V sedmnáctém sedmeru se naučíme vytvářet Bokeh efekt, ukážeme si, jak na maskování přesvětlených fotografií, naučíme se lépe pracovat s výběry, naučíme se zkratku na znovuvybrání předchozího výběru, ukážeme si vkládání Lorem Ipsum do textových vrstev, naučíme se lépe nastavovat kerning a ukážeme si, jak vytvářet tvary konkrétní velikosti jak v Illustratoru, tak ve Photoshopu.
Jak „znovuvybrat“ předchozí výběr, který jste si třeba nechtěně odklikli?
CTRL + SHIFT + D
Bokeh
Tento efekt jste asi viděli všichni. Jak jej ale vytvořit ve Photoshopu? Mnoho lidí obvykle sáhne po volně stažitelných texturách, ale přitom lze relativně rychle vytvořit svůj vlastní Bokeh za pomocí štětce a pár filtrů. Přejdu tedy rovnou k postupu.
- Vytvoříme nový soubor o velikosti 500×500 px.
- V tomto souboru vytvoříme tvar kruhu (držením klávesy [ SHIFT ] zajistíme, že budeme tvořit dokonalou kružnici a nikoli šišatou elipsu).
- Této vrstvě (tvaru) nastavíme Výplň na 50%.
- Ve stylu vrstvy přidáme Tah o síle 10px a umístění Uvnitř.
- Tento výsledek uložíme jako štětec přes Úpravy > Definovat přednastavení stopy.
- Založíme nový dokument a pozadí pokryjeme tmavým, decentním kruhovým přechodem. Odstín je samozřejmě možné dodatečně doupravit.
- Nyní otevřeme nastavení štětce [ F5 ], najdeme na konci seznamu náš nový štětec.
- Nastavíme mu 150% mezery.
- V Dynamice tvaru nastavíme 100% kolísání velikosti a 1% minimální průměr.
- V Rozptylu nastavíme 1000% rozptyl a Počítání 1.
- V Převodu nastavíme Kolísání krytí i Kolísání hustoty na 100%.
- Vytvoříme novou vrstvu nad pozadím, nastavíme jí styl krytí na Překrýt, nastavíme so do popředí bílou barvu a začneme kreslit naším štětcem.
- Pokreslíme +- celé plátno a použijeme Filtr > Rozostření > Gaussovské rozostření s hodnotou ideálně v rozmezí 5-15px. Tím vytvoříme rozmazané a vzdálené pozadí. Pokud by bylo moc výrazné, snížíme Krytí na 40%.
- Nyní vytvoříme ještě jednu vrstvu, styl krytí opět Překrýt a nakreslíme další Bokeh efekt, který bude v popředí.
- Nyní můžeme navrchu vytvořit další efekty, jako například překrytí barevným přechodem s nastavaným stylem krytí na Odstín, anebo různé vrstvy přizpůsobení (např. křivky, živost či mapování na přechod). To už ponechám vaší kreativitě. 🙂
Lepší výběry
Podíl výběrů, součet výběrů, průnik výběrů.. znáte? Pokud ne, naučte se tyto vychytávky využívat. Postup? Vytvořte první výběr, ponechte jej aktivní a nyní podržte buďto klávesu [ ALT ] = odečet, [ SHIFT ] = součet anebo obě klávesy najednou = průnik. Za držení těchto kláves znovu klikněte a táhnutím proveďte nový výběr. Tímto způsobem můžete odečítat, přičítat a pronikat desítky výběrů.
Kontrastní maskování
Maskujete občas bílé objekty na bílém pozadí? Nástroje Magická hůlka i Rychlý výběr jsou nepoužitelné? Vytvořte si nad maskovanou vrstvu Vrstvu přizpůsobení – Křivky a táhněte střed křivky do pravého dolního rohu. Dřív nebo později se začnou objevovat hrany. Nyní můžete vejít do původní vrstvy, vytvořit masku a maskovat. Jakmile budete s maskou spokojeni, Vrstvu přizpůsobení skryjte.
V některých případech úprava křivek zafunguje tak skvěle (jako třeba na našem obrázku), že je možné na to jít snažší cestou – přes zkratku [ CTRL + ALT + SHIFT + E ] sloužit vše viditelné a poté klasicky využít Kouzelnou hůlku či Rychlý výběr na této vrstvě, poté s aktivním výběrem tuto vrstvu skrýt, označit původní vrstvu a kliknout na přidání masky vrstvy (což vrstvu zamaskuje dle aktivního výběru). V jiných případech to bohužel tak efektivní není a pokud je fotka přepálená, tak bude mít objekt stále některé části bílé. Ale bude jich znatelně méně, nežli před změnou křivek a při maskování nám to velmi pomůže.
Lorem Ipsum
Pokud občas potřebujete vyplnit obsah nějakým textem, pravděpodobně sáhnete po Lorem Ipsum. Na internetu je mnoho generátorů, ale internet už od CS6 verze nepotřebujeme – možnost vložení tohoto dummy textu je totiž přímo v programu: Text > Vložit Lorem Ipsum.
Jedinou vadou na kráse je, že první věta začíná „This is Photoshop’s version of Lorem Ipsum“, takže aby to vypadalo „profesionálně“, je nutné odmazat úvodní anglický text a ponechat pouze latinskou část.
Lepší kerning
Ať už pracujete ve Photoshopu či Illustratoru, v panelu text naleznete v nastavení mezer mezi písmeny (kerning) možnosti Metrické a Optické. Některé fonty jsou „stavěné“ tak, že jsou výsledné mezery vyváženější za použití metrických hodnot – například většina ručně psaných google fontů je vytvořena tak, aby na sebe při nastavení metrickém znaky plynule navazovaly. Ovšem ve většině zbylých případů dosáhnete lepších výsledků, pokud přepnete na Optické.
Osobně využívám nastavení Optické prakticky vždy. Nenabádám vás ale k tomu, abyste jej využívali, jen vás nabádám k tomu, abyste u každého fontu vyzkoušeli přepnout z Metrického na Optické nastavení a posoudili, který výsledek působí lépe.
Velikost tvarů
Tvary jako obdélníky či kružnice asi vytváříme neustále. Všichni víme, že stačí kliknout a táhnout (případně držet klávesové zkratky na udržení proporcí či soustřednosti) a tím tvar vytvoříme. Ale co když jenom klikneme? Vyskočí nám ihned tabulka s nastavením rozměrů v aktuálních jednotkách (mm, px apod.). Pokud vytváříte „volnou“ grafiku, kde o velikosti nejde, tak to asi nevyužijete. Pokud ale potřebujete prvek specificky široký, specificky vysoký, anebo obojí najednou, tato možnost se hodí.
Funguje i ve Photoshopu.
Tomáš Vachuda
Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)
- 600 grafických tipů - 28.4.2020
- Sedmero tipů: 57 - 8.7.2017
- Sedmero tipů: 56 - 10.9.2016