Sedmero tipů: 39.

V devětatřicátém sedmeru se naučíme fajn zkratku na posouvání zoomované oblasti, ukážeme si kolorizaci starých fotografií, zamykání vrstev, přidávání sytosti bez nástroje, dělení slov v odstavcích, styly pozadí plátna při jeho zvětšování a v Illustratoru se naučíme zmenšovat text s pomocným tvarem.

zkratka

Posun zoomu

[ Mezerník ] + R + držení levé myši

Pokud si přiblížíte přes nástroj zoom určité místo na plátně a následně použijete tuto zkratku, tak se zobrazí celé plátno a zazoomovanou oblast uvidíte jako jakýsi pseudovýběr, který můžete pomocí myši posunout a jakmile zmíněnou zkratku pustíte, tak se plátno zazoomuje na nově vybrané místo.

ZoomPosun

 

efekt

Kolorizace

Dnes se naučíme kolorizovat, tedy probouzet k životu černobílé fotografie. Volně stažitelné (jen je potřeba registrace) historické fotky pro zkoušení naleznete třeba zde: http://www.pond5.com/free V tomto tipu asi není potřeba psát rozsáhlý postup a postačí jen popsat princip.

Jsou prakticky 2 cesty, kterýma lze jít.

 1. První cestou je vytvoření nové vrstvy anebo vrstev, do kterých budete kreslit štětcem potřebné barvy. A této vrstvě posléze nastavíte styl krytí na Barva.
 2. Druhou cestou je vytvoření vrstvy anebo vrstev přizpůsobení Plná barva, kterým nastavíte konkrétní barvy a zamaskujete tam, co barvu nechcete. A stejně jako u první cesty, i zde se této vrstvě nastaví styl krytí Barva.

První cesta je taková neomalená. Není tak flexibilní a pohodlná co se týče budoucích úprav barev. Na ikonu vrstvy přizpůsobení lze totiž kdykoli dvojkliknout a snadno a rychle vybrat jinou barvu. Pokud kreslíte štětcem, je přebarvování složitější. Navíc, pokud se v běžné vrstvě při běžném kreslení přetáhnete, musíte gumovat (nebo maskovat) a je to otrava. U vrstvy přizpůsobení oproti tomu jen maskujete a je to zkrátka pohodlnější rychlejší.

Takže toť ten základ. Někdy je však potřeba styl krytí Barva změnit například na Překrýt, anebo Lineárně ztmavit, anebo třeba Jasné světlo. Je nutné se styly krytí malinko experimentovat, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Někdy je i dobré nastavit styl krytí Barva, tuto barevnou vrstvu duplikovat a duplikátu nastavit třeba Násobit. Podobně jsem vyřešil barvu pleti v postupu níže.

 

PostupColorize

 

TIP na maskování

Pokud vytváříte výplň s novou barvou, třeba červenou, pravděpodobně s ní nebudete chtít překrývat místa, která jste zrovna odmaskovali v modré vrstvě. A pokud poté vytvoříte další vrstvu, třeba zelenou, tak touto zelenou určitě nebudete chtít překrývat ani červená ani modrá místa. Ale bylo by zdlouhavé ta místa maskovat znovu. Zvláště, pokud se jedná o nějaké detaily a prvotní maskování vám zabralo třeba čtvrt hodiny.

Jak tedy rychle vybrat již zamaskovaná místa? Jednoduše. Podržte klávesu [ CTRL ] a klikněte na náhled některé masky. Tím se do výběru načte obsah této masky. Pokud chcete vybrat více masek najednou, tak podržte i klávesu [ SHIFT ] a klikejte postupně na náhledy všech mask, které chcete sloučit. Tím se bude výběr zvětšovat a zvětšovat. A pokud nyní kliknete na masku nové barvy a použijete zkratku [ ALT + DELETE ], tak se daná oblast zamaskuje. Tím jste si tedy ušetřili spoustu času opětovným maskováním stejných míst.

tipnamaskovani

 

vrstvy

Zamykání vrstev

Zamykání se hodí do mnoha situací. Přesto je ale moc lidí nezná (sám jsem je dlouho ignoroval) a je potřeba je zde uvést. Vrstvy lze zamykat několika způsoby. Zamykací ikonky naleznete v panelu vrstev ihned pod výběrem stylu krytí. Existuje:

 1. Zamknutí úplné – po úplném zamknutí s vrstvou nic nenaděláte, leda byste ji opět odemknuli. Toto je vynikající věc do situací, kdy máte navrchu souboru například nějakou texturu, která vše překrývá a vy byste rádi za pomocí nástroje Posun (s aktivovaným automatickým výběrem) vybírali a manipulovali s vrstvama níže. Pokud vrchní textura zamknutá není, tak kamkoli nástrojem posun kliknete, vždy se vybere právě vrstva textury. Ale pokud ji uzamknete, tak si jí nástroj Posun nevšímá a můžete si volně manipulovat s vrstvama níže.
 2. Zamknutí polohy – vrstva nelze posouvat, ale stále lze upravovat styl krytí, procentuální krytí apod.
 3. Zamknutí obrazových bodů – lze provádět prakticky vše kromě úprav uvnitř obrazu (nejde tedy např. nic retušovat, kreslit do vrstvy apod.)
 4. Zamknutí průhledných bodů – pokud máte ve vrstvě například nějaké přechody do ztracena a zamknete vrstvu tímto způsobem, tak ochráníte průhledné pixely a pokud začnete na vrstvě kreslit jinou barvou, tak se „přichytí“ pouze k původní průhlednosti (pro lepší vysvětlení mrkněte na konec následujícího obrázku).

Zamykani

 

montaz

Sytost bez nástroje

Pokud z nějakého důvodu někdy budete potřebovat posílit sytost a nebudete chtít (nebo nebude možné) použít nástroj Odstín a sytost, existuje ještě jedna cesta.

 1. Vytvořte navrchu novou vrstvu, kterou vyplňte nejsytější Je jedno, o jaký se jedná odstín, důležité je, že vyberete barvu z pravého horního rohu (viz obrázek). Že se jedná o nejsytější možný odstín poznáte tak, že u hodnoty HSB za hodnotou Suvidíte 100%.
 2. Nastavte této vrstvě styl krytí na Sytost. Tím posílíte sytost původního obrazu o 100%. To je obvykle příliš silný efekt, takže je potřeba této vrstvě snížit krytí. Tadá – posílená sytost bez nástroje sytost.

SytostBezNastroje

 

nastroj

Dělení slov

Štvou vás pomlčky v textu? Přejděte do panelu odstavce (Okna > Odstavec), odškrtněte Dělit slova a pomlčky vás už nebudou obtěžovat.

DeleniSlov

 

bonus

Pozadí při zvětšování plátna

Pokud zvětšujete plátno přes nástroj ořez a chcete, aby měla rozšířená oblast průhledné pozadí, odškrtněte v horním panelu políčko [] Odstr. ořezané obr. body. Pokud jej máte naopak zaškrtnuté, tak se vždy pozadí vyplní do barvy, kterou máte nastavenou jako barvu pozadí – obvykle tedy bílou anebo černou barvou.

OrezZvetsovani

 

illustrator

Změna velikosti písma s pomocným tvarem

Potřebujete někdy zmenšit či zvětšit vícero textových vrstev (například několik nadpisů s odstavci) tak, aby se zachoval poměr velikostí původního písma a poměr a proporce všech textových polí? Existuje na to fígl.

 1. Vytvořte poblíž daných textových vrstev jakýkoli tvar, ale musí to být tvar, ne písmo.
 2. Nástrojem výběr vyberte požadované textové vrstvy a navíc i tento vytvořený tvar.
 3. Pomocí klasické transformace výběr zmenšete. Program bude v tuto chvíli vnímat písmo jako vektorové tvary a ne jako znaky. A po puštění transformace je text samozřejmě upravovatelný.

Bez vytvoření tvaru by transformace nefungovala. V základu totiž funguje transformace textu tak, že se zmenšují / zvětšují pouze hranice textových polí a velikost písma zůstává.

ZmensovaniIllu

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero tipů: 39.

 1. Ta zkratka na zoom je dobrá. Občas jsem tenhle zoom zahlédl, ale nevěděl jsem proč a nevěděl jsem, že tam je, jak to funguje a k čemu je to dobré. Myslím, že mi to ušetří dost času a klikání a budu se moc úplně zbavit panelu “Navigátor” 🙂 Koukám, že když držím mezerník a kliknu pravým tlačítkem, tak mi to nabídne velikost “Na celou obrazovku” a “Skutečná velikost” …asi to s tím budu kombinovat.

  Jinak nemusí to být Mezerník + R …ale může to být jakýkoliv písmeno z přiřazené k panelu nástrojů a ten nástroj nesmí být zrovna aktivní. Sice nechápu tu logiku, proč to funguje zrovna takhle, ale to funguje to. 😀

  1. Zajímavý, toho jsem si nevšiml, že to jde i s jinýma klávesama. Já tyhle věci obvykle najdu tak nějak náhodou, překlepem, takže si ten překlep zapíšu a pak se o něj podělím. 🙂 Jj, jak píšeš, je to taková náhrada navigátoru, na ten jsem si osobně nikdy moc nezvykl.

Napsat komentář