V šesnáctém sedmeru se naučíme maskovat dle textur, retušovat za pomocí tzv. „Inverted High Pass“ techniky, naučíme se přesouvat vrstvy na stejná místa do druhého dokumentu, měnit jednotky u měřítek, vytvářet vrstvu pod aktivní vrstvu a ukážeme si zkatku na zeslabení právě použitého efektu a nakonec si předvedeme kouzelnou klávesu v Illustratoru.
Zeslabení
Jak „zeslabit“ předchozí filtr či přizpůsobení? Odpovědí je tzv. Fade a spustíte ho buďto přes panel Úpravy > Zeslabit, anebo následující zkratkou:
CTRL + SHIFT + F
Přenos textury do masky
Občas možná narazíte na zajímavě a komplikovaně zamaskovaný objekt. Jak se takovýto efekt tvoří? Pomohou nám k tomu kanály. V minulém sedmeru jsme s nimi již pracovali a tento postup se od minulého prakticky liší jen v tom, že nyní kanál využijeme ihned jako masku a tuto masku mírně upravíme.
- Otevřeme fotografii a vložíme nad ni texturu, fraktál, či cokoli, dle čeho chceme naši fotografii zamaskovat. Je nutné, aby šlo o nějaký kontrastní tvar – ideálně něco světlého na tmavém pozadí či naopak. Pamatujte na princip masky – černá dané místo skryje, bílá dané místo zobrazí.
- Vejdeme do panelu Kanály a postupným priklikáním nalezneme nejkontrastnější kanál (tedy ten, který má největší rozsah světel a stínů) – v mém případě to byl modrý kanál.
- Již známým způsobem podržíme klávesu [ CTRL ] a klikneme na miniaturu tohoto kanálu. Následně klikneme na miniaturu RGB pro zobrazení všech kanálů a vrátíme se do panelu Vrstvy.
- Skryjeme naši texturu, označíme si naši původní vrstvu a klikneme na ikonku vytvoření masky – tím se vybraný kanál aplikuje do masky.
- Obvykle není výsledek dokonalý – buďto není skoro nic vidět (maska je moc silná), anebo je toho vidět až moc (maska je slabá). Je tedy potřeba kliknout levou myší na miniaturu masky a následně sepnout nástroj Křivky [ CTRL + M ] a upravit je dle uvážení.
- Pokud by někde i tak zůstala „špína“, stačí vzít štětec a místo zamaskovat ručně.
Jak vytvořit novou vrstvu POD aktivní vrstvu? Při kliknutí na ikonu nové vrstvy podržte klávesu CTRL.
„Inverted High Pass“
Neboli invertovaný horní propust. Jedná se o jednu z metod retušování, která je dost oblíbená u profesionálů. Je asi zbytečné to dále rozvádět, pustíme se rovnou do postupu:
- Duplikujeme základní fotografii a invertujeme barvy pomocí zkratky [ CTRL + I ]
- Tomuto inverznímu duplikátu nastavíme styl krytí na Lineární svetlo (Linear light) a procentuální krytí snížíme na 50%. Tímto nám vznikne na plátně celistvá, šedá plocha.
- Použijeme Filtr > Horní propust s poloměrem dle velikosti fotografie. Ideální je velikost okolo 3 px.
- Vytvoříme této vrstvě masku a zobrazíme ji pouze tam, kde chceme fotografii retušovat.
- Pokud budeme chtít trochu navýšit detaily, jinými slovy pokud budeme chtít retuš trochu zostřit, tak na náš duplikát použijeme, paradoxně, Filtr > Gaussovské rozostření. Čím větší hodnota, tím více detailů se nám vrátí. Při nastavení hodnoty okolo 1 px se nám vrátí část textury kůže a zároveň zůstane efekt „vyretušovanosti“. Tato hodnota je tedy ideální a doporučuji ji využívat.
Přesun mezi stejně velkými dokumenty na stejné místo
Posledně jsme si ukázali klasický přesun přes nástroj Přesun (V) u jednoho objektu. Lze ale přesouvat více vrstev či skupin najednou. Jednoduše je podbarvěte v panelu vrstev, chytněte a táhněte do okna nového dokumentu.
Pokud máte dva stejně veliké dokumenty a chcete u nich mít například stejnou hlavičku, stačí jednoduše vybrat vrstvy v jednom dokumentu a za držení klávesy SHIFT je přetáhnout do druhého dokumentu. Vrstvy se automaticky zarovnají na stejné místo, kde byly v předchozím dokumentu.
Pokud přesouváte se SHIFTem mezi různě velkými dokumenty, vrstvy se umístí přesně do středu plátna.
Změna jednotek měřítka
Někdo pracuje intuitivně a žádné pravítko nepotřebuje.Ovšem někdy se měřítko / pravítko hodí a osobně si bez něj již nedovedu práci představit. Pokud jste jej nikdy nezkusili, použijte klávesovou zkratku CTRL + R pro jejich zobrazení.
Jesliže střídáte práci pro web a pro tisk, potřebujete přepínat mezi jednotkami obrazových bodů a (obvykle) milimetrů. Není třeba kvůli tomu vstupovat do přednastavení programu a měnit jednotky zde. Stačí pouze pravou myší kliknout kamkoli na vodorovné či svislé pravítko ohraničující okno dokumentu a vybrat jednotky zde.
Kouzelná klávesa
Když vám řeknu, že následující tvary jsou otázkou maximálně dvou vteřin, budete mi věřit? Zkuste si vzít jakýkoli nástroj tvaru či čáry, klikněte na plátno a nepouštějte. Namísto toho pohybujte myší všude možně okolo. Že se nic neděje? Pravda, aby se něco dělo, je při tom nutné držet kouzelnou klávesu. A jaká že je to klávesa?
~
Snad ji na klávesnici najdete. 🙂 Toť vše. Zkuste a uvidíte.
Tomáš Vachuda
Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)
- 600 grafických tipů - 28.4.2020
- Sedmero tipů: 57 - 8.7.2017
- Sedmero tipů: 56 - 10.9.2016