Sedmero bonusů: 2

V druhém sedmeru bonusů se naučíme ukládat kopie, posouvat vodítka po skocích, skokově měnit procenta krytí či výplně, vybírat kanály či tvary přes ikonu, zobrazit si úplně všechny filtry, zvětšovat okna spolu s přiblížením obrazu a zobrazovat dokument ve velikosti tisku.

 

  1. Ukládání kopií

Rádi byste si někdy pohodlně zálohovali aktuální stav dokumentu pod jiným názvem? (Bez toho, aniž byste museli soubor X uložit jako Y a následně znovu jako X, abyste zachovali původní název – jinak se vždy při uložení změní název pracovního dokumentu na ten naposledy uložený.) Uložte si jej jako kopii.

UlozitJakoKopii

 

  1. Posun vodítek po skocích

Toto mi za boha nešlo odfotit, nevím proč. Jednoduše, oč jde – pokud tvoříte vodítka klasickým táhnutím, je obvykle těžké (někdy až nemožné) „nalepit“ vodítko na konkrétní hodnotu – třeba nějakou hezkou zaokrouhlenou, řekněme 180 px. To proto, protože se vodítka standardně nijak nezachytávají na konkrétních hodnotách.

Když ale podržíte klávesu [SHIFT], bude vodítko „skákat“ po určitých inkrementech. Co jsem vysledoval, tak se odvádí od toho, jak moc je dokument přiblížen – takže je-li přiblížen hodně, uchytávají se vodítka po násobcích 5 px. Je-li trochu oddálen, skáče to po 10 px apod. Obdobným způsobem to funguje i u milimetrů, palců a tak dále.

Shift-a-voditka

 

  1. Skokové snižování krytí a výplně

Něco podobného, jako minulý tip. Umístěte kurzor do hodnoty krytí či výplně, podržte [SHIFT] a klikejte na šipku nahoru či dolů – hodnoty budou skákat po 10 %. Bez shiftu se posouvají standardně po 1 %.

Daleko rychlejší je ale psaní číslic, jak jsem již (doufám) zmínil v některém ze starších sedmer. Tedy zmáčknete-li na numerické klávesnici 5, nastaví se vrstvě krytí 50%. Zmáčknete-li sekvenci třeba 35, nastaví se krytí 35% apod.

SipkaKryti

 

  1. Výběr kanálu či cesty přes ikonu

Pokud jste v panelu kanálů anebo tvarů, je možné aktivní kanál či tvar vybrat za pomocí čárkované kruhové ikonky ve spodní části panelu.

Je to prakticky totéž, jako když podržíte CTRL a na danou vrstvu / tvar v panelu vrstev kliknete. Osobně jsem zvyklý na tento CTRLčkový způsob, ale třeba někomu přijde pohodlnější klikat na ikonu.

ProvedeVyberKanaluNeboCesty

 

  1. Všechny filtry

V novějších verzích Photoshopu se v menu Filtr nezobrazuje tolik možností, jako ve starých verzích. Návrat všech filtrů jde nastavit v Úpravy > Předvolby > Zásuvné moduly a zde zaškrtnout [] Zobrazit všechny skupiny a názvy galerie filtrů.

VsechnyFiltry

 

  1. Zvětšování oken přiblížením

Před pár týdny jsem v sedmeru zkratek zmínil zkratku na zoomování odlepených dokumentů, které spolu s přiblížením obrazu zvětší či zmenší i samotné okno, abyste jej nemuseli stále přizpůsobovat.

Lze však přímo v programu nastavit, aby se okna automaticky zvětšovala spolu se zoomováním, takže není potřeba žádnou zkratku znát. Stačí vejít přes [CTRL + K] do Přednastavení a v sekci Všeobecné zaškrtnout [] Zvětšení změní velikost okna.

ZvetsovaniOken

A takto to pak vypadá v praxi (přiblížení pomocí CTRL + plus):

ZvetsovaniOkenAnimace

 

  1. Velikost tisku

V programu lze zvolit Zobrazení > Velikost tisku. Přepnutí do tohoto zobrazení učiní to, co byste asi očekávali – zobrazí dokument v takové velikosti, jakou bude reálně mít.

Je však možné, že – stejně jako třeba u mě – budete mít v programu nastavené jiné DPI, nežli má váš monitor a že dejme tomu papír A4 zkrátka nebude velký jako A4, ale větší či menší. Úpravy > Předvolby > Jednotky a pravítka a zde stačí pozměnit hodnotu u Rozlišení pro obrazovku. Primárně je tam 72, ale váš monitor může mít třeba 96 dpi. Zkuste tedy toto číslo přepsat a uvidíte, zda už Velikost tisku opravdu zobrazí velikost takovou, jakou má. Pokud ne, zkoušejte hodnotu ladit a věřím, že k té správné časem dospějete.

Za tuto radu díky Jardovi.

VelikostTisku

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 14 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář