Sedmero tipů: 19.

V devatenáctém sedmeru se naučíme vytvářet efekt zvaný Tilt-shift, naučíme se oživovat barvy bez barevných artefaktů, používat mnoha lidmi zapovězený numerický enter, obracet pořadí vrstev, vytvářet vlastní vzorky, předvedeme si správné zmenšování vzorků a v Illustratoru si osvojíme zkratky na prohození barvy obrysu a výplně.

zkratka

Jak „potvrzujete“ upravené textové pole? Také, jako já dříve, vybíráte např. nástroj výběr a kliknete někam mimo? Existuje ještě jiné řešení:

Numerický ENTER

Tento Enter se totiž chová trochu jinak. Jistě půjde využít i v jiných situacích, které mě teď z hlavy nenapadnou, ale pamatujte si, že když budete potřebovat něco potvrdit a víte, že klasický Enter udělá něco, co nechcete (např. u toho textu odřádkování), použijte numerický enter.

efekt

Tilt-shift

Další oblíbený efekt: tilt-shift. Jedná se o efekt, kdy nabudíme miniaturní dojem určité části scény, jakoby se jednalo o nějaký model, či něco podobného. Tento efekt je nejúčinější u scén focených shora. Postup je, jako vždy, jednoduchý.

  1. Otevřeme si fotografii a duplikujeme ji.
  2. Na duplikát použijeme Filtr > Rozostření > Rozostření objektivu (Lens blur) a v nastavení zaškrtneme možnost [] PřesnějšíPoloměr změníme na +- 20 (záleží na velikosti fotografie).
  3. Vrstvu zamaskujeme ve vybraném místě buďto velkým měkkým štětcem, anebo ještě lépe – zrcadlovým přechodem (viz obrázek).
  4. Jelikož miniaturní modely či figurky jsou vždy tak nějak sytější a kontrastnější, nežli je realita, tak přidáme vrstvu přizpůsobení Křivky a Odstín a sytost. U křivek mírně posílíme kontrast známým způsobem a v druhém přizpůsobení znatelně posílíme sytost alespoň na +50.

TiltShiftPostup

vrstvy

Obrácení pořadí vrstev

Možná se vám někdy stalo, že jste měli nad sebou desítky vrstev v určitém pořadí, ale potřebovali jste je mít v pořadí opačném (např. nějaká zpáteční animace). Takže jediné, co vám zbývalo, bylo to nějak přeorganizovat ručně a padly u toho zajisté minimálně tři velmi kreativní nadávky. Jde to však vyřešit snadněji, daleko snadněji.

  1. V panelu vrstev podbarvěte ty vrstvy, které chcete prohodit. Pokud chcete začlenit i vrstvu pozadí, je nutné ji nejprve převést na klasickou vrstvu za držení klávesy [ ALT ] a dvojkliku na ní.
  2. A nyní již jen: Vrstva > Uspořádat > Obrátit

Obratit

montaz

Živost místo sytosti

Ano, uvědomuji si, že jsem v dnešním efektu využil nástroj Sytost, ovšem u tilt-shiftu je efektivnější právě tato cesta. Ve většině zbylých případů je však vhodnější využít nástroj živost. Proč? Při sytosti vznikají často ošklivé artefakty. Sytost totiž nezajímá, jak je která stávající barva sytá, zkrátka každému pixelu přidá zvolenou sytost. Živost však bere ohled na již syté barvy a ty opravdu syté nechá prakticky nedotčené, středně syté barvy už trochu zasytí a málo syté zasytí hodně. Vnímejte tedy nástroj Živost jako inteligentnější variantu Odstínu a sytosti.

Na následujícím obrázku je ukázka přepálené sytosti vs. přepálené živosti. Přestože je druhý obrázek až moc „živý“, vše je tak nějak vyvážené a hlavně nikde nevznikly podivné barevné artefakty, jako u prvního obrázku (všimněte si horní přepálené modré a vzniklých hnedých skvrn na vlnách).

SytostZivost

nastroj

Tvorba vzorků

Každý z nás asi objevil ve stylu vrstev možnost Překrytí vzorkem a nalezl některé ze základních vzorků Photoshopu. Jak ovšem vytvořit vlastní vzorek? Například vzorek z fotografie? Je to snadné.

  1. Otevřeme si vybranou fotografii.
  2. Přejdeme do Filtr > Jiný > Posun. Zde se automaticky přednastaví nějaké ideální hodnoty. Tento filtr provede to, že jakoby rozdělí obraz na 4 části, které na plátně posune. Pravý dolní roh posune do levého horního rohu, pravý horní roh do levého dolního rohu atd. Díky tomuto filtru uvidíme, jak k sobě „sedí“ okraje.
  3. Po použití filtru v obraze uvidíme svislou a vodorovnou linii (cca ve středu plátna), kde se zmíněné okraje spojují. Tato místa je nutná zaretušovat pomocí klonovacího razítka [ S ]. Ideální je zvolit křídový štětec – viz náhled.
  4. Jakmile je vše zaretušováno a jsme s texturou spokojení, vytvoříme vzorek přes Úpravy > Definovat vzorek. Nějak si ho nazveme a odsouhlasíme.
  5. Nyní již můžeme kdykoli vytvořit vrstvu a přidat jí styl Překrytí vzorkem.

textura-postup

bonus

Zmenšování vzorků

Ať už jste si vytvořili vlastní vzorek (texturu), anebo jste nějaký stáhli z internetu, přijde dříve či později chvíle, kdy nebude velikost vzorku vhodná pro použití na dané vrstvě a bude potřeba ji zmenšit (zvětšování neuvádím, jelikož jakékoli zvětšení přináší rozmazání, takže předpokládám, že máte daný vzorek v dostatečné kvalitě).

Budete tedy nuceni zadat nějaké konkrétní procento, anebo posouvat posuvníkem. Ovšem, jak si mnozí jistě všimnou, textury někdy vypadají podivně a rozmazaně, přestože logika říká, že pokud se něco zmenšuje, tak by se přeci nic rozmazávat nemělo. V čem tkví problém? To vážně nevím. 🙂 Vím ale to, jak se problémům vyhnout. Při zmenšování je třeba nastavit některé z těchto procent:

100%, 50%, 25%, 10%, 5%, 2%, 1%

U těchto hodnot bude textura ostrá a neporušená.

textura-procenta

illustrator

Prohození barvy obrysu a výplně

SHIFT + X

ObrysAI

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero tipů: 19.

  1. Díky za tip na tvorbu vzorků. Tohle jsem dělal dřív zbytečně složitě.

    Jinak k tomu rozostření bych doplnil, aktuální verze CC má nové nástroje pro rozostření.
    https://helpx.adobe.com/photoshop/how-to/add-motion-blur-effects.html

    Metodu, kterou uvádíš, jsem taky používal, ale problém je v tom, že tam kde jsem měl vidět např. 50% ostré vrstvy a 50% rozmazané vrstvy jsem viděl něco jako ostrý objekt s “mlhou/oparem” okolo sebe… což by foták, takhle neudělal 🙂

    1. Není zač. Vždy mě potěší, když i někoho zkušeného naučím něco nového. 🙂

      Jj, CC má vynikající blur efekty. Osobně jsem je neměl šanci odzkoušet, ale z videí je znám. Toto je takový ten základní postup, co se předává už snad od prvních verzí Photoshopu. 🙂 Máš pravdu, občas to vypadá jako nějaký opar.. ale jindy se to celkem vyvede.

Napsat komentář