Sedmero tipů: 1.

Na úvod si ukážeme, jak změnit texturu vody v texturu lávy, jak nejlépe aplikovat texturu na objekt, jak během okamžiku otevřít či zavřít všechny skupiny v dokumentu, jak během vteřiny zkopírovat vše viditelné na daném plátně, jak vytvářet vynucené textové vrstvy, jak snadno u nástrojů úprav načíst poslední známé nastavení a jak v Illustratoru vybrat barvu pro barevný přechod přímo z plátna.

Úplně na začátek bych jen rád zmínil, že zde nebudu rozepisovat absolutní základy práce s programem. Bylo by mi to blbé už jen proto, že na webu Tutoriarts je vše dokonale a pochopitelně rozepsáno do absolutního detailu:

 1. Zde jsou základy ještě se starou verzí CS3, kde naleznete například základní manipulace s maskami, styly vrstev a vůbec seznámení s programem samotným.
 2. A zde jsou články o verzi CS5, kde už není tak detailně popisována manipulace s maskami jako u CS3, jelikož je vše totožné a neměnné.

Nyní již k dnešním tipům.

zkratka

Zkopírování všeho viditelného

[ CTRL + A ] [ SHIFT + CTRL + C ]

Hodí se, když potřebujete co nejrychleji zkopírovat celkový vzhled dokumentu a vložit jej do dokumentu jiného. Druhým řešením může být sloučení vrstev a následné zkopírování, což je však o pár kliknutí zdlouhavější.

efekt

Jak udělat z textury vody texturu lávy?

Snadno. Pokud rozumíte manipulaci s křivkami, tak se stačí podívat na obrázek a bude vše jasné. Pokud křivkám nerozumíte, mrkněte na nějaké video na netu. 🙂 Jedná se vlastně o vylepšenou variantu histogramu – namísto jednorozměrného posuvníku máte dvourozměrný prostor, uvnitř kterého můžete ladit ‘křivku’ jasu, respektive zastoupení daného barevného kanálu. Postup úpravy je jednoduchý – klikněte kamkoli na křivku a vytvoří se bod, kterým následně můžete kamkoli táhnout.

Čím “rozbouřenější” textura vody, tím uvěřitelnější textura lávy. U fotografií průzračného moře vznikne sice pěkný efekt, ale na lávu bude textura působit moc řídce.

Zde je ukázka mých starších děl, ve kterých jsem tuto techniku využil: Lava Falls SanctuaryWhen a tornado meets a volcano

Postup a):

 • klikneme na ikonku rozpůleného kruhu – tím se dostaneme do vrstev přizpůsobení
 • vybereme Křivky (jedná se o nedestruktivní úpravy, které lze kdykoli zvrátit nebo upravit – vrstvy úprav ještě zmíním v tipech v budoucnu)
 • vyskočí nám okénko křivek, my chceme upravovat jednotlivé kanály a tak klikneme na [ RGB ] a vyjedou nám jednotlivé R(ed), G(reen), B(lue) kanály, které následně upravíme přibližně tak, jak je vidět na obrázku

Postup b):

 • použijeme zkratku CTRL + M a zbytek postupu je již stejný, jako u a) (Tento postup je destruktivní a zpětně needitovatelný.)

lava-postup

vrstvy

Zavření či otevření všech skupin první úrovně

CTRL + klik na malou šipečku u ikony skupiny

skupiny-ctrl-klik

montaz

Pokud potřebujete při montážích aplikovat určitou texturu na jinou texturu či objekt, jistě použijete ve většině případů styl krytí Překrýt (Overlay). Jenže jak jste si jistě již všimli, někdy získáte výsledky s přesycenými a ošklivými barvami či odstíny. Jak to vyřešit? Snadno, odbarvením (odstraněním sytosti). Takto se bude na nižší vrstvy přesouvat pouze hodnota jasová a kontrastní, nikoli barevná.

overlay-texture

nastroj

Vynucená textová vrstva

Můžete vytvořit textovou vrstvu prakticky na totožném místě, kde už jiná textová vrstva je – bez toho, aby vás kliknutí na dané místo automaticky přesunulo do editace původní textové vrstvy.

SHIFT + nástroj text

animace-vynuceny-text

Neskutečně užitečná věc, pokud nad sebou tvoříte více textových vrstev. Kéž bych tuto zkratku znal v dobách, kdy jsem tvořil textové portréty a nemusel jsem blízké vrstvy schovávat jen proto, abych mohl bez problémů vložit vrstvu novou.

bonus

‘Re-adjustment’

Jinými slovy ‘znovu-použití-přizpůsobení’ (nikoli však filtru).

ALT + zkratka pro přizpůsobení (například. ALT + CTRL + U)

Co se stane? Pokud například před nástroj Křivky (CTRL  + M) provedete korekci barev / kontrastu (například ‘S křivku’) a tutéž úpravu byste rádi aplikovali na vrstvu jinou (nebo třeba v jiném dokumentu), nemusíte si nikam zapisovat vstupní hodnoty na papír, abyste je následně přepsali znovu při dalším použití daného filtru. Zkrátka jen podržíte ALT a v nástroji vám ihned vyskočí poslední známé nastavení.

Druhou možností je držení klávesy ALT a následné naleznutí přizpůsobení přes nabídku.

illustrator

Výběr barvy přechodu z objektu na plátně

SHIFT + nástroj kapátko

Pokud v Illustratoru potřebujete vybrat barvy pro přechod například z fotografie na plátně, nebo z jiných objektů, opravdu není nutné si opisovat jejich hexakódy, ani CMYK hodnoty a vkládat je do přechodu ručně.  Stačí kliknout na konkrétní jezdec přechodu, vybrat nástroj kapátko a za držení klávesy SHIFT. Alespoň u verze CS6 se výsledek nedostaví okamžitě, nýbrž je potřeba buďto “prokliknout” oba jezdce, anebo kliknout na ikonku na prohození přechodu (viz náhled níže).

700-ai-prechod

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

4 thoughts on “Sedmero tipů: 1.

  1. Určitě šlo. Jde o to, že některé fotografie vypadají lépe, některé hůře. Asi bych nad to ještě hodil vrstvu přizpůsobení a ubral mírně sytost a následně přidal mapování na přechod tmavou barvou a zamaskoval některá “chladná” místa, aby vznikl efekt jako na té fotce, kterou ukazuješ. Zase si tu nechci hrát na velkého tutorialistu. 🙂 Pokusím se tvořit pokud možno uvěřitelné efekty, ale chci tu předvést podstatu, od které se ostatní odrazí a třeba už nějak vylepší. Vždy je co zlepšovat. 🙂 Každopádně díky za koment, až budu příště tvořit lávu, budu na to myslet.

 1. “Zavření či otevření všech skupin první úrovně”.
  A pokud chceš sbalit všechny skupiny včetně stylů vrstev, stačí přidat alt. Takže ctrl+alt+klik na šipečku u skupiny.

Napsat komentář