Sedmero tipů: 6.

V šestém sedmeru se přes zkratku naučíme měnit velikost plátna a obrazu, seznámíme se s nástrojem Pixelový výběr a jeho využitím, naučíme se uzamykat průhledné body, ukážeme si postup pro oživení vlasů či jiných tmavých objektů na fotografii, naučíme se zvětšovat plátno pomocí nástroje Ořez, ukážeme si možnost zavření veškerých dokumentů najednou a ukážeme si ještě jednu metodu natáčení a kopírování objektů v Illustratoru.zkratka

Občas jistě potřebujete změnit velikost obrazu či plátna. Pokud zvětšujete intuitivně, stačí na to nástroj ořez (vysvětlení níže). Pokud ale potřebujete zvětšit na přesný rozměr (ať už z hlediska pixelů nebo DPI), musíte vstoupit do nabídky Obraz > Velikost obrazu či Obraz > Velikost plátna.

Zbytečných pár vteřin navíc, proč tam nepřejít přes zkratku?

Zkratka pro změnu velikosti plátna:

ALT + CTL + C (pomůcka C = canvas = plátno)

Zkratka pro změnu velikosti obrazu:

ALT + CTRL + I (pomůcka I = image)

efekt

Jak navodit jednoduchý efekt rozmáznutí?

  1. Vybereme nástroj jednopixelový vertikální výběr a ze základní fotografie duplikujeme „proužek“ v místě, od kterého chceme efekt vytvořit.
  2. Zapneme nástroj Libovolná transformace (CTRL + T) a roztáhneme tento pruh do požadované strany.
  3. Zamaskujeme přebytečné části.

Jinak tento, pro někoho možná amatérsky vypadající, efekt, se může využívat i v jiných situacích a pokročilejších montážích. Nechtěl jsem vás tedy pouze naučit, jak rozmáznout kus fotografie, ale spíše vás seznámit s nástrojem pixelový výběr, protože se někdy může hodit.

rozmaaaaaznuti

vrstvy

Jak uzamknout průhledné obrazové body?

Buďto klávesovou zkratkou:

SHIFT + ]

Anebo kliknutím na tuto ikonku:

uzamknuti

K čemu je to dobré? Pokud jste například do nové vrstvy kreslili štětcem (ideálně s měkkým, s hranami mizejícími do ztracena) a chcete nějakou část překreslit jinou barvou, ale nechcete nijak přetáhnout, tak máte možnost sice vytvořit novou vrstvu s maskou, nebo podobné možnosti, ale můžete také jednoduše zamknout pixely a překreslit daná místa bez toho, abyste se museli bát, že přesáhnete mimo hlavní obrys. Pokud to nevysvětluji dostatečně jasně, zkuste si něco načmárat, zamknout body a přečmárat čmáranici jinou barvou. 🙂

zamknoutpruhlednebody

 

montaz

Jak snadno a rychle dodat vlasům svěží lesk?

Respektive jak oživit tmavé vlasy? Podobným způsobem lze oživit prakticky jakoukoli tmavou fotografii, nejen vlasy.

V Obraz > Přizpůsobení vyberte Stíny a světla. Ujistěte se, že máte zaškrtnuto [] Zobrazit více voleb. Nyní si hrajte s hodnotami u stínů. U každé fotografie se hodí jiné hodnoty, takže experimentujte. Důležité však je dole u Přizpůsobení navýšit Korekci barev. Tato možnost totiž dodá zesvětleným místům na sytosti a tím tato místa oživí. Pokud byste naopak hodnotu snížili, sytost byste ubírali. Oproti klasickému nástroji Odstín a sytost se zde navyšuje sytost trochu jiným způsobem (sám nevím jakým) a nevznikají barevné artefakty a výsledek působí víceméně přirozeně.

Poté už jen odsouhlaste a zamaskujte místa, která chcete zviditelnit.

vlasyyy

nastroj

Jak jsem již nakousl v úvodní zkratce, plátno jde snadno zvětšit či zmenšit nástrojem ořez. Jak na to? Vyberte nástroj ořez (buďto v panelu nástrojů, nebo přes klávesovou zkratku C) a táhněte jakékoli táhlo na jakoukoli stranu. Jakmile jste s velikostí spokojeni, odsouhlaste klávesou Enter.

 

crop-zvetseni-zmenseni

 

bonus

Chcete zavřít všechny otevřené dokumenty bez toho, aniž byste museli ukončit program?

Podržte [ SHIFT ] a klikněte na klasickou ‚uzavírací ikonku‘ [ X ] u jakéhokoli z otevřených dokumentů.

illustrator

Dnes si opět ukážeme, jak natáčet objekty.

Předvedeme si jednoduchou tvorbu čtyřlístku z tvaru srdce.

Postup je jednoduchý. Vytvoříme objekt srdce, vybereme Efekt > Deformace a transformace > Transformovat a zde nastavíme 3 kopie pod 90° a vybereme bod, okolo kterého chceme srdce otáčet. V našem případě půjde o spodní bod uprostřed.

Tato metoda je rychlá a užitečná, pokud vám stačí omezený počet bodů, okolo kterých se objekt (či objekty) natáčí.

ctyrlistek

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 10 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář