V poměrně rozsáhlém čtyřiadvacátém sedmeru se naučíme tvořit jednoduchý sníh, vytvářet vlastní mrakovitý štětec, resetovat nastavení u spuštěných nástrojů, ukládat výběr do alfa kanálu, ukážeme si téměř neznámý typ zostřování, naučíme se nahrávat text do akce a v Illustratoru se naučíme vytvářet vnitřní radius.
Spustili jste například nástroj Křivky a chtěli byste nastavení vyresetovat bez toho, aniž byste museli nástroj znovu zapínat?
Podržte následující klávesy:
CTRL + ALT
Následně se tlačítko [ Zrušit ] změní na [ Obnovit ].
Jednoduchý sníh
Netřeba nijak uvádět, co je to sníh a k čemu je dobrý. 🙂 Jdeme tedy rovnou k věci:
- Vytvořme novou vrstvu a vyplňme ji černou barvou.
- Přejdeme do Filtr > Galerie filtrů > Skica > Rýsovací pero a nastavíme hodnoty Délka tahu: 5, Vyvážení světla/stíny: 95 a Směr tahu: Svislé. (V dřívějších verzí programu by měla být Skica přístupná přímo ve Filtr > Skica.)
- Nyní sníh mírně rozmažeme přes Filtr > Rozostření > Gaussovské rozostření o poloměru 2-3 bodů.
- Vrstvě nastavíme styl krytí na Závoj a umístíme pod ni nějaké pozadí.
- V závislosti na tom, jak hustý chceme sníh, je samozřejmě možné tento proces opakovat, sníh na sebe vrstvit, maskovat a zkoušet nastavovat odlišné hodnoty Rýsovacího pera a rozostření.
Ještě hezčí sníh naleznete v tomto českém tutoriálu: http://www.tutoriarts.cz/rychly-tip-realisticky-padajici-snih-1208
Výběr do alfy
Váš výběr si můžete kdykoli uložit do Alfa kanálu (který následně naleznete v panelu Kanálů). Osobně tuto vychytávku moc nevyužítám a vystačím si s maskama, ale někdy se vám to může hodit.
Postup je jednoduchý:
- Vytvořte libovolný výběr.
- Přejděte do Výběr > Uložit výběr, nějak si ho pojmenujte a uložte.
- Kdykoli vejděte do panelu Kanály a s přidrženou klávesou [ CTRL ] klikněte na miniaturu daného Alfa kanálu. Tím načtete výběr.
Pár připomínek:
- pokud na kanál kliknete tak, že jej vyberete (podbarví se modře a z plátna se vytratí barvy a uvidíte pouze kontrastní černo-bílou masku), je před návratem do panelu vrstev potřeba, abyste klikli na kanál RGB, čímž se navrátí barvy
- pokud kliknete na kanál RGB a barvy budou načervenalé, znamená to, že je váš alfa kanál stále viditelný, tak ho jen skryjte kliknutím na ikonu oka tak, aby zkrátka zůstaly viditelné pouze kanály RGB, Červená, Zelená a Modrá.
Mrakový štětec
Fotek volně využitelných mraků je hromada. Ale někdy to stále není ono a rádi byste si nějaký mrak nakreslili sami. Nebudu se zde zabývat detailním kreslením mraku od píky, nýbrž využití mraku z fotografie a následné uložené do štětce, kterému pak můžete libovolně upravovat dynamiku velikosti, dynamiku úhlu, rozptyl apod. S takovým štětcem pak můžete v rychlosti nakreslit relativně uvěřitelná mračna.
Jdeme tedy na to:
- Najděte fotografii mraku, který má zajímavou texturu a je ohraničen modrým nebem (to proto, abychom získali jasný, konkrétní tvar vytvořený přírodou).
- Přejděte do Výběr > Rozsah barev a jakmile vyskočí okénko, tak se kurzor změní v kapátko, kterým klikněte kamkoli do bílé oblasti mraku. Tím se vyberou veškeré bílé odstíny. Neurčitost zvyšte alespoň na 90 bodů, aby byly okraje výběry hladké.
- Odsouhlaste a klikněte na ikonku masky vrstvy, čímž se zamaskuje náš výběr.
- Jelikož je při vytváření štětce potřeba černá barva v popředí, je nutné bílý mrak invertovat, nejsnáze přes zkratku CTRL + I.
- Nyní je potřeba plátno oříznout (klávesová zkratka C), aby okolo mraku nebylo 1000 pixelů po stranách. S citem tedy ořízněte plátno, aby okolo mraku zůstala decentní vůle.
- Nyní přejděte do Úpravy > Definovat přednastavení stopy a štětec nazvěte a uložte.
- Tím je štětec uložen a najdete ho na konci seznamu štětců a můžete si, jak jsem již zmínil, nastavit vlastnosti štětce v panelu nastavení štětců (zkratka F5) a nakreslit svá první oblaka. 🙂
Jiné zostřování
Tento zostřovací filtr je, dle mě, velmi nešťastně ukryt. Skrývá se totiž pod Filtr > Jiný > Vlastní. Koho by na první pohled napadlo, že půjde o zostřování, že? Sám jsem o něm leta nevěděl, ale nyní ho využívám docela často.
Jak tedy na to:
- Duplikujte původní vrstvu (případně použijte zkratku CTRL + ALT + SHIFT + E pro sloučení všeho viditelného do nové vrstvy)
- Využijte již zmiňovaný Filtr > Jiný > Vlastní.
- Hodnoty nijak nenastavujte, ponechejte je takové, jaké jsou. (Měly by se shodovat s hodnotami na obrázku níže.) Po změně hodnot totiž obraz dělá zvláštní věci.
- Jelikož je ostrost obvykle až absurdně vysoká, je vhodné snížit procentuální krytí této vrstvy. Případně velmi hezkých výsledků se dosáhne, jestliže nastavíte styl krytí například na Měkké světlo. Fotce se dodají jak barvy, tak ostrost.
Sám vlastně nevím, jestli to je primárně zostřovací nástroj, anebo něco úplně jiného. Tak či onak tento filtr využívám relativně často, jelikož s ním (ikdyž záleží na předloze) dosahuji obvykle lepších výsledků, nežli se zaostřováním pomocí Horního propustu.
Text v akci
Nejsem si jist, kolik lidí tento tip využije, ale mně to velmi urychlilo práci. Pro ty, co to ještě neví, tak můžete do Akcí nahrávat nejen určité kroky typu filtrů a úprav, ale i vložení určitého textu do textového pole.
Jak to funguje?
- V panelu vrstev označíte danou textovou vrstvu. (Toto je velmi důležité, nejde nejprve zapnout nahrávání s označenou jinou vrstvou, jelikož pokud byste tak učinili a textovou vrstvu označili poté, bude si Akce pamatovat výběr konkrétní textové vrstvy s konkrétním názvem, která se nemusí vyskytovat v jiném dokumentu a kde by nešla akce využít. Kdežto pokud nejprve vyberete textovou vrstvu, Akce si vše zapamatuje jako práci s aktuální vrstvou, nikoli s vrstvou konkrétního názvu.)
- Zapnete nahrávání akce.
- Kliknete dvojklikem na ikonku vrstvy (čímž vstoupíte do úprav textového pole).
- Nyní něco napíšete a uložíte akci.
Nyní, kdykoli označíte jakoukoli textovou vrstvu (už nemusíte dvojklikat a vstupovat do úprav textového pole) a tuto akci spustíte, vyplní se tím textem, který jste do akce nahráli. Akce si pamatuje i nastavení fontu / stylů / velikosti, ale také i barvy.
Pokud tedy často vkládáte například nějaký textový podpis, či něco podobného, nahrajte si to do Akce a pak namísto psaní anebo kopírování textu pouze stistkněte tlačítko akce (zobrazení tlačítek akcí jsem již zmínil v devátém sedmeru).
Já toto například využívám u newsletterů, kdy vytvořím českou verzi a následně je potřeba slovenská verze. V newsletteru jsou cenovky s českými popisky a jedním z nich je například „prohlédnout si produkt“, což je potřeba změnit na „prezrieť si produkt“, anebo u splátek „anebo měsíčně XX Kč“ na „alebo mesačne XX €“. Pokud bych to měl kopírovat přes CTRL+V, ztratil bych u dlouhých newsletterů zbytečně moc času. Nahrál jsem si tedy akce, kdy stačí danou textovou vrstvu označit, kliknout na tlačítko a text se přepíše. 🙂
Jak říkám, nejsem si jist, kolik z vás to využije, ale pokud i vy máte zakázky, ve kterých se něco takového opakuje, vřele doporučuji si nahrát tyto „textoviny“ do akcí.
Vytvoření vnitřního radiusu
Pokud potřebujete přesně (tedy ne přes žádné filtry a zkoušení, která hodnota je ideální) zaoblit nějaký vnější roh, pravděpodobně sáhnete po kružnici v kombinaci s Cestářem > Rozdělit. Jak ale na vnitřní radiusy?
- „Přilepte“ kružnici tam, kde chcete radius vytvořit.
- Vyberte veškeré potřebné objekty (v našem případě kružnice a tvar, který chceme zaoblit).
- Zvolte Nástroj pro vytváření tvaru (zkratka SHIFT + M).
- Kurzor umístěte do prázdného prostoru mezi kružnicí a tvarem, čímž kurzor zčerná a zobrazí se u něj plusko (zároveň se plocha pod ním mřížkovitě vyšrafuje).
- Klikněte.
- Hotovo – nyní můžete odstranit pomocnou kružnici a nově vytvořený radius sloučit s tvarem původním.
Tomáš Vachuda
Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)
- 600 grafických tipů - 28.4.2020
- Sedmero tipů: 57 - 8.7.2017
- Sedmero tipů: 56 - 10.9.2016