Sedmero tipů: 11.

V jedenáctém sedmeru se naučíme měnit fotografii na olejomalbu, ukážeme si odstraňování nečistot při maskování, osvojíme si zkratku na slučování vybraných vrstev, seznámíme se s inteligentními filtry, naučíme se okamžitě vstupovat do textových vrstev, dále si ukážeme, jak snadněji vytvářet vzorky či štětce a nakonec se naučíme skrývat objekty v Illustratoru.

zkratkaSlučování vrstev

Jak sloučit pouze vybrané vrstvy do jedné vrstvy? (Dílčí vrstvy zaniknou a vznikne jedna nová.)

CTRL + E

Jak sloučit pouze vybrané vrstvy do nové vrstvy? (Tato nová vrstva se vytvoří automaticky po použití zkratky.)

CTRL + ALT + SHIFT + E

 

efektJak na olejomalbu?

Dnes si ukážeme, jak z fotografie vytvořit olejomalbu na plátně. Postup je relativně dlouhý, ale vše je nafocené na obrázku, takže snad nebude problém jej následovat.

 1. Duplikujte vrstvu fotografie
 2. Duplikátu posilte sytost přes nástroj Odstín a sytost [ CTRL + U ] odhadem o hodnotu +42
 3. Klikněte na vrstvu pravou myší a převeďte ji na inteligentní objekt.
 4. Přejděte do Filtr > Deformace > Sklo a nastavte hodnoty přibližně: Deformace 2, Hladkost 3, Textura – Plátno, Měřítko ­75%.
 5. Dále Filtr > Umělecký > Šmouhy barvy a hodnoty: Velikost stopy 3, Ostrost 1, Typ stopy – jednoduchý.
 6. Filtr > Textura > Texturování a hodnoty: Textura Plátno, Měřítko 80%, Reliéf 3, Světlo – Vlevo nahoru.
 7. Tuto vrstvu nyní duplikujte a vyrastrujte (tím se na vrstvu aplikují i veškeré filtry).
 8. Tento duplikát odbarvěte přes [ CTRL + SHIFT + U ], anebo snížením sytosti na hodnotu -100 přes nástroj Odstín a sytost.
 9. A nakonec této vrstvě nastavte styl krytí na Překrýt s krytím 42% a použijte naň Filtr > Stylizace > Reliéf s hodnotami: Úhel 135°, Výška 2, Míra 500%.

Úspěšně jste z fotografie vytvořili olejomalbu. 🙂 Avšak pozor, pro každý typ a velikosti fotek se hodí jiné hodnoty, takže to berte pouze jako šablonu, nikoli dokonalou kuchařku aplikovatelnou na jakýkoli obrázek.

OlejomalbaPostup

vrstvy

Navážu na předchozí tip, ve kterém jsem doporučil vrstvu před použitím filtrů změnit na inteligentní objekt. Proč je to lepší? Pokud totiž na inteligentním objekt aplikujete jakýkoli filtr, stává se z něj inteligentní filtr a kdykoli v budoucnu tento efekt stačí rozkliknout a můžete hodnoty daného efektu přenastavit. Taktéž se můžete kdykoli rozhodnout pro to, že některý filtr skryjete.

Pokud byste využili filtr běžnou cestou, jedná se o destruktivní změnu, kdežto inteligentní filtry jsou nedestruktivní. Určitě jsou situace, kdy to není potřeba, ale jindy je to skvělá věc.

InteligentniFiltry

montaz

Jak odstranit špínu po maskování?

Určitě se vám někdy stalo, nebo dokonce pravidelně stává, že po rychlém výběru anebo výběru pomocí kouzelné hůlky a následném použití masky na plátně zůstanou „nečistoty“ v podobě různých malých fleků. Pokud jich je málo, dá se to snadno vyřešit štětcem, ale u složitějších výřezů je opravdu otravné prozkoumávat každou píď plátna a odmazávat, co zde být nemá.

Následující postup v mžiku podobnou nečistotu odstraní a zároveň i krásně uhladí samotný výřez. Jak na to?

 1. Označte v panelu vrstev masku dané vrstvy, která obsahuje nečistoty (označení tím, že na ni jednoduše levou myší kliknete).
 2. Přejděte do Filtr > Šum > Prach a škrábanice a nastavte hodnoty dle toho, jak velké „nečistoty“ jsou. Pokud jde o drobné, pixelové flíčky, stačí nastavit nižší Průměr. Pokud jde o velké fleky, hodnoty zvyšte a snižte Práhovou hodnotu.

PrachSkrabaniceMaska

 

nastroj

Jak okamžitě vstoupit do textové vrstvy? Funguje jak ve Photoshopu, tak v Illustratoru.

Jelikož mně samotnému toto delší dobu unikalo (přestože se jedná o naprostý základ) a vždy jsem jak otrok vyhledával danou textovou vrstvu v panelu vrstev dle názvu (který většinou obsahuje první slova z dané textové vrstvy), tak to zde zmíním.

Pokud chcete okamžitě vejít do viditelné textové vrstvy, stačí vybrat nástroj Text a kliknout na danou textovou vrstvu na obraze.

KlikniSem

bonus

Víte o tom, že když definujete svůj vlastní štětec anebo výběr, tak nemusíte obraz ořezávat či si vytvářet speciální nový dokument obsahující pouze vyříznutý vzorek či štětec, ale že to jde i snadněji?

Stačí klasický výběr pomocí nástroje Výběr [ M ] a následně zvolit z nabídky Úpravy > Definovat vzorek (popř. Definovat přednastavení stopy).

illustrator

Jak skrýt vybrané objekty přes zkratku?

[ CTRL + 3 ]

Jak objekty znovu zobrazit?

[ CTRL + ALT + 3 ]

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář