všechny vrstvy) a pokud nyní použijete zkratku CTRL + SHIFT + ], veškeré vybrané vrstvy, tedy veškeré textové vrstvy, máte navrchu.

Co je naprosto vynikající je to, že tento úkon ignoruje skupiny a ať byl tedy text zašantročen kdekoli, programu je to jedno, dané vrstvy ze skupin násilně vytáhne a přesune navrch dokumentu.

TextNavrch

 

montaz

Chromatická aberace

Název jako z Lexikonu kouzel. Oč se jedná? Veškeré objektivy jsou více či méně nedokonalé a na fotkách často vznikají jakési barevné okraje, nejčastěji azurové anebo červené. Jedná se vlastně o opačný případ dnes popsaného anaglyfu. Ve většině případů je tento efekt téměř neviditelný. To proto, protože bývá veliký okolo 1 pixelu a zároveň jsme si na tento efekt všichni už tak nějak zvykli. Nejčastěji je tento efekt vidět ve velmi kontrastních oblastech – například tmavý objekt proti světlému pozadí.

Na efekt jsme si dokonce tak zvykli, že pokud jej například na nějaké montáži nevidíme, zdá se nám obraz více umělý. Proto často grafici tento efekt napodobují a tedy „znedokonalují“ svůj obraz (podobným způsobem, jak jsme si ukázali právě u anaglyfu).

Jak se takové aberace zbavit? Pokud máte verzi Photoshopu CS5 a vyšší (tedy doufám), je řešení snadné:

  1. Filtr > Korekce objektivu.
  2. Nahoře pod tlačítkama [ OK ] a [ Zrušit ] klikněte na záložku Vlastní.
  3. V sekci Chromatická aberace si hrajte se všemi třemi posuvníky, dokud nedosáhnete nejlepšího výsledku.

V závislosti na tom, jak moc je aberace silná a zda se nachází přímo na objektu anebo mimo objekt (poté to působí jako jakýsi obrys), se vám buďto podaří efektu zbavit úplně, anebo jej pouze utlumit. Někdy se podaří například modré „duchy“ odstranit, ale posílíte tím červené anebo naopak. Takže lze vytvořit kopie, u každé odstranit konkrétní aberaci a zamaskovat.

aberace

A zde ukázka rozdílu – jak je možno vidět, levé okraje jsou víceméně utlumené, ale pravé se trochu začervenaly. Celkový dojem je ale lepší, nežli před změnou:

aberace-rozdil

 

nastroj

Uzavření lasa

Pokud někdy něco obkreslujete lasem a pak marně hledáte začáteční bod, na který byste klikli pro uzavření lasa, anebo se vám jen nechce štelovat myš a na ten daný pixel klikat, zde je vhodnější řešení.

  1. Nakreslete začátek cesty.
  2. Pokud jste se dostali do bodu, kdy už chcete cestu uzavřít (tedy kdy není potřeba už lasem nic kreslit), stačí, když zmáčknete klávesu [ Enter ] anebo dvojkliknete. Tím se cesta uzavře.

laso

 

bonus

Správné rozšíření smart objectu

Stalo se vám někdy, že jste potřebovali rozšířit obsah inteligentního objektu a po jeho uložení se vám objekt v hlavním dokumentu posunul? To se stalo proto, protože jste rozšířili obsah objektu jen jedním směrem. Například když uvnitř objektu rozšíříte plátno nahoru o 20 pixelů, v hlavním dokumentu se celý objekt posune dolů o 10 pixelů. Zkrátka dokument si stále pamatuje jakýsi střed inteligentního objektu.

Takže jak docílit toho, abyste mohli rozšiřovat plátno inteligentního objektu a zároveň se objekt v hlavním dokumentu neposouval? Stačí vejít do inteligentního objektu a nyní vybrat nástroj Ořez [ C ], podržet klávesy [ ALT + SHIFT ] a chytnout některý ze čtyř rohů dokumentu a plátno roztáhnout. Díky podržení zkratky se plátno zvětšuje s ohledem na střed a na proporce. Tím pádem se v hlavním dokumentu objekt neposune, protože střed zůstává na svém místě.

ProporceSmart

 

illustrator

Textové kapátko

Pokud potřebujete zkopírovat styl textu (tzn. velikost, font, barva..) z jedné vrstvy do druhé, jednoduše označte libovolnou textovou vrstvu, vyberte nástroj Kapátko [ i ] a klikněte jím na vrstvu, ze které chcete styl textu zkopírovat.

KapatkoText-klasikA pokud byste chtěli předat barvu z vybrané textové vrstvy do jiné textové vrstvy, stačí, když během kliknutí Kapátkem podržíte klávesu [ ALT ]. Bohužel to nepřenese styl, ale opravdu jen barvu. Ale i to se někdy hodí.

KapatkoText-ALT

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář