Sedmero tipů: 35.

V pětatřicátém sedmeru se naučíme zoomovat přes zkratku, kreslit efekt rozptýlených teček, odstraňovat prázdné vrstvy, odstraňovat šum, přepínat mezi odstavcovým a bodovým textem, vytvářet soubory s průhledným pozadím a v Illustratoru se načíme zarovnávat objekty mimo skupinu s objekty izolovanými uvnitř skupiny.

zkratka

Jak zoomovat?

ALT + kolečko myši nahorů = přiblížení

ALT + kolečko myši dolů = oddálení

Pokud přidržíte i klávesu SHIFT, budete zoomovat (cca 10x) rychleji.

 

efekt

Kreslení rozptýlených teček

Tento efekt se hodí do všemožných situací – kreslení ohňostrojů, bokeh efektů, efektů okolo kouzelných hůlek, světlušek.. zkrátka všude možně. Na místě je experimentování s velikostí štětce, stylem krytí a například vnější září či dalšími efekty.

Vše tkví v nastavení štětce:

  1. Přes klávesovou zkratku [ F5 ] anebo přes rozkliknutí v postranním panelu si zobrazme panel Stopa (tedy nastavení štětce).
  2. Na úvodní obrazovce nastavení zvolme velikost okolo 5b (později není problém zvětšit), Tvrdost snížíme na 80% (opět, není problém upravovat a pokud chcete mít efekt ostrý, ponechte 100% a naopak pokud chcete extra jemný, procenta snižte) a nakonec mezery zvýšíme na 420.
  3. Nalevo přepneme do nastavení Dynamika tvaru, kde upravíme Kolísání velikosti na 100% a níže Kolísání úhlu na 100%. Tím zajistíme rozmanitost jak velikosti, tak tvarů daných teček. Pokud ale chcete veškeré tečky dokonale kulaté, nechte Kolísání úhlu na 0%.
  4. Nalevo přepneme do nastavení Rozptyl a nahoře zaškrtneme [] Obě osy a nastavíme hodnotu na 1000%. Níže nastavíme Počítání na 5.
  5. Poté doporučuji štětec uložit přes kliknutí na ikonku v pravém dolním rohu, abyste se k němu mohli kdykoli vrátit a nemuseli vše nastavovat znovu.
  6. Nu a nyní.. kreslete, zkoušejte styly krytí, zkoušejte styly vrstev, kombinujte vrstvy s malými ďubkami a velkými ďubkami atd. Na konec náhledu přikládám názornou ukázku, jak jsem tento efekt využil v nedávné tvorbě svého díla Caveland.

Dubky

 

vrstvy

Odstranění prázdných vrstev

Také občas omylem vytvoříte novou vrstvu, kterou ničím nevyplníte a ona tam „prostě někde je“ a chcete se jí zbavit? Při náročnějších pracích je možné, že jich vznikne celkem hodně. Tyto vrstvy vlastně ničemu ani tak neškodí, ale pokud chcete mít soubor čistý, je fajn, když jsou pryč. Jak je smazat?

Soubor > Skripty > Odstranit všechny prázdné vrstvy

OdstranitPrazdne

 

montaz

Odstranění šumu

Šumu se občas u fotek nevyhneme. Někdy je zašumení takové, že by to nedokázal napravit ani kouzelník. Ale v jiných případech se šumu, alespoň částečně, zbavit jde. Předvedu kombinaci dvou filtrů, které se mi osvědčily na odstraňování šumu jako nejvhodnější.

  1. Přejdeme do Filtr > Šum > Potlačit šum.
  2. Nastavíme hodnoty +- jako na obrázku. Síla: 10, Zachovat detaily: 90%, Redukovat barevný šum: 45%, Zostřit detaily 25% a teď přijde to nejdůležitější – zaškrtnout možnost [] Odstranit artefakty JPEG. Zkuste jej schválně prokliknout a sledovat náhledové okno, jak velký rozdíl se projeví. Ve většině případů je rozdíl opravdu znatelný. (Nejsem si jist, zda tuto možnost mají starší verze programů, při nejhorším nastavíte pouze zmíněné hodnoty a šum se trochu potlačí tak jako tak.)
  3. Přejdeme do Filtr > Šum > Prach a škrábanice.
  4. Nastavíme Poloměr na 1 obr. bod (lze i vyšší hodnotu, ale při těch se obraz již znatelně rozmazává, což není moc žádoucí) a Práh okolo 10 úrovní.

OdstraneniSumu

A zde je animace rozdílu před a po:

PotlacenySum

 

nastroj

Přepínání odstavcového a bodového textu

Přiznám se, že bodový text prakticky nevyužívám a kdykoli na něj narazím např. v zaslaném PSD souboru, tak z toho šílím. Ale jde asi o zvyk. Zmíním jen rozdíly pro ty, co třeba neví, k čemu který druh je:

Bodový text

  • Hodí se pro různé nadpisy a zkrátka jednořádkové texty. Jedná se o nijak neohraničenou textovou vrstvu, která je, dle mě, tak nějak „nepředvídatelná“.
  • Vytvoří se tak, že vyberete nástroj Text a kamkoli kliknete – tím se vytvoří bod (proto bodový text), ke kterému se text zarovnává
  • Pokud kliknete na zarovnání odstavce doleva, text se začne zobrazovat ZA tečkou. Pokud kliknete na zarovnání doprava, text se bude zobrazovat PŘED tečkou. Vycentrování tedy umístí text vystředěně vůči bodu.

Paragrafový text

  • Hodí se zejména pro odstavce, ale osobně jej využívám všude. Jeho výhodou totiž je, je můžete upravovat hranice této textové vrstvy a text je nikdy nepřesáhne. Máte tedy nad vrstvou plnou kontrolu.
  • Vytvoří se tak, že vyberete nástroj Text, kamkoli kliknete, držíte a táhnete libovolným směrem. Tím vytvoříte oblast (kterou je možné dále zvětšovat, zmenšovat či natáčet), ve které bude text uzavřen.
  • Zarovnání doleva zarovná odstavec, kupodivu, k levé hraně boxu; zarovnání doprava k pravému a vycentrování jej vystředí.

Ať už máte jakéhokoli oblíbence, občas se vám může dostat do ruky soubor, kde měl daný grafik oblíbence jiného. Jak se tedy vyhnout nějakému „překopírovávání“ do nové textové vrstvy? Jak snadno mezi těmito druhy textů převádět?

  • Vyberte v panelu vrstev danou textovou vrstvu – funkce totiž nefunguje, když jste uvnitř editace daného textu, je potřeba z ní vyjít.
  • Text > Převést na bodový text anebo Převést na odstavcový text.

OdstavcovyBodovyText

 

bonus

Automaticky průhledný soubor

Pokud vás otravuje neustálé skrývání pozadí anebo jeho mazání, je možnost vytvářet soubory zcela bez pozadí, kdy se okamžitě můžete pustit do práce v připravené průhledné vrstvě. Jednoduše v nastavení vytvářeného souboru přepněte z klasického Obsahu pozadí: Bílá na Průhledná.

AutomatickaPruhlednost

 

illustrator

Izolované zarovnání

Potřebujete občas vybrat (kvůli zarovnání či přebarvení apod.) nějaký objekt mimo skupinu k objektu uvnitř skupiny? Ano, existují chytrá vodítka, ale pokud máte na plátně desítky objektů a vodítka se rozsvěcují prakticky všude, je výběr celkem problémový. Ano, je možné vybírat tyto tvary přes Přímý výběr (klávesová zkratka [ A ]), ovšem opět – pokud máte v dané skupině tvarů mnoho, ještě se navíc různě překrývají apod., může se hodit následující postup:

  • Dvojklikem vstupte do izolace dané skupiny.
  • Vyberte požadovaný objekt a pomocí [ ESC ] vyjděte mimo skupinu.
  • Za držení klávesy [ SHIFT ] vyberte druhý objekt.
  • Nyní máte vybrané oba objekty a je možné je např. zarovnat, přebarvit.

Jak říkám, v běžných případech si člověk vystačí s vodítky anebo s nástrojem přímý výběr, ale třeba se vám znalost této finty také někdy hodí.

IzolaceEscape

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář