Sedmero tipů: 13.

Ve třináctém sedmeru se naučíme exekt zvaný duplex, předvedeme si maskování pomocí ořezové masky, naučíme se klonovat napříč všemi vrstvami, ukážeme si fígl na kontrolu kompozice a perspektivy, seznámíme se s výplní dle obsahu obrazu, osvojíme (alespoň některé) zkratky pro změnu stylu krytí a nakonec si ukážeme, jak snadno mazat přebytečná plátna v Illustratoru.

zkratkaZměna stylu krytí

Dnes si ukážeme, jak přes dvojici zkratek změníme styl krytí. První zkratka změní styl krytí na předhozí a druhá na následující.

SHIFT + ALT + –

SHIFT + ALT + +

Nechci váš ošidit, ani tyto zkratky rozdělit do více jak 20 týdnů, takže zde je výpis všech zkratek dle toho, jaký styl krytí potřebujete. Pokud tedy máte nějakého svého oblíbence, stačí se naučit tuto zkratku a v budoucnu ji využívat. Vezmu to dle rozložení na klávesnici.

Pozor – pokud máte před zkratkou aktivní nástroj štětec, nezmění se styl krytí vrstvy, ale styl krytí nanášení štětce.

Základem je tedy zkratka SHIFT + ALT + vybraná klávesa

  • Lineárně zesvětlit    W
  • Rozdíl                         E
  • Sytost                         T
  • Světlost                      Y
  • Odstín                        U
  • Rozpustit                   I
  • Překrýt                      O
  • Lineárně ztmavit     A
  • Závoj                          S
  • Zesvěvlit barvy         D
  • Měkké světlo            F
  • Zesvětlit                    G
  • Tvrdé světlo             H
  • Lineární světlo         J
  • Ztmavit                     K
  • Tvrdé míchání         L
  • Bodové světlo         Z
  • Vyloučit                    X
  • Barva                        C
  • Jasné světlo             V
  • Ztmavit barvy          B
  • Normální                  N
  • Násobit                    M

efekt

Dexempo multo.. duplex!

Tento efekt není nijak strhující, ale přesto dokáže fotografii dodat zajímavou atmosféru. Jedná se o tzv. duplex. Jsou to vlastně obrazy ve stupních šedi (přestože náš výsledek zrovna šedý není), které jsou tištěné dvěma (duplex), třemi (triples) a čtyřmi (kvadruplex) barvami. V rámci Photoshopu je to, laicky řečeno, jakési přebarvování obrazu. Nejlepší bude, když se podíváte na obrázek a okamžitě pochopíte, o čem je řeč. Podobné, ikdyž asi ne tak výrazné efekty jistě tu a tam vidíte. Povětšinou se jedná o opravdu decentní šedé fotografie „říznuté“ jistým barevným nádechem. Dociluje se toho následujícím postupem.

  1. Posílíme kontrast přes nástroj Křivky [ CTRL + M ].
  2. Obraz převedeme do režimu šedé barvy přes Obraz > Režim > Stupně šedi (pokud vyskočí dialogy, tak se vším souhlaste).
  3. Opět změníme režim, avšak nyní již přes Obraz > Režim > Duplex…
  4. V Typ zvolíme Duplex, Triplex nebo Kvadruplex v závislosti na tom, z kolika barev chceme obraz nakombinovat. V mém obrázku jsem zvolil Duplex.
  5. Nastavíme libovolné tiskové barvy pomocí kliknutí na políčka v pravém sloupci. Neptejte se mě proč, ale je nutné vyplnit názvy barev napravo (nazvěte je jakkoli), jinak by efekt nešel potvrdit.
  6. Potvrďte [ OK ]

Mimochodem při nastavování barev Duplexu je v levém sloupci druhá ikonka. Na tu můžete kliknout a zobrazí se vám opět nástroj křivky pro danou barvu. Ale třeba tím docílíte zajímavějších výsledků. Experimentovat tedy můžete jak s barvami, tak jejich křivkami.

duplex

vrstvy

Clipping mask

Jak zamaskovat vrchní vrstvu (či více vrstev) dle tvaru spodní vrstvy? Slouží k tomu tzv. Clipping mask, neboli Ořezová maska. Jak něčeho takového docílíme? Za držení klávesy [ ALT ] klikneme kurzorem mezi dvě vrstvy v panelu vrstev. Že jste na správné cestě poznáte tak, že se kurzor změní na jakousi šipečku. Hotovo, nic víc. Nyní můžete vrchní vrstvou pohybovat, transformovat ji, upravovat ji a přesto zůstane zamaskovaná dle tvaru spodní vrstvy.

clipping-mask

Podobně můžete „oříznout“ více vrstev. Stačí je jen umístit nad aktuálně nejvýše oříznutou vrstvu a opět ji pomocí klávesy [ ALT ] přidat do skupiny ořezů. Počet možných ořezávaných vrstev není, dle mě, nijak omezen.

vice-clipping

montaz

Klonování napříč všemi vrstvami

Většinou je fajn retušovat každou vrstvu zvlášť, alě někdy si říkáte, že by bylo ideální, kdybyste nyní mohli retušovat celý obraz najednou. Řešením je obvykle sloučení veškerých vrstev do nové vrstvy a následné vyretušování. Není to špatné řešení, ale není ani ideální. Tím se totiž připravíte o možnost upravovat dílčí části obrazu. Je samozřejmě možné novou vrstvu maskovat, ale je to zkrátka zbytečně náročné.

Jednodušší je po vybrání nástroje vybrat v horním panelu Vzorkovat: Všechny vrstvy. Nyní vytvořte novou vrstvu kdekoli chcete, zapněte Klonovací razítko (či jiný retušovací nástroj) a nyní již můžete klonovat z celého obrazu a retušované části se jednoduše vytvoří do této nové vrstvy.

Pozor – pokud se aktuálně nacházíte POD některými vrstvy přizpůsobení (např. úprava křivek), tak nástroj vnímá obraz jako celek (tedy i tuto úpravu křivek) a klonování pod touto vrstvou přizpůsobení bude mít tedy za výsledek to, že na nově naklonované oblasti bude tato úprava aplikována 2x. Buďto tedy klonujte nad vrstvami přizpůsobení, anebo je při klonování dočasně vypněte a následně zapněte, až budete mít vše doklonováno.

vzorkovat-vsechny-vrstvynastroj

Výplň dle obsahu

Tato technika nefunguje vždy dokonale, ale za zkoušku nic nedáte. Pokud se potřebujete zbavit nějakého objektu na plátně, je to jedna z nejrychlejších cest, která se nabízí.

Proveďte výběr např. nástrojem Laso [ L ] a následně použijte zkratku [ SHIFT + F5 ] a vyberte Použít: Podle obsahu. Následně potvrďte [ OK ].

vypln-obsah

bonus

Zrcadlení

Jestliže něco tvoříte a chcete mít vyváženou kompozici a korektní perspektivu, tak jednou z nejstarších metod k ověření těchto aspektů je zrcadlení plátna.

Obraz > Otočení obrazu > Převrátit plátno vodorovně

Když nad danou scénou pracujete hodiny, nebo třeba i dny, tak si po čase na danou kompozici a perspektivu „zvyknete“. Pokud ale obraz zrcadlíte, získáte na scénu okamžitě nový a jiný pohled a všimnete si věcí, kterých byste si jinak nevšimli – např. že některé objekty „utíkají“ nebo se naklánějí trochu jinak, než by měly.

Zkrátka zkuste a uvidíte.

 

zrcadleni-platna

illustrator

Pohodlnější odstranění plátna

Jestliže jste si vytvořili více pláten, než potřebujete, nemusíte opatrnou rukou najíždět na křížek pro odstranění plátna, ale stačí (po výběru nástroje Kreslící plátno – SHIFT + O) kliknout kurzorem kamkoli na dané plátno a stisknout klávesu [ Delete ].

 

odstraneni-platna

 

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář