Sedmero nástrojů: 1

Dnes si dáme první sedmero nástrojů. Naučíme se srovnávat barvy mezi dokumenty, používat navigátor, narovnávat obraz, zpřesňovat okraje,  zužovat okraje, lépe vyřezávat vlasy a inteligentně otevírat RAW.

nastrojSrovnání barev

Chceteli sjednotit barevnost dvou obrázků, stačí:

 1. Otevřít oba obrázky ve Photoshopu.
 2. V obrázku, do kterého chcete „nakopírovat“ barevnost z obrázku druhého, přejděte do Obraz > Přizpůsobení > Srovnat barvy.
 3. V sekci Zdroj vyberte z nabídky druhý obrázek dle názvu.
 4. Hrajte si s posuvníky Světlost / Intenzita barvy / Zeslabit, případně zaškrtněte možnost [] Neutralizovat, což přenášené barvy tak nějak utlumí.

SrovnaniBarev

 nastroj
Navigátor

Potřebujete se rychle přesouvat po různých částech plátna, ale nechcete vždy zbytečně oddalovat, abyste si mohli zazoomovat jinou část plátna? Zobrazte si Navigátor přes Okna > Navigátor. Zaprvé si můžete posouvat výhledové okno (chytnutím a posunem červeného obdélníku uvnitř navigátoru) a zadruhé si pomocí posuvníku můžete plátno oddálit či přiblížit.

Navigator

 nastroj
Narovnání obrazu

Narovnávat obraz lze mnoha způsoby. Jedním z nich je přes Korekci objektivu.

 1. Filtr > Korekce objektivu (anebo zkratka [ SHIFT + CTRL + R ]).
 2. Vlevo kliknout na ikonu pravítka.
 3. Pravítkem kliknout a táhnout tam, kde si myslíte, že je horizont, anebo zkrátka „obtáhněte“ jinou čáru, která byla v originále „rovně“ a nyní je nakřivo.
 4. Pusťte pravítko a tadá, je natočeno.

Natoceni

 nastroj
Zpřesnění okrajů

Úžasná „věcička“, bez které už se asi neobejdu. Beru to jako takovou samozřejmost, že jsem úplně zapomněl vám to v sedmerech zmínit. Jedná se o Zpřesnění okrajů, respektive zpřesňování vašeho aktuálního výběru. Hodí se zejména do situací, kdy například něco vybíráte kouzelnou hůlkou a ať děláte co děláte, okraje jsou po zamaskování / vyříznutí stále tak nějak zubaté a ostré. Co s tím?

 1. S aktivovním výběrem aktivujte nástroj obdélníkový výběr [ M ].
 2. V horním panelu naleznete tlačítko [ Zpřesnit okraje… ] – klikněte na něj.
 3. Vyskočí vám nastavení zpřesňování okrajů a nastavujte dle libosti.

Nejprve si přepněte režim zobrazení na ten, který vám bude vyhovovat. Mně vyhovuje překrytí červenou barvou – jde o zobrazení nového výběru vs. starého výběru, takže je fajn, když to vidíte co možná nejzřetelněji.

Názvy jednotlivých položek nastavení jsou vcelku všeříkající, asi není tedy potřeba je nějak vysvětlovat. Snad jen Inteligentní poloměr – ten se snaží o rovnoměrnost okraje podél výběru. Nevím, jak jinak bych to vysvětlil, zkrátka odzkoušejte si sami různé hodnoty (ideální jsou okolo 1-3 px) a uvidíte, co to dělá. 🙂

Osobně když něco vyřezávám a chci zjemnit okraj, nastavuji inteligentní poloměr 2 px, vyhlazení 5 px a prolnutí okrajů 1 ob. Obecně, pokud něco vyřezáváte a zasazujete do jiné kompozice, neměly by být okraje moc ostré, protože bude objekt působit nereálně, jakoby tam nepatřil. Z toho důvodu je dobré nastavit např. zmíněné prolnutí okrajů, které okraje rozostří a do nové scény „prolne“.

Jakmile je nastaveno, stačí v sekci Výstup zvolit – Výstup do: Výběr, odsouhlasit a pak dle výběru vrstvu zamaskovat.

