Sedmero tipů: 16.

V šesnáctém sedmeru se naučíme maskovat dle textur, retušovat za pomocí tzv. „Inverted High Pass“ techniky, naučíme se přesouvat vrstvy na stejná místa do druhého dokumentu, měnit jednotky u měřítek, vytvářet vrstvu pod aktivní vrstvu a ukážeme si zkatku na zeslabení právě použitého efektu a nakonec si předvedeme kouzelnou klávesu v Illustratoru.

zkratkaZeslabení

Jak „zeslabit“ předchozí filtr či přizpůsobení? Odpovědí je tzv. Fade a spustíte ho buďto přes panel Úpravy > Zeslabit, anebo následující zkratkou:

CTRL + SHIFT + F

efekt

Přenos textury do masky

Občas možná narazíte na zajímavě a komplikovaně zamaskovaný objekt. Jak se takovýto efekt tvoří? Pomohou nám k tomu kanály. V minulém sedmeru jsme s nimi již pracovali a tento postup se od minulého prakticky liší jen v tom, že nyní kanál využijeme ihned jako masku a tuto masku mírně upravíme.

 1. Otevřeme fotografii a vložíme nad ni texturu, fraktál, či cokoli, dle čeho chceme naši fotografii zamaskovat. Je nutné, aby šlo o nějaký kontrastní tvar – ideálně něco světlého na tmavém pozadí či naopak. Pamatujte na princip masky – černá dané místo skryje, bílá dané místo zobrazí.
 2. Vejdeme do panelu Kanály a postupným priklikáním nalezneme nejkontrastnější kanál (tedy ten, který má největší rozsah světel a stínů) – v mém případě to byl modrý kanál.
 3. Již známým způsobem podržíme klávesu [ CTRL ] a klikneme na miniaturu tohoto kanálu. Následně klikneme na miniaturu RGB pro zobrazení všech kanálů a vrátíme se do panelu Vrstvy.
 4. Skryjeme naši texturu, označíme si naši původní vrstvu a klikneme na ikonku vytvoření masky – tím se vybraný kanál aplikuje do masky.
 5. Obvykle není výsledek dokonalý – buďto není skoro nic vidět (maska je moc silná), anebo je toho vidět až moc (maska je slabá). Je tedy potřeba kliknout levou myší na miniaturu masky a následně sepnout nástroj Křivky [ CTRL + M ] a upravit je dle uvážení.
 6. Pokud by někde i tak zůstala „špína“, stačí vzít štětec a místo zamaskovat ručně.

postup-textura-maska

vrstvy

Jak vytvořit novou vrstvu POD aktivní vrstvu? Při kliknutí na ikonu nové vrstvy podržte klávesu CTRL.

 

montaz

„Inverted High Pass“

Neboli invertovaný horní propust. Jedná se o jednu z metod retušování, která je dost oblíbená u profesionálů. Je asi zbytečné to dále rozvádět, pustíme se rovnou do postupu:

 1. Duplikujeme základní fotografii a invertujeme barvy pomocí zkratky [ CTRL + I ]
 2. Tomuto inverznímu duplikátu nastavíme styl krytí na Lineární svetlo (Linear light) a procentuální krytí snížíme na 50%. Tímto nám vznikne na plátně celistvá, šedá plocha.
 3. Použijeme Filtr > Horní propust s poloměrem dle velikosti fotografie. Ideální je velikost okolo 3 px.
 4. Vytvoříme této vrstvě masku a zobrazíme ji pouze tam, kde chceme fotografii retušovat.
 5. Pokud budeme chtít trochu navýšit detaily, jinými slovy pokud budeme chtít retuš trochu zostřit, tak na náš duplikát použijeme, paradoxně, Filtr > Gaussovské rozostření. Čím větší hodnota, tím více detailů se nám vrátí. Při nastavení hodnoty okolo 1 px se nám vrátí část textury kůže a zároveň zůstane efekt „vyretušovanosti“. Tato hodnota je tedy ideální a doporučuji ji využívat.

inverted-high-pass

nastroj

Přesun mezi stejně velkými dokumenty na stejné místo

Posledně jsme si ukázali klasický přesun přes nástroj Přesun (V) u jednoho objektu. Lze ale přesouvat více vrstev či skupin najednou. Jednoduše je podbarvěte v panelu vrstev, chytněte a táhněte do okna nového dokumentu.

Pokud máte dva stejně veliké dokumenty a chcete u nich mít například stejnou hlavičku, stačí jednoduše vybrat vrstvy v jednom dokumentu a za držení klávesy SHIFT je přetáhnout do druhého dokumentu. Vrstvy se automaticky zarovnají na stejné místo, kde byly v předchozím dokumentu.

Pokud přesouváte se SHIFTem mezi různě velkými dokumenty, vrstvy se umístí přesně do středu plátna.

presun-shift

bonus

Změna jednotek měřítka

Někdo pracuje intuitivně a žádné pravítko nepotřebuje.Ovšem někdy se měřítko / pravítko hodí a osobně si bez něj již nedovedu práci představit. Pokud jste jej nikdy nezkusili, použijte klávesovou zkratku CTRL + R pro jejich zobrazení.

Jesliže střídáte práci pro web a pro tisk, potřebujete přepínat mezi jednotkami obrazových bodů a (obvykle) milimetrů. Není třeba kvůli tomu vstupovat do přednastavení programu a měnit jednotky zde. Stačí pouze pravou myší kliknout kamkoli na vodorovné či svislé pravítko ohraničující okno dokumentu a vybrat jednotky zde.

meritko

illustratorKouzelná klávesa

Když vám řeknu, že následující tvary jsou otázkou maximálně dvou vteřin, budete mi věřit? Zkuste si vzít jakýkoli nástroj tvaru či čáry, klikněte na plátno a nepouštějte. Namísto toho pohybujte myší všude možně okolo. Že se nic neděje? Pravda, aby se něco dělo, je při tom nutné držet kouzelnou klávesu. A jaká že je to klávesa?

~

Snad ji na klávesnici najdete. 🙂 Toť vše. Zkuste a uvidíte.

kouzelna-klavesa

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář