Sedmero tipů: 33.

Ve třiatřicátém sedmeru se naučíme Lomo efekt, pokročile zostřovat světla a stíny, odstraňovat skryté vrstvy, kopírovat text bez formátování, vytvářet nový pohled na dokument, přes zkratku vybírat alfa kanál a v Illustratoru si ukážeme zobrazení tzv. outline.

zkratka

Jak vybrat alfa kanál, který jste si uložili do panelu kanálů?

CTRL + ALT + 6 u RGB dokumentů

CTRL + ALT + 7 u CMYK dokumentů

 

efekt

Lomo

Tento retro efekt je velmi oblíbený a odkazuje na staré ruské levné fotoaparáty Lomo, které fotily se zajímavým a sytým zabarvením, rozmazanými kraji a tmavou vinětou. Byl to vlastně takový analogový instagram. 🙂 Veškeré úpravy, zejména křivek, jsou libovolné a můžete si s nimi vyhrát, nemusíte je kopírovat 1:1.

 1. Nad naším obrazem vytvoříme známým způsobem Vrstvu přizpůsobení – Křivky.
 2. V přednastavení RGB chytneme hlavní křivku za střed a táhneme mírně doleva nahoru, čímž obraz trochu zesvětlíme.
 3. Poté přepneme do nastavení Červené a vytvoříme křivku ve tvaru S.
 4. Přepneme do Zelené, chytneme křivku za střed a posuneme vpravo dolů.
 5. A nakonec přepneme do Modré a vytvoříme křivku ve tvaru zrcadleného S – viz obrázek.
 6. Dále přidám Vrstvu přizpůsobení – Živost, kde nastavíme Živost +35 a Sytost +20. (U starších verzí programu bude muset postačit sytost samotná.)
 7. Nyní navrchu vytvoříme novou vrstvu a přes zkratku CTRL + SHIFT + ALT + E vše viditelné sloučíme.
 8. Aplikujeme Filtr > Rozostření > Gaussovské rozostření o poloměru cca 25 bodů.
 9. Této vrstvě přidáme masku a kruhovým přechodem zamaskujeme tak, aby byly rozmazané jen okraje.
 10. Nyní je čas na vinětu:
  1. Ve starých verzích Photoshopu je nutné vytvořit novou černou vrstvu a podobným způsobem jako u rozostřené vrstvy tuto černou vrstvu zamaskovat tak, aby zůstaly tmavé jen okraje.
  2. V nových verzích vytvoříme navrchu novou vrstvu, sloučíme vše viditelné přes zkratku výše a vejdeme do Filtr > Korekce objektivu, kde v panelu Automatická korekceOkraj vybereme Černou barvu a v panelu VlastníViněty snížíme Míru na -100 (stačí i méně, ale pro názorný efekt jsem využil tuto nejdrastičtější hodnotu).
 11. Ve finále je možné fotku ještě doupravit, například opět přidat Živost.

LomoPostup

 

vrstvy

Odstranění skrytých vrstev

Tuto metodu mazání jsem zmínil již ve speciálu komprese, ale určitě neuškodí si ji zmínit i samostatně. Pokud nikomu svá PSD nezasíláte, máte na disku dostatek volného místa a nevadí vám, že je v dokumentech polovina vrstev skrytá a jsou tam úplně zbytečně, tak tento tip asi nevyužijete. Pokud vrstvy ani neskrýváte a automaticky mažete v případě, že je již nepotřebujete, tak tento tip asi také nevyužijete.

Ale pokud nepatříte ani do jedné z těchto skupin a před ukládáním či zasíláním dokumentů poctivě procházíte desítky skupin, vrstvu po vrstvě a hledáte všechny neviditelné, abyste je mohli smazat, tak budete za tento tip vděčný, protože vám umožní smazat klidně stovku skrytých vrstev (ať už jsou kdekoli v dokumentu) během jedné vteřiny.

Jak na to? Klikněte na ikonku s šipečkou v pravém rohu panelu vrstev a vyberte Odstranit skryté vrstvy. Tadá. 🙂

OdstranitSkryte

 

montaz

 

Pokročilé zostřování světel a stínů

Zostřování pomocí tzv. Horního propustu (v angličtině High pass) pravděpodobně znáte, již jsme se s ním v různých sedmerech setkali. Zkoušeli jste však této „vrstvě horního propustu“ upravovat křivky? To se teprve začnou dít věci. 🙂 Pomocí úpravy křivek u horního propustu lze totiž docílit lepší kontroly nad zostřováním světlých oblastí a světlých oblastí zvlášť.

