Sedmero tipů: 2.

V druhém sedmeru tipů si ukážeme, jak na cross-processing, jak okamžitě vybrat vrstvu pod kurzorem (ať se nacházíte kdekoliv), jak zkombinovat klasické a magnetické laso v rámci jednoho výběru, jak v mžiku oka odbarvit obraz, jak se snadno a rychle pohybovat po plátně jak Photoshopu tak Illustratoru a jak zachovat barvy při používání duplikátů nastavených na styl krytí typu Měkké světlo.

zkratka

Zkratka pro odbarvení

V minulém sedmeru jsme potřebovali odbarvit texturu. To je možné vícero způsoby. My použili nástroj Odstín a sytost a následně jsme snížili sytost na hodnotu -100. Jde to ještě jinými způsoby, ale nejrychlejší je tento. A jak tento proces ještě urychlit? Například provést odbarvení pouze jednou zkratkou?

CTRL + SHIFT + U

efekt

Cross-processing

Tento efekt je jednoduchý a přesto velmi efektivní. Z mého pohledu je již dost „profláknutý“, ale mnoho lidí vidím se na něj ptát. Slova asi nejsou potřeba, vše jistě pochopíte z náhledu. Jedná se pouze o korekci křivek jednotlivých barevných kanálů. Zde záleží jen na vašem pocitu, jak moc křivky ‚prohnete‘ (tedy jak moc budou dané kanály kontrastní) a na jakou stranu. Nemusíte tvořit ani podobné S-křivky, váš výsledek může vypadat úplně jinak. Podstatou je, že tvoříte úpravy „napříč“ (tedy cross) barevnými kanály a vytváříte tak víceméně nereálné zabarvení.

cross

vrstvy

Následující zkratka (zkratky) jsou asi to nejúžasnější, co můžete při práci s vícevrstvým dokumentem znát.

Jak okamžitě vybrat vrstvu, která se nachází pod kurzorem?

Pravý ALT + Pravý klik

Pravý ALT je na klávesnici hrozně daleko, nejde to jinak?

Levý CTRL + Levý ALT + Pravý klik

Wow, skvělé. No úplně dokonalé by bylo, kdy šlo i vybírání více vrstev postupným klikáním. Nejde to náhodou? Ano jde:

SHIFT + jedna z předchozích variant zkratek

Pozn.: zkratky pro výběr jedné vrstvy by měly fungovat kdykoli. Pro zkratku se SHIFTem je potřeba, abyste před jejím použitím měli aktivní například nástroj posun, nebo obdélníkový výběr. Víceméně to znamená, abyste před zkratkou ještě promáčkli klávesu M nebo V. Když si na toto zvyknete, tak se nestane, že by zkratka nefungovala.

montaz

Když se vám někdy zdá určitá fotografie jako taková mdlá a nevýrazná, jistě mnoho z vás duplikuje vrstvu fotografie a nové vrstvě nastaví styl krytí na Měkké světlo (Soft light) anebo Překrýt (Overlay). Fotka najednou působí daleko lépe. Ovšem někdy se barvy tak nějak přesytí. Jak zachovat barvy, ale přitom ponechat i efekt vzniklý Měkkým světlem nebo Překrytím?

Snadno. Vytvořte duplikát z původní vrstvy (tedy z té nejníže položené, kterou chcete upravovat), přesuňte jej v hierarchii vrstev nad vrstvu Měkkého světla / Překrytí a tomuto novému duplikátu nastavte styl krytí Barva. Tím se zachovají odstíny i sytost z původní fotografie, ale přesto se aplikuje efekt Měkkého světla / Překrytí.

Zde je náhled postupu:

barva-textura

A zde animace před-po vytvoření duplikátu a jeho nastavení krytí na Barva:

predpo-barva-textura

nastroj

Potřebujete někdy kombinovat výběr klasického lasa a magnetického lasa? Řešení je jednoduché – vyberte jeden z těchto nástrojů a držte klávesu [ ALT ]. Nyní kdykoli myší kliknete, bude se tvořit výběr magnetickým lasem a kdykoli myš podržíte, budete kreslit výběr klasickým lasem.

laso

bonus

Dnešní bonus-tip se bude věnovat pohybu po plátně. Orientace v dokumentu je to nejdůležitější, takže je třeba tyto věci znát, pokud o nich ještě nevíte.

To, že kolečkem při pohybu nahoru a dolů scrollujeme po plátně asi ví každý. Jak ale scrollovat do stran? Stačí držet [ CTRL ]. Pokud chcete scrollovat rychleji, tak podržte klávesu [ SHIFT ]. Tyto zkratky fungují jak ve Photoshopu, tak v Illustratoru. Rozdíl je pouze ten, že (alespoň ve verzi CS6, nevím, jak u starších) ve Photoshopu se s SHIFTem posuneme přesně o jednu ‚obrazovku‘, zatímco v Illustratoru je nastaven koeficient 20x vzdálenost klasického ‚posunu kolečka‘.

illustrator

Když už jsme u těch posunů, tak jak jinak, kromě kolečka, můžeme snadno posunout aktuální pohled na plátno? Odpovědí je [ Mezerník ], který automaticky zapne nástroj ručička (hand), kterou následně můžete posunout aktivní pohled. Ve Photoshopu funguje mezerník stejným způsobem.

Tomáš Vachuda

Jsem zapálený logotvůrce. Miluji vyprávění příběhů skrze jednoduché symboly. Loga ale samozřejmě nejsou vším. Již přes 10 let se zajímám o digitální grafiku obecně. Baví mě se v ní vzdělávat a neustále se zlepšovat zejména v programech Photoshop a Illustrator. A jelikož jsem za ta léta nastřádal hromadu znalostí a užitečných tipů, rád bych se o ně s vámi podělil. Budu doufat, že vás něco málo naučím. 🙂

Latest posts by Tomáš Vachuda (see all)

2 thoughts on “Sedmero tipů: 2.

  1. Dalo by se tu udělat nějaké bodování tipů? Pro zajímavost? Pro filtrování a nalezení těch nejlepších tipů? Za mě je nejužitečnější ta změna režimů toho lasa.

    1. Bodováním myslíš ze strany čtenáře? Jakožto že by u každého bodu bylo 5 hvězdiček a ty bys jako čtenář hodnotil? No, asi takhle, já jsem webovej antitalent a jsem rád, že jsem rozběhl wordpress, upravil šablonu a vytvořil sekce do menu. 🙂

      Zde nevím, jak bych toho docílil. Musel by se najít nějakej plugin, který bych připnul ke každému jednotlivému tipu. Ale pak nevím, jak to vyhodnocovat, když jsou články ne po jednom ale po sedmi tipech, tak jak pospojit klíčová slova daného tipu a výsledného hodnocení, aby se to zobrazilo v nějaké „TOP tabulce tipů“, nebo něčem takovém. Pokud máš nápad, tak mi klidně napiš na mail (T.Vachuda(at)seznam.cz), ale teď tu týden nebudu, tak kdyžtak až se vrátím.

      Ale nápad je to dobrej, to uznávám a do budoucna by to bylo fajn. Ale na druhou stranu, upřímně, zrovna u toho lasa jsem čekal, že to budou zkušenější (takže i ty) znát. Pro každého může mít tip jinou hodnotu a každý známe něco jiného. 🙂 Mně změnil „Photoshopský život“ ten automatický výběr u nástroje posun. Ale Lef teď na tutoriarts psal, že to zmiňoval už u CS5 článků a že to ani moc nevyužívá. Takže já bych tomuto tipu dal 5/5, ale on třeba 1/5. Asi chápeš, kam tím mířím – že hodnota tipů je relativní a ve výsledném hodnocení by se i ty pro někoho dokonalé tipy ztratily, protože je všichni ostatní znají. 🙂 Proto je ideální, když člověk projede ty články všechny. Snažím se to psát stravitelně a stručně, aby nad tím člověk netrávil moc času a nebyl pro něj problém těch článků přečíst v budoucnu třeba 50 během odpoledne.

Napsat komentář