Sedmero montáží: 1

V prvním sedmeru montáží si ukážeme netradiční úpravu barev, tvorbu kontrastnějších oblak, tvorbu přepálené záře, dodání zajímavé textury očím, naučíme se další tip na zbavování se obrysů po výřezech fotek, ukážeme si tip na lesklé vlasy a naučíme se kvalitně vybírat

 1. Netradiční úprava barev

Na tento tip jsem narazil nedávno. Pokud si rádi hrajete s odstíny a barvami fotografií, zkuste tento zajímavý způsob. Stačí navrchu vytvořit vrstvu přizpůsobení – Černá a bílá. Poté mu nastavte styl krytí na Světlost a poté si už jen hrajte s posuvníky a sledujte, jaké efekty na fotografii vznikají.

CernaBila-UpravaBarev

 

 

 1. Kontrastnější oblaka

Filtr > Vykreslení > Oblaka. Na toto klikl anebo kliká pravidelně asi každý z nás. Oblaka se hodí do mnoha situací. Víte ale o tom, že jde vytvořit o něco kontrastnější oblaka?

Stačí podržet klávesu ALT ještě předtím, než kliknete na možnost Filtr. Tím se vám v hlavním menu podtrhnou různá písmena, nelekněte se toho. Nyní stačí kliknout na panel Filtr ale pozor – nepouštějte myš, nýbrž držte ji dál a táhněte až na Vykreslení a poté na možnost Oblaka. Až bude kurzor na Oblacích, pusťte jej. Takto se tvoří kontrastnější oblaka.

KontrastnejsiOblaka

 

 

 1. Přepálené záře

Víte, jak přidat přepálenou záři? Vytvořte si novou vrstvu, vezměte do ruky kruhový přechod přecházející z bílé do průhledné a někam na plátno nakreslete kružnici. Této vrstvě nastavte styl krytí Lineárně zesvětlit, dvojklikem rozklikněte nastavení stylu vrstvy a hned na úvodní obrazovce v sekci Rozšířené volby prolnutí odškrtnětě možnost Průhlednost tvaruje vrstvu.

PrepalenaZare

 

 

 1. Zajímavější oči

Chcete očím dodat zajímavější texturu? Není problém. Tip si ukážeme na tmavých očích, které často na fotkách tolik nevyniknou (respektive jejich textura nevynikne), ale efekt lze využít na jakoukoli barvu očí.

 1. Aktivujte nástroj kruhový výběrvyberte oko. Držte klávesu [ SHIFT ], abyste vytvořili dokonalou kružnici a ne elipsu.
 2. Na vytvořený výběr klikněte pravou myší a zvolte Vyplnit. V nabídce vyberte 50% šedou.
 3. Stále nechte aktivní výběr a spusťte Filtr > Šum > Přidat šum. Nastavte hodnoty 400%, Gaussovské a Monochromatický.
 4. Stále nechte aktivní výběr a spusťte Filtr > Rozostření > Kruhové rozostření. Nastavte hodnoty: Míra: 30, Metoda rozostření: Přiblížit a Kvalita: Vysoká.
 5. Zamaskujte tuto vrstvu měkčím štětcem tak, aby nebyly okraje oka moc ostré. Odstraňte plochy, kde textura zasahuje mimo základní tvar oka a odstraňte „od oka“ kruhovou oblast čočky, na kterou texturu aplikovat nechceme.
 6. Styl krytí změňte na Tvrdé světlo a krytí samotné snižte přibližně na 50%.

Postup je ukázán na černobílé fotce, nicméně pokud byste pracovali s barevnými fotkami, můžete textuře dodat barvu jednoduše tím, že přidáte navrch vrstvu přizpůsobení – odstín a sytost (a tuto vrstvu zamaskujete stejně, jako texturu oka).

OkoTextura

 

 

 1. (Částečné) zbavování se obrysů po výřezech

Již dříve jsme si nějaké postupy odstraňování obrysu po výřezu ukázali. Přidávám ještě jeden tip, který můžete zařadit do svého repertoáru. Obvykle neodstraní obrysy úplně dokonale, ale velmi je utlumí. Budu tedy předpokládat, že již máte základní masku vytvořenou:

 1. Označte vaši masku (kliknutím na náhled masky vrstvy).
 2. Filtr > Rozostření > Gaussovské rozostření na hodnotu 5 px.
 3. Spusťte nástroj Křivky přes [ CTRL + M ], chytněte křivku ve středu a táhněte doprava dolů, dokud nebudete spokojeni s vaším novým obrysem. Pokud ale táhnete až moc směrem k pravému dolnímu rohu, začnou se často vytrácet detaily i tam, kde je chcete ponechat.

ObrysFuc

 

 

 1. Lesklé vlasy

Potřebujete dodat vlasům lesk? Zapomeňte na šampóny, stačí duplikovat vrstvu s fotografií a přejít do Obraz > Přizpůsobení > Stíny a světla. V okénku, které vám vyskočí, zaškrtněte [] Zobrazit více voleb. A nyní si už hrajte s posuvníkama. Posilovat / oslabovat jdou i světla, ale v tuto chvíli se zaměříme na stíny. Zkuste si nastavit hodnoty – Míra: 50 %, Tonální šířka: 25 % a Poloměr 5 ob. S těmito hodnotami se obvykle dosahuje dobrých výsledků, ale záleží samozřejmě na tom, jak výrazný lesk u vlasů chcete. Poté je také vhodné daná místa u vzniklé Stínové vrstvy zamaskovat.

LeskleVlasy

 

 

 1. Výběr nebe přes modrý kanál

Jak co nejpřesněji vybrat modré nebe? Přes modrý kanál. Možná se bude na první pohled zdát tento postup „složitý“, ale jakmile si jej vštípíte, je to otázka 10 vteřin, možná i méně.

 1. Přepněte do panelu Kanály.
 2. Klikněte na Modrý kanál a přes pravou myš Duplikujte.
 3. Přes ikonu oka si zviditelněte nový kanál a starý modrý kanál zneviditelněte.
 4. Zapněte nástroj Křivky přes [ CTRL + M ].
 5. Nesahejte na samotnou křivku, místo toho chytněte černý posuvník a táhněte co nejdále doprava. Nedoporučuji ho táhnout až úplně na pravý kraj, jelikož pak vznikají velmi zubaté výběry. Záleží ale samozřejmě na situaci.
 6. Poté podržte [ CTRL ] a klikněte na náhled kanálu, tím se provede výběr.
 7. Zneviditelněte nově vytvořený kanál a klikněte na RGB kanál, abyste zobrazili všechny barvy.
 8. Přepněte do panelu Vrstvy, podržte [ ALT ] a klikněte na ikonku pro tvorbu masky Hotovo. Právě jste kvalitně zamaskovali nebe.

ModryKanalNebe

 

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář