Sedmero tipů: 22.

Ve dvaadvacátém sedmeru se naučíme vytvářet efekt vodní hladiny, aplikovat efekty vrstev přizpůsobení pouze určitým vrstvám, odstraňovat lem okolo vyřezaných fotografií, vybírat barvu štětce přímo na plátně, vysvětlíme si rozdíl mezi krytím a výplní, osvojíme si zkratku na skrývání vodítek či aktivních výběrů a v Illustratoru se naučíme využívat odsazenou cestu.

zkratka

CTRL + H

Tato zkratka skryje vodítka a/nebo aktivní výběr. Skvělé v případě, že potřebujete např. nějaký kus obrazu vyříznout, ale ruší vás „pochodující mravenci“ na okrajích výběru. Tím, že tuto zkratku použijete, zneviditelníte výběr, ale přesto bude stále aktivní. Totéž je možné použít i při transformacích.

 

efekt

Rychlá voda

Dnes si ukážeme, jak snadno a rychle vytvořit efekt vodní hladiny. Jdem rovnou na věc.

  1. Klávesou [ D ] nastavíme základní barvy popředí a pozadí (černá a bílá).
  2. Použijeme Filtr > Vykreslení > Oblaka.
  3. Nyní použijeme Filtr > Rozostření > Rozmáznutí a nastavíme Úhel 0° a Vzdálenost 300 obrazových bodů.
  4. Za pomocí zkratky [ CTRL + L ] vejdeme do úprav Úrovní a (doufám) známým způsobem přesuneme levý i pravý posuvník tak, aby ohraničovaly (plus mínus) „černou oblast“. Věřím, že to bude pochopitelné z obrázku.
  5. Přes Filtr > Galerie filtrů (případně ve starších verzích by mělo být možné jej vybrat rovnou přes Filtr > Skica) nalezneme ve skupině Skica filtr Chróm. Tomu nastavíme Detaily 0 a Hladkost 10 a odsouhlasíme.
  6. Pod tuto vrstvu vytvoříme vrstvu, kterou vyplníme modrou barvou či barevným přechodem. To bude náš „vodní základ“.
  7. Vrchní, pochrómované vrstě nastavíme styl krytí Tvrdé světlo.

Tento efekt není zcela dokonalý a liší se prakticky pokaždé, díky rozmanitosti a nepředvídatelnosti efektu Oblaka, ale pokud budete někdy potřebovat rychle vytvořit efekt vodní hladiny bez fotografie, toto může být jedna z cest.

RychlaVoda

 

vrstvy

 

Vrstvy přizpůsobení ve skupině

Existuje více cest, jak vyřešit následující problém, ale toto řešení mi přijde nejrychlejší a nejpřehlednější.

O jaký problém se jedná? Mějme například nějaké pozadí a nad ním objekt, který se k pozadí nehodí ať už barevně, kontrastně, či jinak a chceme tuto vrstvu tedy doupravit. A abychom do budoucna získali možnost se k těmto úpravám vrátit, tak chceme provést nedestruktivní úpravy přes známé Vrstvy přizpůsobení (úprava křivek / expozice / živosti.. atd.).

Jenže, pokud nad danou vrstvou vytvoříme Vrstvy přizpůsobení, tak se efekty přenesou nejen na daný objekt (či objekty), ale i na vše pod ním – tedy i na pozadí. A my pozadí už měnit nechceme. Co s tím? Jednoduché řešení.

  1. Vyberte všechny vrstvy přizpůsobení a zároveň i všechny vrstvy, které chcete, aby tyto efekty ovlivnily.
  2. Použijte zkratku CTRL + G, čímž vše přesunete do nové skupiny.
  3. Stále se nic neděje, já vím. 🙂 Je totiž potřeba změnit styl krytí skupiny. V základu je totiž nastaveno Beze změny, což je špatně. Je potřeba nastavit styl Normální.

Hotovo. Takto se efekty aplikují pouze na vrstvy (respektive jinak řečeno na všechny neprůhledné pixely) uvnitř skupiny. Toto je vynikající při náročnějších montážích, kdy máte pozadí, střed a popředí a chcete upravovat vrstvy ve střední části či v popředí bez toho, abyste zasahovali do ostatních částí. Tak vše jednoduše seskupíte a úpravy provádíte v rámci skupin. V těch skupinách samozřejmě můžete mít další podskupiny s jednotlivými objekty a tak dále.. Zkrátka co je uvnitř skupiny, to se počítá. Co je mimo, tam se efekt neaplikuje.

PrizpusobeniNormalni

 

montaz

Odstranit lem

Máte někdy, po výřezu, po okraji vrstvy jakési „špinavé okraje“? Nejčastěji vznikají při výřezech, kdy se objekt vyskytuje oproti kontrastnímu pozadí. Pokud vyřezáváte objekty ručně a s velkou vůlí po jejich obvodu, tak se to obvykle nestává. Pokud ale využíváte například Kouzelnou hůlku anebo Rychlý výběr a ruční vyřezávání nepřipadá v úvahu (například stromy, hory s mnoha detaily po okrajích apod.), tak tyto špinavé okraje vznikají.

Pro tyto případy existuje nástroj Vrstva > Podklad > Odstranit lem. Nutno dodat, že je občas potřeba si pohrát s nastavením šířky, ale u montáží prakticky vždy využívám hodnoty 1-3 a v 99% se okraje očistí tak, jak si představuji.

odstranitlem

 

nastroj

 

Výběr barvy štětce přímo na plátně

Připadá vám občas zdlouhavé kliknout na barvu popředí, vybrat barvu a až poté malovat? Nešlo by zkrátka vzít štětec, kreslit a když je potřeba, tak bez klikání na barvu popředí vybrat jinou barvu? Samozřejmě, že šlo. 🙂

Vezměte do ruky nástroj štětec a za držení kláves ALT + SHIFT klikněte a držte pravé tlačítko myši. Vyskočí vám ihned výběr barvy. 🙂

StetecVyberBarvyPokud by vám tato vychytávka nefungovala, pravděpodobně budete muset vejít do nastavení přes CTRL + ALT + K do sekce Výkon a zapnout [] Používat grafický procesor.

PouzivatGrafickyProcesor

 

bonus

Krytí vs. výplň

Pro někoho základ, pro někoho stále záhada. Jiste tyto pojmy znáte, vídáte je u každé vrstvy hned vedle nastavení stylu krytí (Normální / Závoj / Překrýt atd.). Jaký je ale mezi nimi rozdíl?

Krytí – jedná se o celkové krytí vrstvy a to i včetně veškerých efektů (např. obrysů, vržených stínů apod.)

Výplň – jedná se pouze o krytí základní vrstvy a veškerým efektům zůstává 100% krytí.

Toť vše, to je ten záhadný rozdíl. 🙂 Povětšinou si hraju hlavně s krytím, ale pokud potřebuji vytvořit například „neviditelný tvar“, kterému chci přidat vržený stín, obrys, či cokoli jiného, tak zkrátka vytvořím tvar, nastavím výplň na 0% a jdu si hrát se stylem vrstvy.

/// Doplněno 23.4.2016 – Jak jsem postupem času zjistil, výplň je daleko zajímavější, než jsem tušil. Magičnost výplně jsem zmínil ve 3. tipu v tomto článku: https://graficketipy.cz/sedmero-vrstev-4/

KrytiVypln

illustrator

Odsazená cesta

Ne vždy dopadnou obrysy tak, jak byste si představovali a ne vždy je nálada a čas obrysy převádět na tvary, abyste mohli větší tvar (tedy s obrysem) upravovat. Možná vás napadne obrysy vynechat a základní tvar duplikovat a ručně zvětšit a následně umístit pod základní tvar. Ano, například u kružnice anebo čtverce se to podaří a větší tvar bude dokonalá zvětšenina původního tvaru. U složitějších tvarů bude však „obrys“ v určitých místech tlustší a jinde tenčí. Zkrátka to chce jiné řešení…

K tomuto slouží tzv. Odsazená cesta (Offset path v anglické verzi). Stačí vybrat požadovaný tvar, přejít do Objekt > Cesta > Odsazená cesta a nastavit tlouštku a styl (ostré, oblé, zkosené). Po odsouhlasení se danému tvaru, ať je jakkoli složitý, přidá po celém obvodu stejná tlouštka navíc a okamžitě máte nový tvar, který můžete dále upravovat.

Tento nástroj se využívá například pro vytváření plastických efektů. Odsadit můžete totiž jak kladnou hodnotou (tzn. přidání obrysu), anebo zápornou hodnotou (vytvoří se tvar odsazený uvnitř původního tvaru).

OdsazenaCesta

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero tipů: 22.

  1. Dneska dobrý tipy.
    +3 body za Vrstvy přizpůsobení ve skupině, Odstranění lemu a za Výběr barvy 🙂
    Fungují i v CS5

    Ty vrstvy jsem zatím vždycky řešil ořezovou maskou vrstvy nebo klasickými maskami vrstvy. Nejsem si jistý, jestli v CS6 nejde i udělat ořezovou masku vrstvy na celou skupinu vrstev.

    Ten výběr barvy jsem zkoušel přes program http://millionart.deviantart.com/art/Adobe-Photoshop-assistant-160950828 , ale nevěděl jsem, že je to vestavěná funkce Photoshopu (mimochodem s tím programem je míchání použitelnější/přesnější)

    1. Díky, to moc rád slyším. 🙂 To přizpůsobení ve skupině jsem v CS5 myslím nezaznamenal (nebo si to nepamatuji, mám za to, že tam nešlo nastavovat styl krytí u skupin). Ale pokud to tam je, tak to je fajn.

      Jinak pokud jde o jednu upravovanou vrstvu, tak jde vrstva přizpůsobení “clipnout” buďto přes takovou ikonku (v okně daného přizpůsobení), anebo klasicky přes ALT + klik mezi vrstvu přizpůsobení a tu vrstvu pod tím (a samozřejmě jde takto clipnout více vrstev úprav najednou).

      Ale pokud jde o úpravu více vrstev, tak jsem vyhodnotil toto jako jediné rozumné řešení. Dříve jsem vždy skryl vše kromě vrstev, které jsem chtěl upravit, pak do nové vrstvy sloučil vše viditelné a dle této vrstvy zamaskoval skupinu s vrstvama přizpůsobení.. A přemaskovával vždy, když přibyl nějaký objekt.. byla to hrůza. 🙂

      Co se týče toho prográmku, tak jsem jej nezkoušel. Popravdě tento výběr barvy ani tolik nevyužívám, protože jsem si ho všiml až moc pozdě a jsem zvyklý klikat na barvy popředí / pozadí. Takže to využívám jen málokdy. Jinak obecně jsem si odvykl do PS přidávat pluginy (výjimkou je jen nějaký ten plugin na tvorbu gridů) a prográmky a štětce a já nevím co. Snažím se to držet co nejčistší a se vším si nějak poradit v rámci programu sám. 🙂

Napsat komentář