 1. Pokud máte fotografii či zkrátka jednu vrstvu, duplikujte ji přes CTRL + J. Pokud máte v dokumentu vrstev více, vytvořte navrchu novou vrstvu a použijte známou zkratku CTRL + SHIFT + ALT + E, čímž se vše sloučí do nové vrstvy.
 2. Použijte Filtr > Jiný > Horní propust a v závislosti na velikosti obrazu zvolte adekvátní hodnotu. U menších obrazů postačí hodnoty 2-3, u velkých fotek ideálně 5-8 bodů.
 3. Nastavte styl krytí této vrstvy na Tvrdé světlo.
 4. Nyní přes rozpůlenou kruhovou ikonku dole v panelu vrstev přidejte Vrstvu přizpůsobení, konkrétně Křivky.
 5. Nyní Křivky „připněte“ k vrstvě Horního propustu tak, že podržíte klávesu ALT a kliknete myší mezi tyto vrstvy – že jste na správné cestě poznáte tak, že se vám změní kurzor na jakousi zalomenou šipku a bílý čtvereček.
 6. Přes dvojklik zobrazte dané křivky (pokud již automaticky zobrazené nejsou) a nyní klikněte do středu souřadnic, čímž vytvoříte bod +- v 50% černé (tedy barva, která při Tvrdém světle spodní vrstvu neovlivňuje).
 7. Nyní stejným způsobem vytvořte nové body uprostřed prvního a třetího kvadrantu, respektive „polokřivky“ vzniklé přidáním středového bodu znovu rozpulte (viz obrázek).
 8. Tím je prakticky hotovo. Nyní, pokud chytnete bod vpravo nahoře a posunete jej směrem doleva, budete posilovat ostrost světlých odstínů. Pokud chytnete bod vlevo dole a posunete jej doprava, budete posilovat ostrost u tmavých odstínů.

 

KrivkyHorniPropust

 

 

nastroj

Nové okno

Rádi byste někdy viděli svůj dokument z více „pohledů“ najednou? Například v jednom pohledu pracovat na detailech, ale zároveň v druhém pohledu vidět celkový obraz a jak jej úprava detailů ovlivňuje? Buďto si můžete zobrazit Nástroje > Navigátor, ale daleko lepší řešení je zvolit Okna > Uspořádat > Nové okno pro *název.koncovka*.

Tím se vám otevře druhé okno toho samého dokumentu s tím samým obrazem. Toto okno si následně můžete „odlepit“ od horního panelu (metodou „chyť panel, přetáhni na plátno a pusť“) a obě okna si může přiblížit / oddálit dle libosti a cokoli provedete v jednom okně, uvidíte i v druhém. A nemusíte končit u dvou oken, můžete si jich zobrazit kolik chcete.

NoveOkno

 

bonus

Kopírování textu bez formátování

Pokud kopírujete text z jedné textové vrstvy do druhé, spolu s textem se zkopíruje i styl (tedy zarovnání, velikost písma apod.). Někdy se to hodí, ale pokud máte různě nastylovaná textová pole a chcete mezi jimi občas něco překopírovat, je otrava nově vloženému textu měnit styl a sjednocovat ho s tím zbytkem.

Na toto existuje jednoduchý fígl, který využívám prakticky neustále – poznámkový blok. Zapněte si poznámkový blok, zkopírujte daný text, vložte do poznámkového bloku (v tomto kroku se samo odstraní formátování), odtud opět zkopírujte a nově vložte do požadované textové vrstvy. Po vložení se na text automaticky aplikuje formátování daného textového pole.

 

illustrator

Zobrazení outline

CTRL + Y

Oč se jedná? Jedná se o náhled, při kterém zmizí veškeré výplně a tradiční obrysy a zůstanou pouze „vlasové linky“, tedy hranice jednotlivých objektů.

Dříve, když jsem tuto zkratku použil občas omylem, tak mě to štvalo a říkal jsem si „ježiš, co to je?“ a pak jsem marně hledal, co že jsem to vlastně zmáčknul, abych se toho zbavil. Jenže postupem času jsem zjistil, že to je vynikající věc.

Pokud potřebujete upravit tvar nějaké vrstvy, která je třeba z větší části překrytá, tak stačí použít výše zmíněnou zkratku, aktivovat třeba nástroj přímý výběr či pero a doupravit si daný tvar bez toho, abyste jej museli nějak izolovat či přenášet do popředí.

Zároveň je toto zobrazení vhodné pro přesné zarovnávání například kružnic, které k sobě chcete „nalepit“.

Outline

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 10 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

Napsat komentář