ZpresnitOkraje

 nastroj
Zúžení okrajů o 1 px 

Někdy na okrajích objektu zůstanou po zamaskování barvy, které byly na původní fotografii v pozadí (resp. okolo objektu). Asi nejrychlejším řešením je masku o 1 px ještě zúžit. Buďto s [ CTRL ] kliknete na náhled masky, anebo – jako v mém náhledu – původní masku aplikujete (pokud víte, že je vše už vyřezáno tak, jak má být a do masky již nebudete potřebovat zasahovat) – podržíte [ CTRL ] a kliknete na náhled vrstvy. Tím se vytvoří výběr a vy již můžete přes: Výběr > Změnit > Zúžit (a nastavení hodnoty 1 px) váš výběr zúžit a poté dle tohoto výběru objekt zamaskovat.

Pokud něco podobného potřebujete často, můžete si tento postup nahrát do akce a přes jedno kliknutí zúžit a zamaskovat. Sám to tak mám a při tvorbě newsletterů, do kterých vyřezávám desítky produktů a které mají téměř vždy „špinavý zbytkový okraj“, to využívám neustále.

ZuzitOkraje

 nastroj
Lepší výřezy vlasů

Možnost „Zpřesnění okrajů“ lze využít i při vyřezávání vlasů. Většina z vás tento způsob výřezu jistě zná, ale pokud někdo ne, tak věřím, že vám do budoucna ušetřím mnoho trápení. Není zač. 🙂

Pokud byste vybíraly vlasy kouzelnou hůlkou, dopadlo by to asi katastroficky, jako na obrázku níže. Pokud ale použijete zpřesnění okrajů, dopadne to znatelně lépe. Neříkám, že výsledek je vždy dokonalý a určitě je na místě si trochu pohrát např. s křivkami masky pro posílení kontrastu, anebo něco málo domaskovat i ručně či jinými způsoby, ale je to s přehledem ten nejrychlejší způsob, jak dosáhnout někdy až neuvěřitelných výřezů.

 1. Vytvořte hrubý výběr např. kouzelnou hůlkou.
 2. Aktivujte nástroj Obdélníkový výběr [ M ] a klikněte na tlačítko [ Zpřesnit okraje ].
 3. Nyní, když kurzorem vyskočíte z nastavovacího okna na plátno, změní se vám v kurzor štětce. Vlevo nahoře je možné měnit jeho velikost. Tímto štětcem „objeďte“ obrys vlasů a pokud pozadí prosvítá i někde uvnitř vlasů, tak překreslete i tato místa. Kdykoli štětec pustíte, maska se aktualizuje.
 4. Jakmile budete s maskou spokojeni, potvrďte a dle nového výběru zamaskujte. Hotovo. 🙂

Vlasy

 nastroj
Inteligentní RAW

Pokud někdy pracujete s Raw, třeba se vám následující tip hodí. Jak asi víte, po otevření fotografie v některém z RAW formátů vám vyskočí Adobe Camera Raw, ve kterém můžete upravovat živost, kontrast, teplotu fotografie apod. A po odsouhlasení se vám fotografie otevře ve Photoshopu. Jenže jako klasická vrstve, už se nemůžete vrátit k přenastavování v Camera Raw. Nebo.. můžete, můžete znovu otevřít daný RAW soubor a ten by si měl zapamatovat poslední nastavené hodnoty v Camera Raw. A poté byste nastavení znovu odsouhlasili a otevřeli ve Photoshopu nanovo. Ale to je zbytečně komplikované a nepraktické.

Nebylo by daleko pohodlnější, kdyby šlo fotografii vložit jako Inteligentní objekt (Smart object) a po dvojkliknutí se kdykoli do nastavení Camera Raw vrátit? Řešení je následující:

 • Když v Camera Raw klikáte na [ Otevřít obraz ], podržte klávesu [ SHIFT ]. Co se stane? Název tlačítka se změní na [ Otevřít objekt ]. Kliknětě naň a fotka se otevře jako smart object. 🙂

InteligentniRaw

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář