Sedmero Illustratoru: 1

Dnes si dáme první samostatné sedmero tipů k Illustratoru. Naučíme se používat skripty, spouštět skripty přes sekvenci zkratek, shromažďovat skripty přes plugin Script Bay, doporučím vám dle mě nejlepší skript Round any corners a pak si zpříjemníme práci zobrazením všech táhel, nastavením větších úchytů a větší tolerance výběru.

1. Používejte skripty

Každý, kdo pracuje pravidelně ve vektorech, by si měl nainstalovat alespoň ty základní skripty. Proč? Ušetří hromadu času. Nejzákladnější skripty naleznete například ve článku Petra Václavka, anebo například tady , taky zde, anebo třeba tu.

Nainstalovat skripty jde ale i ručně. Stačí je umístit do (místo instalace) Adobe\Adobe Illustrator\Přednastavení\cs_CZ\Skripty. V takovém případě pak můžete skripty spouštět přes Soubor > Skripty > …

Doporučuji si progooglit spojení „Illustrator scripts“. Existuje jich totiž spousta a věřím, že po chvíli hledání naleznete něco, co vám neskutečně urychlí a zpříjemní práci.

Skripty

 

2. Spouštějte skripty přes sekvenci zkratek

Pokud byste měli skripty pokaždé spouštět přes Soubor > Skripty, asi byste se z toho zbláznili. 🙂 V následujícím tipu si ukážeme plugin, který skripty shromažďuje. V tomto tipu si ale ještě ukážeme sekvenci zkratek, přes kterou je možné skripty spouštět, pokud by například zmíněný plugin nefungoval.

Jak jsme si již ukázali v jednom tipu k Photoshopu, když podržíte klávesu ALT, v menu (tím myslím Soubor / Úpravy / Objekt…) se u jednotlivých slov podrthne nějaké písmeno. Pokud tedy podržíte ALT a zmáčknete například písmeno S (anebo F u anglické verze), rozbalí se vám menu Soubor. Pokud budete držet ALT i nadále, stále můžete použít konkrétní klávesy pro spuštění dalšího úkonu (např. ALT + S U uloží soubor), anebo pro přesun do dalších úrovní menu.

V našem případě, jelikož chceme jít do podmenu Skripty a při držení altu je podtrhnuté písmeno r, dostaneme se sem pomocí sekvence S R (za držení ALTu). Nu a podle toho, jak se váš skript jmenuje, tak na konec sekvence přidáte písmeno, kterým skript začíná. Problematické je, když máte více skriptů se stejným názvem. V takovém případě musíte dané písmeno zmáčknout tolikrát, dokud se nevybere skript, který požadujete.

Takže pokud chci například spustit skript Round Any Corner, stačí podržet ALT a poté postupně poklikat na S R R. Tím se skript pustí.

Skripty-SRR

 

3. Shromažďujte skripty přes Script Bay

Nejpohodlnější shromažďování a práce se skripty je s pluginem Script Bay. Může se ale stát, že někomu nebude fungovat. V takovém případě máte mou upřímnou soustrast a musíte skripty pouštět přes sekvenci zkratek.

Zde si můžete tento plugin zdarma stáhnout. Stačí na soubor dvojkliknout, otevře se vám Adobe Extension Manager, odsouhlasíte podmínky a plugin by měl být nainstalován. Panel pluginu zobrazíte přes: Okna > Rozšíření > Script Bay.

ScriptBay

V panelu pak klikněte vpravo nahoře na šipečkovitou ikonu a přes Add Script Folder vyberte složku, ve které skripty máte. Pokud vám tento plugin funguje, nemusíte vše umisťovat do …/Adobe/Preferences/… Místo toho si vytvořte složku kdekoli v dokumentech a tam si své skripty střídejte.

ScriptBay-AddFolder

Pro spuštění skriptu pak stačí na libovolnou položku seznamu (tedy skript) dvojkliknout a je to.

 

4. Round any corner

Pokud byste si měli stáhnout jen jeden skript, doporučuji Round any corner. Stáhnout jej můžete v balíku skriptů ve zmíněném článku Petra Václavka. Pro ty, co nechtějí rollovat výše, zde je balík ke stažení.

Proč je to tak skvělý skript? Pokud potřebujete zaoblit špičaté tvary, nezbývá vám než vybrat objekt a použít Efekt > Stylizovat > Zaoblení rohů. Jenže tento efekt zaoblí rohy všude. Po celém tvaru. Není možné vyselektovat jen určité kotevní body a ty zaoblit. Pro názornou ukázku přidávám náhled s hvězdou. V prvním případě byl tvar zaoblen přes zmíněné Zaoblení rohů a v druhém případě jsem pomocí přímého výberu [A] a za držení klávesy [SHIFT] vybral pouze některé kotevní body, na které jsem použil skript Round any corner.

Pokud jste tedy tento skript neznali a museli jste podobné situace obcházet tak, že jste si vytvořili několik duplikátů zaoblených / nezaoblených tvarů, které jste pak rozřezali a následně zaoblené / nezaoblené části slepovali jak Frankensteina, tak si tento skript zamilujete.

RoundAnyCorner

 

5. Zobrazení všech táhel

Pokud vezmete do ruky přímý výběr [A] a vyberete jimi nějaký objekt, v základním nastavení neuvidíte žádná táhla, jen kotevní body objektu. Když ale přejdete do Úpravy > Předvolby > Zobrazení výběru a kotevních bodů a zaškrtnete [] Zobrazit táhla, když je vybráno více kotevních bodů – tak od té doby, kdykoli vyberete přímým výběrem nějaký objekt, uvidíte nejen kotevní body, ale i veškerá táhla.

VsechnaTahla

 

6. Větší úchyty

Co asi všechny uživatele Illustratoru trápí jsou pidiúchyty, miniaturní kolečka a čtverečky, se kterými musíme pracovat. A pokud člověk nemá vytrénovanou ruku a upravuje nějakou křivku (například chce posouvat kotevní body či měnit radiusy pomocí táhel), tak tu a tam se překlikne, klikne mimo, anebo si zkrátka musí dávat záležet na tom, aby se opravdu přesně trefil tam, kam má.

Toto jde částečně vylepšit tím, že v nastavení Úpravy > Předvolby > Zobrazení výběru a kotevních bodů si v sekci Kotevní body a Táhla vyberete (kliknutím) tu poslední z trojice miniatur. Tím se kotevní body a táhla zvětší asi o třetinu a navíc táhla se promění z modré tečky na větší, bílou tečku ohraničenou modrým obrysem.

Stále to není dokonalé a stále se budete tu a tam překlikávat, ale práce je najednou daleko pohodlnější.

VetsiUchyty

 

7. Větší tolerance

Abych završil zvýšení příjemnosti práce v programu, doporučuji o trochu navýšit toleranci v následujícím nastavení. Opět se pohybujeme v nastavení Úpravy > Předvolby > Zobrazení výběru a kotevních bodů a nyní se zaměříme na sekci Výběr, kde je položka Tolerance. Ta je v základu nastavena na hodnotě 2-3 a jde nastavit až do hodnoty 8. Tato tolerance se projeví tím, že když kliknete na nějaký kotevní bod či táhlo, tak nemusíte klikat přesně na něj, jako je tomu zvykem, ale můžete kliknout o pár pixelů vedle a kurzor se bodu / táhla automaticky chytne.

Pokud ale budete pracovat na tvaru, kde je bodů / táhel hrozně moc blízko sebe, doporučuji naopak toleranci snížit, aby se vám naopak nechytalo to, co se chytat nemá. Pro běžnou práci je ale fajn toleranci držet na hodnotách 5-8.

VetsiTolerance

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář