Ve čtrnáctém sedmeru se naučíme tzv. pop art efekt, naučíme se maskovat trávu, přidávat barvy do vzorníku, rozdělovat styly vrstev do samostatných vrstev, rychle zobrazovat 100% velikosti dokumentu, ukážeme si zkratky na duplikování vrstev i skupin a v Illustratoru se naučíme aplikovat barvu ze vzorníku do barevného přechodu.
Jak lze duplikovat vybrané vrstvy (či skupiny od CS6)?
Stačí podržet CTRL + ALT + „přetáhnout“ vybrané vrstvy či skupiny v hierarchii vrstev (tedy chytnout je v panelu vrstev a přesunout např. nahoru / dolů).
Anebo samozřejmě staré dobré CTRL + J, které od CS6 funguje i pro duplikaci skupin, nejen vrstev.
„Pop art“ efekt
Nejsem si jist, zda je toto označení zcela korektní, ale pokud dáte tento výraz googlit, naleznete tutoriály tohoto stylu.
Jedná se vlastně o jakýsi typ „omalovánky“, kdy se převede obraz na shluk teček a následně se štětcem vybarví libovolná místa.
Postup:
- Filtr > Skica > Polotónový vzorek
- Nastavení bude pro každou velikost a typ obrázku trochu jiné. U obrázku níže jsem využil hodnoty: Velikost 2, Kontrast 46.
- Nad základní vrstvou vytvořte novou vrstvu, vezměte do ruky štětec, zvolte barvu a kreslete. Této vrstvě nastavte styl krytí na Lineárně ztmavit (Linear burn).
Je nutné ladit posuvníky tak dlouho, dokud nebude na obraze ani moc teček (to by byl pak celý obraz černý), ale zase ani málo teček, aby se nevytratily obrysy hlavních tvarů. Záleží na kvalitě fotky. Sám jsem využil free stock, který není dokonalý, ale lepší jsem nenašel. Pro demonstraci to jistě stačí a věřím, že vy to zvládnete ještě lépe a na lepších fotkách. 🙂
Rozdělení stylů vrstvy do samostatných vrstev
Tato vychytávka funguje až od verze CS6. Jedná se o rozložení daného stylu vrstvy (např. vržený stín, překrytí přechodem, vnitřní záře apod.) do samostatných vrstev, kterým se automaticky nastaví styl krytí tak, aby vypadal výsledek stejně, jako dříve.
Tuto věc jsem popravdě využil snad jen jednou nebo dvakrát. Ale třeba se to někomu hodí. Jde o to, že máte více kontroly nad každou částí daného stylu a můžete každou zvláštní vrstvu např. zamaskovat trochu jinak, nebo obohatit vržený stín o texturu apod.
Postup je jednoduchý – klikněte pravou myší na ikonku „fx“. Musíte se ale opravdu trefit na tuto ikonku či šipečku napravo, pokud kliknete mimo tento prostor, zobrazí se jiná nabídka.
Maskování trávy
Jistě víte, že je mezi základními štětci k nalezení i štětec ve tvaru stébel trávy. Pokud jste ale zkoušeli maskovat texturu trávy (nebo jakoukoli jinou fotku) tímto štětcem, tak jste si asi všimli, že je to maskování nějaké podivné – na některých místech je maska v pořádku, jinde je poloprůhledná, jinde je skoro neviditelná. Jak na to? Sjednoťte barvu popředí i pozadí dle toho, zda chcete dané místo zamaskovat nebo odmaskovat.
Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud navíc upravíte nastavení dynamiky tvaru štětce – konkrétně pokud pozměníte kolísání velikosti a kolísání úhlu.
Touto cestou se mimochodem dají i dokreslovat / maskovat vlasy při retuších.
100% velikost
Přiblížili nebo oddálili jste si plátno a potřebujete se co nejrychleji dostat na zobrazení 100% velikosti? Dvojklikněte na ikonku nástroje Lupa (resp. nástroje Zoom). Stejného výsledku je možné dosáhnout zkratkou [ CTRL + 1 ].
Přidání barvy do vzorníku
Jak přidat barvu popředí (kterou jste zrovna získali např. nástrojem Kapátko) do svého vzorníku barev? Jednoduše – klikněte na ikonku přehnutého papíru v panelu Vzorník, barvu si nějak nazvěte a odsouhlaste [ OK ].
Přechody ze vzorníku
Pokud máte své oblíbené barvy ve vzorníku a chcete je využít i v přechodu, není nic snažšího, než uchopit políčko ve vzorníku a přetáhnout je na daný jezdec v panelu přechod.
Tomáš Vachuda
Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)
- 600 grafických tipů - 28.4.2020
- Sedmero tipů: 57 - 8.7.2017
- Sedmero tipů: 56 - 10.9.2016
V PS CS5 a nižší pro duplikací funguje toto:
Příkazu “duplikovat vrstvy” se přiřadí zkratka, která neobsahuje “alt”.
Např. “Ctrl + ů” Ta zkratka otevře dialog duplikace. Při podržení “alt” Např. Ctrl + alt + ů se to zduplikuje bez zobrazení dialogu. A narozdíl od ctrl + j to funguje na všechno. Funguje to i v nových verzích.
Rozdělení stylů do vrstev mi myslím fungovalo i v CS4. Používal jsem hodně na vržené stíny, které jsem si pak mohl zamaskovat.
Ty jsi normálně Photoshopskej McGyver. 🙂