Sedmero tipů: 36.

V šestatřicátém sedmeru se naučíme „ručně“ upravovat hodnoty v nastavení, ukážeme si skrytý klenot programu v podobě desítek přednastavených efektů, přenastavíme si velikost a ořez miniatur vrstev, přiblížíme si možnosti a využití slučování viditelnosti, naučíme se posunout střed transformace, osvojíme si projíždění stylů krytí v reálném čase a v Illustratoru se naučíme rychle vkládat text.

zkratka

Jak „ručně“ upravovat hodnoty v jakémkoli nastavení?

Podržte klávesu CTRL a umístěte kurzor nad pole s danou hodnotou (např. velikost písma) a okamžitě uvidíte, že se kurzor změní na ručičku se šipkami vlevo a vpravo. Pokud nyní posunete myš doleva, bude se hodnota snižovat a pokud doprava, bude se zvyšovat.

rucicka

Další způsob je kliknutí na číslo hodnoty a následné scrollování kolečkem vzhůru (zvýšení hodnoty) či dolů (snížení). Stejně tak můžete po kliknutí kurzorem použít šipky nahoru a dolů.

 

efekt

Color lookup – Vyhledání barev

Mezi Vrstvami přizpůsobení se schovává jeden klenot, kterého jsem si dlouho nevšímal, jelikož jsem si myslel, že jde o nějaký nesmysl. 🙂 Jakmile jsem se nad tím ale pozastavil, všiml jsem si, že je to velmi užitečná věc a že lze během pár vteřin na obraz aplikovat zajímavé efekty. Jedná se o tzv. Vyhledání barev, případně v angličtině Color lookup.

Jedná se o konkrétní předdefinované kombinace různých přizpůsobení (např. změna odstínů / křivek / expozice) uložených do jakési tabulky jakožto jeden záznam s určitým názvem. A v přizpůsobení s názvem Vyhledání barev lze tyto záznamy projíždět a vyzkoušet si tak spoustu (dle mě) kvalitních efektů.

Na následujícím náhledu předvedu několik ukázek. Jedná se přibližně o třetinu efektů, který je v nástroji dostupný. Ostatní si projeďte a případně si někam zapište názvy svých favoritů, abyste je mohli kdykoli využít.

ColorLookup

 

vrstvy

Velikost a ořez miniatur

V základu programu jsou tuším nastavené náhledy ikon ve velikosti Střední. Je ale možné tyto náhledy zmenšit i zvětšit. Dále je v základu nastaven ořez náhledů dle velikosti plátna. To znamená, že pokud vrstva zabírá například jen čtvrtinu obrazu, uvidíte v náhledu přesné umístění obrazu a zbytek bude kostičkovaný (průhledný). Lze ale nastavit ořez náhledu dle vrstvy a v takovém případě uvidíte všechny náhledy v plné kráse, ať jsou vůči obrazu jakkoli zmenšené a umístěné.

A jak vzhled náhledů přenastavit? Stačí kliknout pravou myší na kterýkoli náhled a vyskočí nabídka viz níže. Pro srovnání rovnou ukážu, jak jednotlivá nastavení vypadají:

VelikostiIkon

 

montaz

Slučování viditelnosti

Tento tip možná někteří nikdy nevyužijí, jiným se třeba hodí. Spíše než o konkrétní příklad bych jen rád zmínil to, že kdykoli je možné slučovat viditelnost určitých efektů a vrstev.

Co tím myslím: máte například fotografii, nad ní vrstvy přizpůsobení (křivky, mapování na přechod apod.) a rádi byste už pracovali přesně s tím obrazem, co vidíte. Pokud se jedná o obraz pokrývající celé plátno, není problém navrchu vytvořit novou vrstvu a přes [ CTRL + SHIFT + ALT + E ] sloučit vše viditelné. Pokud ale máte tyto efekty aplikované pouze na určitém objektu, který nepokrývá celé plátno, tak na to musíte jít jinak. A to zcela jednoduše:

  1. Vytvořte nad danými efekty novou, prázdnou vrstvu.
  2. Vyberte v panelu vrstev tuto prázdnou vrstvu a vše ostatní, co chcete sjednotit.
  3. Slučte buďto přes pravý klik a Sloučit vrstvy anebo přes zkratku [ CTRL + E ].

Nyní máte vše potřebné v jedné vrstvě a můžete si obraz třeba retušovat anebo jinak upravovat.

Samozřejmě takto čiňte pouze v případě, kdy jste si s efektem na 100% jistí. V opačném případě doporučuji si celý efekt zabalit do skupiny (přes zkratku CTRL + G), vytvořit duplikát skupiny, originál skrýt a sloučit pouze nový duplikát.

SlouceniPrizpiusobeni

Podobným způsobem můžete slučovat i průhlednost, ať už klasickou procentuální, anebo nastavenou přes BlendIf – viz náhled s mrakama níže. Poté stačí tuto vrstvu vzít a kamkoli přesunout a umístit nad jakékoli pozadí a mraky by měly zapadnout. Prakticky ano, v těchto případech není potřeba to slučovat a postačí ponechat snížené krytí tak, jak je, ale tu a tam se hodí sloučit třeba kombinaci většího množství vrstev s různou průhledností do sebe.

BlendIfSlouceni

 

nastroj

Posun středu transformace

Jistě nějaké vrstvy tu a tam natáčíte. V běžném případě je střed otáčení tam, co má být – tedy přesně uprostřed vrstvy. Věděli jste ale, že je možné střed posunout? Kupříkladu přesunout jej do rohu dané vrstvy, takže můžete obraz následně přesně natáčet okolo tohoto bodu? Jednoduše zapněte transformaci (CTRL + T), najeďte kurzorem na ikonku středu, chytněte jej a posuňte kamkoli chcete. Střed může být i mimo hranice vrstvy.

Stejným způsobem můžete i transformovat, např. zmenšovat / zvětšovat objekty vzhledem ke konkrétnímu bodu.

StredTransformace

 

bonus

Projíždění stylů krytí v reálném čase

Zejména při experimentování je často potřeba zkoušet různé styly krytí a vybrat ten, co se vám zdá nejlepší. Je opravdu velká nuda pokaždé kliknout na nabídku a vybrat jiný styl krytí. Je to nevhodné i z toho důvodu, že musíte odvrátit zrak od obrazu a u některých stylů vrstev vlastně ani nezpozorujete rozdíl oproti předchozímu. Tohoto rozdílu byste si ale všimli, kdybyste se mohli soustředit přímo na obraz a překlikávat tam a zpět.

A přesně pro tento případ existují na klávesnici šipky. Nejprve je však potřeba (respektive jinak se mi to nikdy nepodařilo) nejprve kliknout na stávající režim krytí, aby se rozbalila daná nabídka, opětovným kliknutím nabídku schovat a až poté šipkama proklikávat.

SipkyKRYTI

Anebo lze měnit fonty:

SipkyFONT

Stejným způsobem je možné projíždět cokoli uvnitř programu, co obsahuje nějakou nabídku možností seskupených do seznamu.

 

illustrator

Rychlé vkládání textu

Pokud si občas potřebujete do dokumentu vložit např. střípky zadání (abyste nemuseli neustále přepínat mezi programem a mailem), anebo nějaký jiný text, do kterého už nijak nepotřebujete zasahovat, stačí jej pouze zkopírovat z daného zdroje (dokument, web..), přepnout do Illustratoru a vložit přes [ CTRL + V ]. Není potřeba zapínat nástroj Text ani vytvářet textové pole, do kterého text vložíte.

Nevýhoda je jen to, že dané textové vrstvy jsou tak nějak „divné“ a těžko upravitelné, ale pokud do textu zasahovat opravdu nepotřebujete a chcete ho jen mít na očích na plátně, hodí se vám to. Podobně to funguje i u Photoshopu – tam se zase text vloží jako rastr.

VlozeniTextu

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero tipů: 36.

    1. Jj, to taky. To jsem možná už někde zmínil, anebo zmíním v budoucnu ve zkratkách, ale právě to moc nepoužívám, protože jak píšeš, tak to občas nefunguje. Šipky jsem si oblíbil více, jak tady, tak třeba u změny velikosti fontů apod.

Napsat komentář